w ,

Najważniejsze zasady przy wyborze prezentów dla pracowników

Firmy wcale nie tworzą produkty czy usługi, ale przede wszystkim ludzie. To właśnie od pracowników zależy poziom obsługi klientów, możliwość osiągniecia konkretnych celów, nawiązania korzystnych współprac i realizacja nowych pomysłów sprzyjających rozwojowi działalności. Nie ulega wątpliwości, że pracownicy są ważnym elementem sukcesu każdego przedsiębiorstwa. Właśnie dlatego warto zadbać o to, by czuli się docenieni. To przekłada się na większą satysfakcję i większe zaangażowanie do pracy, a także lojalność względem firmy. Jednym ze sposobów na osiągniecie tego celu jest nagradzanie pracowników za ich sukcesy czy obdarowywanie z okazji świąt czy urodzin. Pytanie tylko jakie pomysły na prezenty dla pracowników rzeczywiście zdadzą egzamin?

Jak kupować prezenty dla pracowników?

Wystarczy wpisać odpowiednia frazę w wyszukiwarkę, by zobaczyć, że pomysły na prezenty dla pracowników są praktycznie niezliczone. Od akcesoriów przydatnych w pracy, przez spersonalizowane upominki aż po bardzo osobiste pomysły na prezent. Czy któraś z tych opcji jest lepsza od pozostałych? Nie – tutaj wiele zależy bowiem od specyfiki firmy, samych upodobań czy zainteresowań pracowników, ale oczywiście także od budżetu prezentowego, jakim dysponuje przedsiębiorstwo.

Trudno wiec powiedzieć, że jedno rozwiązanie zawsze będzie lepsze, a inne zawsze najgorsze. No może poza jednym wyjątkiem – dawanie pracownikom prezentów z logo firmy raczej nie zrobi dobrego wrażenia. Takie prezenty lepiej zostawić dla klientów i traktować je jako gadżety reklamowe, a nie formę gratyfikacji pracowników.

Prezent dostosowany do pracownika

Przed przystąpieniem do przeglądania jakichkolwiek ofert, należy poznać pracownika. Oczywiście o ile w małych firmach łatwo dowiedzieć się czegoś o każdej osobie, to w przypadku korporacji wybranie zindywidualizowanych prezentów może być trudne. Tutaj więc sprawdzą się bardziej uniwersalne opcje takie jak kosze ze słodyczami czy dobry alkohol.

W przypadku mniejszych firm warto jednak nieco bardziej się wysilić i pomyśleć o mniej banalnych rozwiązaniach. Może pracownik ma konkretne zainteresowania albo ulubiony sklep? A może warto dokonać selekcji, odpowiadając na pytanie, czego zdecydowanie nie chciałby dostać? Może jest na diecie (w takim wypadku słodycze nie są najlepszym pomysłem) albo nie lubi alkoholu? A może nie lubi korzystać z notatników i innych tego typu gadżetów? Wtedy zdecydowanie z listy pomysłów należy skreślić wszelkie organizery i podobne akcesoria.

Pomysły na prezenty dla pracowników, czyli dostępne opcje

Dopiero po wykonaniu pierwszego kroku można przystąpić do przeglądu dostępnych opcji. Jak to już zostało wspomniane na początku, liczne pomysły na prezenty dla pracowników sprawiają, że trudno dokonać wyboru. Właśnie dlatego warto od razu wiedzieć, które opcje są warte uwagi, a które kategorycznie trzeba odrzucić. Usprawni to znacznie cały proces, a jednocześnie pozwoli wybrać prezent, z którego pracownik będzie naprawdę zadowolony.

Ustalony budżet

Wybór można też ograniczyć, ustalając konkretny budżet. To nie tylko ułatwi poszukiwania, ale też pozwoli uniknąć ewentualnych nieprzyjemności w firmie. W sytuacji, gdy jeden pracownik dostaje dwa razy tańszy prezent na urodziny, niż otrzymał jego kolega, może poczuć się gorszy. Warto więc ustalić pewne widełki cenowe i się ich trzymać, dzięki czemu każda osoba będzie czuła się tak samo ważna. Oczywiście można ustalić inne przedziały cenowe dla innego rodzaju prezentów. Na przykład prezenty świąteczne dla pracowników mogą być tańsze niż prezent przewidziany w ramach nagrody za duży sukces odniesiony w firmie.

Gdy brak konkretnych pomysłów

Może się jednak zdarzyć, że mimo podjętych wysiłków wiadomo jedynie, w jakim budżecie powinien mieścić się prezent. Jak więc wybrać coś, co rzeczywiście może się spodobać pracownikowi? Tutaj zawsze można podpytać najbliższych współpracowników. Z racji tego, że wspólnie spędzają wiele czasu, mogą mieć dużo pomysłów świetnie dopasowanych do gustu danej osoby. Alternatywę stanowi zdecydowanie się na uniwersalny, ale spersonalizowany prezent. Wiele firm oferuje elegancko zapakowane upominki z grawerem imienia. Wprawdzie tego rodzaju upominki nie są idealnie dopasowane do gustu pracownika, ale już nawet taka mała personalizacja prezentu przekłada się na większe zadowolenie z bycia obdarowanym.

Zobacz też:

Program lojalnościowy – czym jest i czemu każda firma powinna o nim pomyśleć?

Brief marketingowy – czemu jest tak ważny i jak prawidłowo go przygotować?

O czym powinna pamiętać każda firma, tworząc strategię marki?

3 komentarze

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Bezdotykowe pomiary i dezynfekcja – tego potrzebują firmy, które chcą uniknąć przestojów

wigilia firmowa

Wigilia firmowa w dobie pandemii