w

Zalety planowania OKR – dlaczego warto ustalać cele, tak jak robi to Intel i inne wielkie przedsiębiorstwa?

zalety planowania OKR
zalety planowania OKR

Nie bez powodu tak wiele znanych firm działa zgodnie z założeniami OKR. To rozwiązanie ma wiele plusów. Wpływa na zaangażowanie pracowników i polepszenie stosunków międzyludzkich w firmie. Przede wszystkim jednak pozwala realizować kluczowe rezultaty, na które składa się praca wielu osób, a także przyczynia się do zwiększenia produktywności. To jednak wciąż tylko kilka z wielu plusów. Jakie są więc zalety planowania OKR?

Jak wykorzystać potencjał OKR? Najlepiej zacząć od ustalenia misji i wizji firmy

Aby w pełni wykorzystać zalety planowania OKR, cały proces należy rozpocząć od określenia misji i wizji firmy. Pomoże to zidentyfikować cele i rezultaty. Misja określa zmiany, jakie powinny nastąpić w wyniku działań firmy, ich spodziewany wynik, a także osoby, dla których te zmiany mają być wprowadzone.

Należy pamiętać, że założenia misji mogą ulec zmianie, zdarza się to często np. w przypadku startupów. Wizja odnosi się natomiast do sytuacji i celów firmy do osiągnięcia za 5-10 lat.

4 główne zalety planowania OKR

OKR-y to jedna z wielu metodologii wyznaczania celów. Pomaga wyznaczyć elastyczne i powtarzalne cele, wymierne i ograniczone w czasie. Każdy cel może generować wiele kluczowych rezultatów. Planowanie OKR pozwala na:

  1. sprawne wyznaczanie celów możliwych do wykonania;
  2. łatwe tworzenie celów wyzwań;
  3. poprawę współpracy;
  4. zwiększone zaangażowanie współpracowników;

1. Sprawne wyznaczanie celów możliwych do wykonania

OKR-y mają określony format. Metodologia zakłada, że cel zostanie osiągnięty, a wymiernym rezultatem będzie tzw. kluczowy rezultat (KR). Zespoły z łatwością mogą więc rozpocząć pracę, zamiast analizować sposoby formułowania celów. Pozwala to na skuteczne wykorzystanie czasu w firmie.

2. Łatwe tworzenie celów wyzwań

Zgodnie z metodą OKR jeden kluczowy rezultat można zdefiniować jako cel-wyzwanie. Takie cele są ambitne i dalekosiężne. Powodują więc większe zaangażowanie ze względu na wysoko postawioną poprzeczkę. Stanowią też dobry punkt wyjścia do definiowania celów na kolejny okres i tworzenia spójnej strategii.

3. Poprawa współpracy

Cele wyznaczane poprzez OKR zazwyczaj obejmują inicjatywy kilku działów i są jawne dla wszystkich pracowników. To stawia wszystkich członków zespołu na równi i wpływa na poprawę współpracy. Choć zespoły mogą mieć osobne kluczowe rezultaty, ich realizacja zawsze przyczyni się do osiągnięcia wspólnego celu.

4. Zwiększone zaangażowanie współpracowników

Jeśli firma decyduje się na tzw. hybrydowe podejście podczas wyznaczania OKR-ów, zarząd tworzy cele, natomiast możliwe kluczowe rezultaty określają sami pracownicy. Dzięki temu mogą dokładniej zrozumieć, jak ich działanie przyczynia się do realizacji głównego celu firmy, a tym samym – bardziej angażować się w pracę.

Inne korzyści OKR

Zalet planowania OKR jest znacznie więcej. Można zaliczyć do nich:

  • koncentrację organizacji na zamierzonym celu;
  • łatwość wnioskowania dotyczącego zmian w realizowanych celach i kluczowych rezultatach;
  • możliwość podejmowania ambitnego ryzyka, ponieważ OKR nie jest narzędziem do premiowania ani wyciągania konsekwencji względem pracowników;
  • odpowiedzialność pracowników, która skłania ich do rozmowy o swoich celach, analizy i świadomych decyzji;
  • skupienie pracowników na wynikach, a nie na zadaniach;
  • koncentrację na celach, co wpływa na zwiększenie produktywności;
  • jasność oczekiwań i wyników będących sukcesem całej firmy.

Metoda OKR jest odpowiedzią na szybko zmieniające się otoczenie. Zwiększa motywację pracowników, buduje poczucie odpowiedzialności oraz poprawia współpracę, pozwalając na realizację głównego celu firmy. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się wprowadzić ją w swoim przedsiębiorstwie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

5 sposobów na optymalizację magazynu podczas przedświątecznego okresu  Nowyoutsourcing.pl

5 sposobów na optymalizację magazynu podczas przedświątecznego okresu 

wzrost sprzedaży usług online

2023 w e-commerce. Trendy e-commerce na przyszły rok