Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie na spotkaniu biznesowym?

Każdy przedsiębiorca, szczególnie ten początkujący, zdaje sobie sprawę z tego, że powodzenie biznesu wynika z czegoś więcej niż tylko dobry pomysł

Każdy przedsiębiorca, szczególnie ten początkujący, zdaje sobie sprawę z tego, że powodzenie biznesu wynika z czegoś więcej niż tylko dobry pomysł.  Nie ważne jak dobry jest Twój produkt, jeżeli nie sprawiasz dobrego wrażenia na pierwszych spotkaniach biznesowych. Potencjalnych nowych partnerów czy inwestorów bardzo łatwo do siebie zniechęcić. To samo tyczy się nowych pracowników, uczestniczących w spotkaniach biznesowych po raz pierwszy w nowej firmie. Praca nad swoim wizerunkiem i opanowanie kultury i etykiety biznesowej to umiejętność, z którą nikt się nie rodzi – wymaga ona praktyki. Jest to jednak umiejętność, którą każdy powinien opanować w mniejszym lub większym stopniu, w zależności od potrzeb i zajmowanego stanowiska.

 

1) Bądź punktualny. Na spotkania biznesowe zawsze przychodź na czas – dzięki temu nie będziesz marnotrawił czasu osób, które przybyły o czasie i czekają na Ciebie. Jednak nie pojawiaj się za wcześnie – kilka minut przed rozpoczęciem spotkania to optymalny czas na zajęcie swojego miejsca w sali konferencyjnej. Jeżeli przyjedziesz za wcześnie, możesz sprawić, że ci uczestnicy, którzy jeszcze się przygotowują do spotkania, mogą się poczuć niekomfortowo. Jeżeli do spotkania zostało jeszcze trochę czasu, a Ty jesteś już na miejscu, znajdź sobie jakieś zajęcie, popraw włosy, umyj ręce w zimnej wodzie, żeby nie pociły się, gdy będziesz się witał z uczestnikami spotkania. Jeżeli spotkanie organizowane jest w hotelu, (np.. popularnym wśród organizatorów spotkań biznesowych Grand Royal Hotelu w Poznaniu)  przejdź się do hotelowego baru i napij się kawy czy wody.

 

2) Ubierz się odpowiednio do okazji – trochę bardziej elegancko niż zwykle, gdy idziesz do pracy. Jeżeli spotykasz się z przedstawicielami innych organizacji, formalny garnitur w ciemnych kolorach będzie odpowiedni – chyba, że specyfika branży jest zupełnie inna. Wybierz gładką lub ewentualnie delikatnie pasiastą koszulę; możesz zawiązać pasujący krawat. Dla kobiet – elegancka sukienka długości około kolana lub garsonka w stonowanych kolorach będzie na miejscu. Zaprezentuj schludny, zadbany wygląd, upewnij się czy Twoje buty są czyste, a ubrania nie wygniecione.

 

3) Zainicjuj ‘small talk’ i rozluźnij atmosferę przed rozpoczęciem głównej części spotkania. Przedstaw się uczestnikom, uważnie słuchaj konwersacji, nie staraj się jej dominować. Nie sprawdzaj w tym momencie e-maili i nie żuj gumy. Zwracaj uwagę na szczegóły, które w późniejszym czasie mogą przydać się do budowania długoterminowych relacji biznesowych.

 

4) Przestudiuj sylwetki uczestników przed spotkaniem, dowiedz się czegoś więcej na temat firm w nim uczestniczących. Przygotuj jedno czy dwa interesujące pytania.

 

5) Trzymaj odpowiednią równowagę – staraj się aktywnie partycypować w spotkaniu, unikając zbyt długich przemów. Nigdy nie przerywaj innym mówcom. Unikaj konfliktów – spotkanie biznesowe to nie czas na ostrą wymianę zdań. Staraj się zachowywać profesjonalnie i trzymaj się celu spotkania – nie zbaczaj z rozmową na boczne tory.

 

Artykuł został przygotowany przez firmę Grand Royal Hotel

Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *