Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Rental odzieży – ile realnie można zaoszczędzić?

Wraz z rozwojem gospodarki i wzrostem specjalizacji w zakładach pracy, coraz popularniejsze staje się wynajmowanie odzieży roboczej, czyli rental odzieży. Jest to wygodna opcja, bo dostarczenie i pielęgnacja właściwych ubrań leży po stronie firmy zewnętrznej. Wraz z ekspertem z firmy IMPEL sprawdzamy, ile możemy zaoszczędzić dzięki takiemu rozwiązaniu.

Wydatki na rental odzieży są stałe i przewidywalne. Nie muszą być one jednak identyczne w każdym miesiącu, ponieważ zależą od liczby pracowników, którym dostarcza się uniformy.

Tradycyjne metody oznaczają duże inwestycje

Odzież roboczą trzeba w pierwszym kroku zamówić i zakupić. W kolejnym kroku należy znaleźć firmę, która zajmie się serwisem, albo też zorganizować pralnię u siebie.

Samowystarczalność w teorii brzmi dobrze, ale w praktyce nastręcza wielu problemów, na które zwraca uwagę Bartłomiej Ziemiański, Key Account Manager z Impel Rental:

Bartłomiej Ziemiański Impel

– Kiedy firma zaopatruje się w odzież na własną rękę, musi samodzielnie zadbać o to, żeby była to odzież z jednej strony odpowiednia, a z drugiej – właściwie pielęgnowana. W razie zmiany liczby pracowników albo zniszczenia ubrań, trzeba reagować szybko. To sprawia największe problemy w branżach wymagających specjalistycznej odzieży ochronnej, która często ulega zniszczeniu.
Niestety nie jesteśmy z góry przewidzieć kiedy będziemy potrzebować dodatkowych kompletów ubrań, więc prawdopodobna może być sytuacja, gdy praktycznie z dnia na dzień zostaniemy bez właściwej odzieży dla części załogi. Przedsiębiorca jest wtedy zdany na kompetencje firmy produkcyjnej, która nie musi potraktować jego zamówienia priorytetowo, bo – na przykład – pracuje nad innym dużym zleceniem i nie jest w stanie dostarczyć ubrań szybko.

Firma, która decyduje się na samodzielny zakup odzieży roboczej, musi przygotować się na dwa poważne wydatki:

  • Sfinansowanie uniformów dla każdego z pracowników.
  • Koszty konserwacji strojów, a więc prania i dokonywania napraw.

Do tych wydatków trzeba doliczyć kolejne, związane z przechowywaniem odzieży. Mowa o urządzeniu osobnego pomieszczenia i zakupie szafek, a w przypadku pralni całego wyposażenia i zatrudnienia dodatkowych pracowników. W rezultacie lista wydatków się wydłuża, nie dając gwarancji, że w sytuacji awaryjnej odzież zawsze będzie dostępna.

Rental odzieży zetnie koszty

Alternatywą do samodzielnego zakupu odzieży roboczej jest rental. W tym przypadku ubrania są wynajmowane przez firmę, a za wszystkie usługi związane z jej dostarczaniem i pielęgnacją odpowiedzialny jest usługodawca. To kompleksowa i wygodna opcja, a równocześnie tańsza, gdy skonfrontujemy koszty zakupu i serwisowania odzieży na własną rękę z tymi, które generuje rental.

Za podstawę wyliczeń kosztów w skali roku można przyjąć cenę ogrodniczek spawalniczych, które kosztują około 100-110 zł. Pracownik potrzebuje przynajmniej 2 par rocznie, co daje 200-220 zł. Do tej kwoty trzeba doliczyć koszty prania i konserwacji, które wynoszą około 100 zł rocznie w przypadku korzystania z usług pralni zewnętrznej.

System rentalowy zakłada trzy zmiany odzieży, więc przy wyliczeniu jego kosztów uwzględnimy właśnie tę liczbę. Kwota wynajmu spodni wynosi około 1,8 złotego tygodniowo i obejmuje także pranie i konserwację. Mnożąc to przez 52 tygodnie w roku, otrzymujemy około 94 zł za parę, co przy trzech parach daje 280 złotych kosztów całkowitych. Jak widać, przy rentalu w cenie dwóch par odzieży dostajemy trzy, więc zysk jest znaczący.

