Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Specjaliści IT pilnie poszukiwani

Jako zawód przyszłości, informatyka wciąż bardzo szybko się rozwija, a zapotrzebowanie na dobrze wyszkoloną kadrę rośnie. Szacuje się, że obecnie w branży brakuje około 30 tys. specjalistów z dziedziny informatyki.

Tegoroczni maturzyści chcący mieć pewność, że studia zagwarantują im pracę, powinni wybrać informatykę. Polski sektor IT jest liderem wzrostu na tle innych dziedzin polskiej gospodarki, więc specjaliści z tej branży nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia nawet przy wysokich wymaganiach finansowych. Problem nie jest polski – deficyt specjalistów IT dotyczy całej Unii Europejskiej, co rodzi konieczność poszukiwania specjalistów w innych rejonach świata.

Zadanie dla szkół

Wyszkolenie specjalisty w danej dziedzinie jest przede wszystkim wyzwaniem dla uczelni wyższych. Duża ilość języków programowania, z których korzysta się regularnie sprawia, że potrzebni są specjaliści w konkretnych dziedzinach informatycznych. Polskie uczelnie starają się rozszerzać swoje oferty edukacyjne, jednak w obliczu ciągłego zapotrzebowania, nie nadążają one za wymaganiami rynku.

Bogatymi ofertami chwalą się głównie prestiżowe uczelnie dużych miast, choć w mniejszych też znaleźć można ciekawe kierunki. Wiktor Doktór, prezes Fundacji Pro Progressio w rozmowie z magazynem Forbes zwraca uwagę, że obecnie największe trudności sprawia wykształcenie wystarczającej liczby programistów, co powinno skłonić uczelnie do rozwoju bazy edukacyjnej właśnie w tym kierunku.

Źródło: Forbes.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *