Od czasu dużego sukcesu Bitcoina coraz więcej osób postanawia zainwestować w kryptowaluty. Problem w tym, że nie brak tych, którzy zabierają się do tego, nie posiadając odpowiedniej wiedzy, zarówno jeśli chodzi o zasady inwestowania, jak i potencjalne zagrożenia z tym związane. W efekcie nieraz padają ofiarą oszustw albo przez własne błędy tracą kryptowalutę. Jak w takim razie zachować bezpieczeństwo w świecie kryptowalut? Dobrym punktem wyjścia będzie \wdrożenie w życie kilku prostych zasad.
Transakcje z udziałem kryptowalut rządzą się innymi prawami niż transakcje bankowe
Warto zacząć od tego, że transakcje z udziałem kryptowalut różnią się od standardowych transakcji bankowych. Główne różnice to anonimowość, ale przede wszystkim – nieodwracalność transakcji. Osoba, która padnie ofiarą oszustwa bankowego, ma spore szanse, że bank zwróci jej pieniądze. W przypadku płatności kartą może natomiast skorzystać z opcji cashback.
W świecie kryptowalut nie ma takiej możliwości. A to oznacza, że dbanie o własne bezpieczeństwo jest tym ważniejsze. Jak w takim razie zachować bezpieczeństwo w świecie kryptowalut? Podstawy można sprowadzić w sumie do kilku punktów, takich jak:
- Edukacja w zakresie bezpieczeństwa
- Dbanie o swoją prywatność
- Odpowiednie przechowywanie kryptowalut.
Spis treści:
1.Edukacja w zakresie bezpieczeństwa
Pierwsza i podstawowa kwestia to edukacja. Mając większą wiedzę na temat tego, jak funkcjonują kryptowaluty, w jaki sposób przeprowadzane są transakcje czy czym jest cold i hot wallet, można bardziej świadomie podejmować konkretne decyzje i uniknąć wielu zagrożeń. Osoba zdająca sobie sprawę, że błędnie przesłanej kryptowaluty nie będzie mogła odzyskać, upewni się, że dotrze ona do właściwego odbiorcy. A wiedząc, że bez klucza prywatnego utraci dostęp do kryptowaluty – zadba o jego odpowiednie zabezpieczenie.
Znaczenie ma także wiedza, jak dbać o bezpieczeństwo w świecie kryptowalut pod kątem ewentualnych oszustw. Tak samo jak ważne jest pozostawanie na bieżąco z nowymi sposobami na wyłudzenie pieniędzy czy danych logowania do konta bankowego, tak też i warto wiedzieć, jakie aktualnie sposoby wykorzystują oszuści działający w świecie kryptowalut. Bardziej świadomy użytkownik jest mniej narażony na tego rodzaju działania i istnieje znacznie mniejsza szansa, że padnie ofiarą oszustwa.
2.Prywatność przede wszystkim
Druga kwestia to ochrona swoich danych – zarówno danych osobowych, jak i tych związanych z przeprowadzanymi transakcjami. Warto więc pamiętać, by korzystać z zaszyfrowanych metod i technik komunikacji, a także, by rozważnie dzielić się informacjami dotyczącymi np. salda kryptowalut czy udanych transakcji.
Nie można też przeprowadzać transakcji przy korzystaniu z publicznej sieci Wi-Fi, tak samo jak nigdy nie powinno się zapisywać hasła do serwisu transakcyjnego w przeglądarce. Co więcej, w przypadku korzystania nie z jednego, a z kilku serwisów, do każdego z nich należy ustawić inne, unikatowe i silne hasło.
3.Odpowiednie przechowywanie kryptowalut
Na koniec punkt 3., czyli odpowiednie przechowywanie kryptowalut. Wiele osób stawiających dopiero pierwsze kroki w świecie krypto, wszystkie środki trzyma na giełdzie. Wprawdzie duże giełdy umożliwiające przeprowadzanie transakcji z udziałem kryptowalut są coraz lepiej zabezpieczane. Jednocześnie jednak są też w centrum zainteresowania hakerów – właśnie z tego powodu, że znajduje się na nich naprawdę wiele środków.
Najlepiej więc tylko niewielką część środków trzymać na tzw. gorącym portfelu, czyli z kluczem dostępu w trybie online – umożliwia to szybsze transakcje, ale i charakteryzuje się mniejszym bezpieczeństwem.
Większa część kryptowalut powinna być jednak przechowywana w ten sposób, by nie dało się do nich dostać online. Oznacza to wykorzystanie zimnego portfela, a więc przechowywanie klucza dostępu offline – np. na tradycyjnej kartce papieru czy na zewnętrznym dysku.
- Przyszłość motoryzacji w rękach inżynierów Politechniki Śląskiej
- Rozliczanie podatku dochodowego – co warto o tym wiedzieć w 2024 roku?
- Kolejna realizacja Twenty4Seven: Wóz Super Slow Motion dla Telewizji Polsat