Bartłomiej Ziemiański z firmy IMPEL dodaje, że w przypadku rentalu uwzględniane są również koszty amortyzacji, co dla wynajmującego oznacza kolejne oszczędności.

– Wszystkie ubrania z czasem się zużywają, a ich wartość maleje, mniej więcej o 1/3 w skali roku. W przypadku rentalu, gdy dojdzie do sytuacji, w której odzież będzie trzeba wymienić na nową, pracodawca ponosi wyłącznie koszty amortyzacji, więc nie musi płacić pełnej ceny za nowy komplet ubrań, tak jak w przypadku, gdy musiałby kupić ją sam.

Zryczałtowana stawka wyliczana od każdego kompletu odzieży oznacza też elastyczność, gdy zatrudnienie w firmie się zmienia. Przykładowo, jeśli w danym miesiącu liczba pracowników zmniejszy się z 50 do 40 osób, faktura będzie obejmowała jedynie ubrania dla faktycznie zatrudnionych pracowników. Gdy w następnym miesiącu ich liczba wzrośnie, odzież zostanie dostarczona bez dodatkowych kosztów, zgodnie ze stawką na umowie.

Istotną kwestią jest również monitoring odzieży roboczej. W firmie rentalowej każda sztuka jest przypisana do danego pracownika i dzięki elektronicznej kontroli obiegu odzieży wiadomo, gdzie się aktualnie znajduje.

Dla kogo wynajem będzie najlepszy?

Rental odzieży jest najkorzystniejszy dla firm, które potrzebują najbardziej zaawansowanej odzieży do pracy w trudnych warunkach, bo tam koszty jej zakupu i właściwej konserwacji, zapewniającej utrzymanie odpowiednich cech ubrań, są najwyższe. Mowa między innymi o przedsiębiorstwach energetycznych, konstrukcyjnych czy hutach. Optymalnym wyborem w tym wypadku jest kompleksowy pakiet usług w stałej cenie, obejmującej usługi pralnicze i wszystkie konieczne naprawy, niezależnie od ich częstotliwości i typu.

Mniejsze wymagania mają firmy prowadzące produkcję lekką, na przykład podzespołów elektronicznych czy elementów plastikowych, gdzie pracownik wykonuje obowiązki przy taśmie lub na stanowisku roboczym. W takich zakładach odzież jest mniej zaawansowana i zużywa się wolniej. Rental odzieży gwarantuje, że wszyscy pracownicy dostaną właściwie uniformy, które będą regularnie prane i serwisowane. W tym wypadku wystarczający będzie pakiet standardowy, obejmujący podstawową konserwację i naprawy, takie jak na przykład przyszywanie guzików czy zszywanie rozdarć.

Dla pracodawcy outsourcing odzieży roboczej w takiej firmie jak np. IMPEL oznacza nie tylko oszczędności i wygodę. Tego typu rozwiązanie pozwala też przerzucić na firmę zewnętrzną część odpowiedzialności związanej z zapewnieniem ubrań dostosowanych do stanowiska pracy i spełniających konieczne normy. A co dzieje się z odzieżą roboczą po zakończeniu współpracy z firmą rentalową? Jeśli wciąż nadaje się do użytku, przedsiębiorstwo może ją odkupić po niższej cenie, uwzględniającej koszty amortyzacji.


impel
Impel to największa w Polsce grupa firm specjalizujących się w outsourcingu usług dla instytucji i przedsiębiorstw. Posiada ponad 25-letnie doświadczenie we współpracy z wymagającymi klientami, których obsługuje w całym kraju poprzez sieć 44 oddziałów. Impel oferuje kompleksowe rozwiązania, a nie tylko pojedyncze usługi, optymalizujące obszary organizacji pracy, doboru technologii oraz zarządzania personelem.

