Architekt wnętrz, projektant, dekorator – każdy z tych zawodów, choć różnią się specjalizacją i zakresem obowiązków, dotyczy, ogólnie rzecz biorąc, projektowania pomieszczeń. Jak jednak zdobyć wiedzę w tym fachu, gdzie i od czego zacząć? Niezbędne są studia, czy wystarczy pasja i samokształcenie? Te pytania zadają sobie zarówno ludzie młodzi, którzy stoją przed podjęciem decyzji dotyczącej przyszłości, jak i starsi, którzy pragną rozwinąć swoje hobby lub zmienić kierunek dotychczasowej kariery.
Spis treści:
Zawód marzeń
Projektant wnętrz to jeden z najpopularniejszych zawodów, o którym marzą młodzi, wyobrażając sobie swoją przyszłość. Zwykle zaczyna się niewinnie – od niezobowiązujących koncepcji aranżacji pomieszczeń w znanej grze komputerowej „The Sims”, przez późniejsze projekty techniczne w szkołach, aż do prób samodzielnego remontu lub metamorfozy pokoju.
Ale bywa, że fach projektanta wnętrz to również ogromna pasja dorosłych, choć nie złączyli z nią dotąd swojej ścieżki zawodowej. Coś, co jednym przychodzi naturalnie i z łatwością, dla innych oznacza godziny mozolnych obliczeń i główkowania. To dlatego z usług projektantów wnętrz ludzie korzystają coraz chętniej i coraz częściej. Jest to zawód niezwykle satysfakcjonujący, obecnie bardzo pożądany na rynku pracy.
Cechy dobrego projektanta wnętrz
Z pewnością nie jest to zawód dla każdego. Dobry projektant wnętrz przede wszystkim powinien być osobą kreatywną, pomysłową, posiadającą zmysł artystyczny i poczucie estetyki, niebojącą się oryginalnych rozwiązań. Przy tym wszystkim ważną cechą projektanta jest również umiejętność łączenia innowacyjnych koncepcji z funkcjonalnością i komfortem.
Specjalista w tym fachu stworzy miejsce nie tylko pięknie wizualnie, ale także wygodne i praktyczne w późniejszym użytkowaniu. Warto przy tym pamiętać, że dobry projektant wnętrz nie tylko dobierze odpowiednie wyposażenie, ale powinien też posiadać przynajmniej podstawy wiedzy z zakresu techniki i instalacji.
Jak rozpocząć przygodę z projektowaniem wnętrz?
Projektowanie wnętrz można traktować dwojako: jako zawód lub jako pasję. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku, przygodę z tą specjalizacją można zacząć na kilka sposobów: samodzielną nauką, studiami kierunkowymi lub dzięki kursom.
Samodzielna nauka
Internet to ogromne źródło wiedzy, niejednokrotnie dostępnej za darmo. Pierwsze kroki z projektowania wnętrz warto zacząć właśnie od przeglądnięcia stron internetowych, przeczytania polecanych książek, posłuchania podcastów czy obejrzenia tutoriali z ogólnodostępnych platform. Warto wyszukać w mediach społecznościowych osoby specjalizujące się w tym fachu i poznać tym samym pracę projektanta wnętrz od środka.
Studia kierunkowe
Innym wyjściem jest ukończenie profesjonalnych studiów kierunkowych: architektury wnętrz, projektowania wnętrz, projektowania mebli itp. Kształcenie w tej dziedzinie oferują Politechniki i Akademie Sztuk Pięknych, zarówno w trybie dziennym, jak i zaocznym. W procesie rekrutacji bierze się pod uwagę wyniki matury, a często także zdolności plastyczne. Dzięki studiom można zdobyć cenne kwalifikacje zawodowe niezbędne w profesji projektanta, jak na przykład: podstawy architektury i ergonomii, aranżacja i stylizacja wnętrz, zarządzanie projektami i ich realizacja, rysunek odręczny, techniczny itp.
Kursy i szkolenia
Jednak aby zostać projektantem wnętrz, wyższe wykształcenie nie jest niezbędne – wystarczy ukończyć odpowiedni kurs. Obecnie, biorąc pod uwagę prestiż zawodu, oferowanych jest w tym zakresie wiele szkoleń w wersjach stacjonarnych, jak i online. Są to profesjonalnie przygotowane kursy, które łączą w sobie wiedzę teoretyczną z zadaniami praktycznymi. Poruszają wiele tematów związanych z projektowaniem wnętrz: zarówno tych podstawowych, jak i również dotyczących na przykład rozmieszczenia sanitariatów, wentylacji i elektryki czy zapewnienia odpowiedniego oświetlenia i akustyki.
Który wariant wybrać?
Studia kierunkowe na pewno przydadzą się osobom, które wiążą swoją przyszłość i karierę z zawodem projektanta wnętrz. Wyższe wykształcenie, choć nie stanowi żadnej gwarancji, z pewnością dodaje prestiżu i wiarygodności zarówno w oczach pracodawcy, jak i przyszłych klientów. Natomiast osobom, dla których projektowanie wnętrz jest pasją i zajmują się tym hobbystycznie, z pewnością wystarczą dobre kursy online. Ich największą zaletą jest możliwość dostosowania tempa pracy do własnych potrzeb i dyspozycyjności oraz kształcenie się przed własnym komputerem, bez potrzeby wychodzenia z domu.
Kursy online coraz lepsze i coraz częściej wybierane
W ciągu ostatnich lat kursy online zyskały na znaczeniu. Nie są to już proste prezentacje multimedialne z kilkoma slajdami, ale profesjonalne szkolenia przygotowane przez specjalistów w swojej dziedzinie. Dzięki nim można nie tylko nauczyć się podstaw z projektowania wnętrz, ale też znacznie poszerzyć swoje kompetencje, zyskać nowe umiejętności i rozwinąć te już posiadane.
Publikacja powstała przy współpracy z CG Wisdom, firmą oferującą szkolenia i kursy online z grafiki komputerowej. |