w

Polskie firmy chcą powiększać zespoły o zielone miejsca pracy – aktywnie rekrutuje już 6 na 10 pracodawców

zielone miejsca pracy

Aktualnie 63% polskich firm prowadzi rekrutacje na zielone stanowiska pracy lub role wymagające takich umiejętności, a najbardziej aktywne w tym obszarze są przedsiębiorstwa z sektorów transportu, logistyki i motoryzacji (75%), energetyki i usług komunalnych (75%) oraz IT (74%) – takie wnioski wynikają z najświeższych danych ManpowerGroup. Według firm, największe wyzwania związane z tworzeniem stanowisk dla zielonych kołnierzyków to odkrywanie odpowiednio wykwalifikowanych kandydatów oraz tworzenie szkoleń i programów doskonalenia umiejętności.

63% przedsiębiorstw w Polsce aktualnie prowadzi procesy rekrutacyjne na zielone stanowiska pracy. 30% z nich jest w trakcie rozpoznawania i określania wymagań dla tych ról, 18% już posiada zaawansowaną strategię dotyczącą nie tylko rekrutacji, ale także podnoszenia kwalifikacji lub przekwalifikowywania obecnie zatrudnionych pracowników.

15% aktywnie poszukuje pracowników na stanowiska związane ze zrównoważonym rozwojem – te informacje zostały opublikowane przez ManpowerGroup. Badanie przeprowadzono w kwietniu 2023 roku, dostarczając najświeższych informacji na temat rekrutacji zielonych kołnierzyków.

Wzmożone zainteresowanie zielonymi stanowiskami pracy w organizacjach wynika z coraz większego dostrzegania wyzwań związanych ze zmianami klimatu i zrównoważonym rozwojem, zarówno przez społeczeństwo, jak i przez organizacje – mówi Karolina Grula, ekspertka rynku pracy, partner rekrutacyjny w Manpower.

Wpływ na to mają również regulacje wprowadzane przez rządy wielu krajów dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych i zwiększenia udziału odnawialnych źródeł energii, a także rozwój technologii, elektromobilność, inteligentne sieci energetyczne czy oprogramowanie dedykowane zarządzaniu zasobami naturalnymi.

Według danych ManpowerGroup, najwięcej procesów rekrutacyjnych na stanowiska związane ze zrównoważonym rozwojem prowadzą duże organizacje, zatrudniające ponad 250 pracowników – tak deklaruje 71% firm. Wśród sektorów najbardziej otwartych na zielone stanowiska pracy są transport, logistyka i motoryzacja (75%), energetyka i usługi komunalne (75%), IT (74%), przemysł i surowce (66%) oraz usługi komunikacyjne (61%).

Pracodawcy podkreślają, że największym wyzwaniem jest znalezienie odpowiednio wykwalifikowanych kandydatów, a także stworzenie szkoleń i programów podnoszenia kwalifikacji oraz identyfikacja umiejętności obecnie zatrudnionych pracowników, które można wykorzystać w działaniach na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Tym, którzy nie planują rekrutacji na zielone stanowiska pracy, najczęściej brakuje pewności co do tego, jak zdefiniować takie role i niezbędne umiejętności, mają zbyt małą strukturę, by aktywnie rekrutować na tego typu stanowiska pracy, lub nie jest to zgodne z wcześniej wyznaczonymi priorytetami biznesowymi.


  1. Czy kabiny akustyczne do biura skutecznie rozwiązują problem z hałasem w przestrzeniach biurowych?
  2. O czym warto pamiętać, wybierając system ITSM do firmy?
  3. Technologie zwiększające bezpieczeństwo maszynowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ChatGPT

Najczęściej dzielonymi danymi wrażliwymi w ChatGPT jest kod źródłowy

Informatyka Stosowana

Programowanie aplikacji na WSEI w Krakowie – Twoja ścieżka do kariery w dynamicznym świecie IT