w ,

Zrównoważony transport na międzynarodowych targach – jakie innowacje kształtują przyszłość?

TransLogistica targi logistyczne
TransLogistica targi logistyczne

Obecnie coraz większy nacisk kładziony jest na zrównoważony rozwój gospodarczy. Czyli taki, który z jednej strony zapewnia wzrost wskaźników oraz zaspokojenie potrzeb społecznych, z drugiej natomiast jest maksymalnie mało – a najlepiej wcale – szkodliwy dla środowiska naturalnego. Ogromną rolę w tym zakresie odgrywa zrównoważony transport, w tym innowacyjne rozwiązania stosowane w tej dziedzinie.

W ostatnich latach firmy – w tym transportowe – skupiając się na zaspokojeniu oczekiwań konsumentów, coraz większą wagę przywiązują do redukowania negatywnego wpływu swojej działalności na środowisko naturalne i klimat. Sprawia to, że również w dziedzinie transportu stosowane są coraz liczniejsze ekologiczne rozwiązania, na przykład przyjazne dla środowiska formy wysyłki towarów. W tym zakresie przybywa innowacji, które zaprezentować można na targach TransLogistica Poland.

TransLogistica targi logistyczne

Zrównoważony transport – przykłady innowacji

Zrównoważony transport opiera się przede wszystkim na pojazdach, które powinny być w możliwie najmniejszym stopniu szkodliwe dla środowiska. Przykładem jest tu kolej – coraz szybsze i nowocześniejsze pociągi. Jednakże nie wszystkie towary i nie w każde miejsce może ona dostarczyć. Dlatego przybywa innowacji w dziedzinie ekologicznych napędów samochodów ciężarowych. Niektóre z nich – zwłaszcza elektryczne – już wykorzystywane są w łańcuchu dostaw, inne stopniowo się rozwijają.

Spośród ciekawych przykładów innowacyjnych napędów samochodów ciężarowych wymienić można:

1) Pojazdy na sprężony gaz ziemny (CNG) lub skroplony gaz ziemny (LNG) – stanowią one dobre rozwiązanie w zakresie zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, gdyż emitują o wiele mniej cząstek stałych i tlenków azotu niż samochody z silnikiem wysokoprężnym. Gaz ziemny jest paliwem nie tylko ekologicznym, ale też tańszym niż benzyna czy olej napędowy, toteż napęd ten pozwala na obniżenie kosztów eksploatacji pojazdów ciężarowych.

2) Pojazdy na biopaliwa – czyli napędzane paliwami wytworzonymi ze źródeł odnawialnych, takich jak: odpady organiczne, rośliny uprawne bądź pozostałości rolnicze. Biopaliwa z jednej strony znacząco zmniejszają emisję zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych, a z drugiej redukują uzależnienie od paliw kopalnych.

3) Pojazdy na biogaz – wykorzystują gaz powstały z rozkładającej się materii organicznej, takiej jak: odpady żywnościowe, osady ściekowe, odpady rolnicze. Rozwiązanie to przyczynia się do redukcji ilości odpadów oraz wspiera obieg zamknięty w gospodarce, mało szkodliwy dla środowiska.

4) Inne rodzaje ekologicznego napędu, takie jak wodór – silniki napędzane wodorem stale się rozwijają. Technologia ta w przyszłości może stać się dominująca w transporcie zarówno towarowym, jak i osobowym, pod warunkiem zmniejszenia ryzyka eksplozji tego łatwopalnego gazu w razie np. wypadku drogowego.

Do innowacji w dziedzinie ekologicznego napędu, stanowiącego fundament zrównoważonego transportu, zaliczyć też można nowe typy baterii do pojazdów elektrycznych, zapewniające większy zasięg na jednym ładowaniu (również w trudnych warunkach atmosferycznych, takich jak niskie temperatury) i dłuższą żywotność, a przy tym odporniejsze na uszkodzenie, przez co minimalizujące ryzyko pożaru.

Innowacje, które przyczynią się do rozwoju zrównoważonego transportu, powstawały też będą w stale rozwijającej się dziedzinie, jaką jest sztuczna inteligencja. Mowa tu na przykład o programach służących do takiego rozplanowywania tras i organizowania wysyłki towarów, aby w maksymalnie wydajny sposób dostarczać je do adresatów, a zarazem zużywać jak najmniej paliwa.

Biorąc pod uwagę, że zrównoważony transport staje się coraz istotniejszym zagadnieniem z punktu widzenia krajowej i globalnej gospodarki, spodziewać się trzeba, że na tym polu powstawały będą coraz liczniejsze innowacje.

translogistica targi logistyczne

Targi TransLogistica Poland – korzyści z udziału

Doskonałym miejscem do zaprezentowania innowacyjnych rozwiązań, przyczyniających się do rozwoju zrównoważonego transportu, są międzynarodowe targi logistyczne TransLogistica Poland.

Stanowią one jedne z największych w Europie Środkowo-Wschodniej wydarzenie biznesowe, przeznaczone dla osób zawodowo zajmujących się branżą transport-spedycja-logistyka. Uczestniczyć w nich mogą przewoźnicy, firmy spedycyjne i logistyczne, a także przedsiębiorcy proponujący rozwiązania korzystne dla transportu. Poprzez uczestnictwo w targach zyskują oni możliwość bezpośredniego dotarcia do kontrahentów biznesowych. Przykładowo, dostawcy technologii oraz rozwiązań dedykowanych branży TSL mogą nawiązać kontakty z właścicielami flot pojazdów, przewoźnikami, spedytorami czy operatorami logistycznymi.

Dzięki temu targi logistyczne TransLogistica Poland zapewniają idealną okazję do promowania innowacyjnych rozwiązań w zakresie zrównoważonego transportu.

translogistica targi logistyczne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklamy produktowe w Google Ads

6 sposobów na optymalizację kampanii produktowej w Google Ads

Foodex Japan 2025

Foodex Japan 2025 – polska jakość, europejski standard: polscy wystawcy z eksportową misją na japońskim rynku