Z najnowszych badań Związku Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce (ZPF) oraz Instytutu Rozwoju Gospodarczego Szkoły Głównej Handlowej (IRG SGH) wynika, że preferowane metody oszczędzania wśród Polaków to przede wszystkim gotówka i lokaty bankowe. Co ciekawe, mimo rosnącej inflacji, 55,1% ankietowanych zdecydowało się na przechowywanie oszczędności w gotówce.
Choć ta liczba jest niższa o 3,7 punkty procentowe w porównaniu z danymi z roku 2022, to gotówka wciąż pozostaje najbardziej popularnym wyborem. Lokaty bankowe, które zgromadziły 39,5% odpowiedzi (+2,8 pkt. proc. rok do roku), stanowią drugą najczęściej wybieraną opcję. Obligacje skarbowe zajmują trzecie miejsce i ich popularność zauważalnie rosła w ostatnim czasie.
Według dr. Sławomira Dudka, ekonomisty SGH i współautora badania, wysoki poziom inflacji w Polsce w roku 2022 i utrzymująca się dwucyfrowa inflacja w większej części 2023 roku sprawiają, że tak duże zainteresowanie gotówką jest zaskakujące. Wskazuje to na braki w edukacji ekonomicznej oraz na fakt, że Polacy często oszczędzają niewielkie kwoty, co w efekcie prowadzi do spadku wartości ich oszczędności.
Wskaźnik Barometru Rynku Consumer Finance (BRCF), który odzwierciedla nastroje konsumentów i ich skłonność do zaciągania zobowiązań, w trzecim kwartale wyniósł 97 punktów, co oznacza wzrost o 2,7 punkty kwartał do kwartału. To już czwarty z rzędu kwartał, w którym wskaźnik BRCF pokazuje tendencję wzrostową.