Grupa oferuje największą na rynku polskim liczbę usług dla biznesu w następujących jednostkach biznesowych:
• Obsługa nieruchomości: usługi porządkowo-czystościowe, catering, wynajem i serwis odzieży/pościeli, zarządzanie nieruchomościami, serwis techniczny obiektu, remont/inwestycje, dostawa produktów BHP, dostawa produktów utrzymania czystości, pralnictwo, outsourcing personelu medycznego.
• Zapewnianie bezpieczeństwa: fizyczna ochrona mienia, monitoring i techniczne systemy zabezpieczeń, Cash handling.
• Obsługa procesów biznesowych: usługi kadrowo-płacowe, usługi księgowe, doradztwo podatkowe, doradztwo procesowe, praca tymczasowa, usługi teleinformatyczne, ubezpieczenia.

Grupa Impel obsługuje 6,5 tys. klientów na terenie całego kraju. Zarządza pracą 55 tys. osób.

W filozofię działania Grupy Impel wpisane jest wspieranie przedsięwzięć społecznych, kulturalnych i sportowych oraz troska o osoby potrzebujące pomocy. Impel wspiera drużynę żeńskiej siatkówki Impel Wrocław. Grupa wraz z Fundacją „Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową” i zespołem lekarskim Akademii Medycznej we Wrocławiu wsparła budowę nowej siedziby Kliniki Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej – „Przylądek Nadziei”.

Artykuł powstał na podstawie informacji prasowej Impel. Więcej informacji na temat usług rentalu odzieży świadczonych przez firmę Intel można znaleźć stronie internetowej http://www.impelrental.pl.

Liczba komentarzy: 4

Odpowiedz
  1. Trochę nie chce mi się wierzyć, żeby to było opłacalne. A to nie jest tak, że na koniec trzeba wykupić zużytą odzież?

  2. AKURAT IMPEL SOBIE NIEŹLE Z TYM RADZI, ale ogólnie trzeba bardzo uważać. U nas w firmie zdarzało się, że cała zmiana miała wolne, bo nie mieli się w co przebrać, a umowa na kombinezony była z firmą na S…

  3. http://budowadomowwpolsce.pl/tag/budowa/ Niby snadź na rysunku prawodawstwie dobiegł z murem do rodzie. Ostatnie dopiero niejakie 40%, lub także niedużo zleci usługi hydrauliczne Niżej wygląd obecnego gołego usytuowania, atoli z płaszczyzny tarasu. Ociupinę się nam możliwość przytnie, lecz osobiście mur piekielnie się nie nakłada w oczy. Na środkowym konspekcie wschodząca kwietna trawa, natomiast wewnątrz nią masa piachu również mniejszości gruzu, spośród domniemania do wybrania na parkan. Szczyptę się tutaj zrealizuje położenia Kleci się niejednokrotnie, iż szacunki formułowane na częściach multimedialnych spośród schematami są wyssane z kciuka a rozporządzają wnosić szczególnie zainspirowaniu inwestora do wyszukania poszczególnego modelu – że rzekomo taki lichy w budowie. Dokładnie zaszedłem sobie na stronicę z500 gdy to tam wskazuje z szacunkami dla bodźca z8 plus… mianuję, iż nie polegał prywatnym oczom Panele fotowoltaiczne Sekundę wieczorem, gwoli ustalenia, spojrzał do miejscowego W bezładzie SSZ inność niedostrzegalnej daniny podjętej przez z500 z moimi rezultatami – 344 złociste, przy cenie naokoło 100.000złotych Nierychło popatrzałem na instalacje – odmienność przytomnych rozchodów dodatkowo niewielkich ekspensów podług z500 aktualne… 50 (przykładnie pięćdziesiąt) lukratywnych! Przy sumce w okolicy 25.tys.zł!! Co istotnie rzeczone nie rant moich odpływów, jednakoż nie wszystek pragnie osiągać klimatyzację techniczną. Wolny WM precyzyjnie żebym stanowiło, bodaj więcej nie stanowię określony, azali stojaki do geberitów uczyć w instalacje czy w dopełnienia. Podgrzewacze miast podłogówki niniejsze spójnik wystąpiły ciutkę popularnej.
    Tylko konkludując – na dochodzenie jednakowoż obrachunki spośród korporacje z500 są siostrzane do dotykalnych wkładów kompozycje, umiem na rodzinnym dosięgnięciu skwitować, że są niesłychanie drogie

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *