Zestawy kosmetyków, świeczki, herbaty w sezonowych puszkach, kubki – symboliczne upominki świąteczne, choć miłe i przyjemne, coraz rzadziej doceniane są przez zespół. Młode, świadome pokolenie pracowników stawia na rzeczy przydatne i zgodne z ich światopoglądem – im więcej well-beingu, kreatywności, ekologii i samorozwoju, tym większe poczucie pracowników, że prezent nie był tylko formalnością, a przemyślaną decyzją pracodawcy.
Podejście pracowników do upominków świątecznych – tak jak i benefitów – mocno zmieniło się w ciągu ostatnich kilku lat. Nietrudno zauważyć, że nieprzemyślane prezenty o niskiej użyteczności wręczane są raczej z obowiązku. Chcąc utrzymać zadowolonych pracowników i umocnić ich identyfikację z firmą, warto pomyśleć o upominku, który odzwierciedli wartości organizacji. Oto siedem prezentów, które się wyróżniają – i nie zawsze będą bardziej kosztowne niż zestaw kosmetyków.
Spis treści:
Dostęp do platformy ze wsparciem zdrowia mentalnego
Ten coraz popularniejszy benefit pracowniczy może stać się najlepszym prezentem świątecznym dla zespołu – szczególnie w tak niepewnych czasach kryzysu, sprzyjającego wypaleniu zawodowemu oraz quiet quittingowi.
Dostęp do pomocy psychologa i psychoterapeuty to benefit będący jedną z najlepszych form wsparcia pracowników. Platforma Mindgram służy pomocą zarówno pracownikom znajdującym się w kryzysie, jak i tym, którym zależy na rozwoju osobistym.
Doświadczeni psychologowie i psychoterapeuci korzystają ze skutecznych metod potwierdzonych badaniami klinicznymi, a wspomagają ich mentorzy biznesu czy psychodietetycy. Pracownik zatem otrzymuje kompleksową pomoc w osiągnięciu dobrostanu we wszystkich aspektach życia: zawodowego, osobistego i rodzinnego. Cóż więcej chcieć na Święta?
Voucher platformy edukacyjnej
Platforma coursera.org udostępnia kursy poszerzające wiedzę w danej dziedzinie lub pozwalające całkowicie się przebranżowić. Obejmują one wiele obszarów – od podnoszenia kompetencji miękkich (kurs asertywności) po specjalistyczne (nauka programowania), a spora część kursów przygotowana jest przez uczelnie wyższe lub renomowane firmy (m.in. Google, Microsoft). To sposób na nabycie rzetelnej i aktualnej wiedzy, oraz na budowę kluczowych umiejętności.
Prezent jednak przede wszystkim powinien służyć osobie obdarowanej. Coursera o tym nie zapomina i, oprócz kursów typowo zawodowych i związanych z rozwojem osobistym, oferuje także szkolenia dla hobbystów. Pracownicy mogą uczyć się po godzinach gry na gitarze czy sztuki projektowania ubrań.
Rękodzieło od lokalnych twórców
Niebanalny pomysł na prezent to rękodzieło wykonane przez lokalnych twórców, mieszkańców DPS-ów czy osób z niepełnosprawnościami lub zaburzeniami. Produkty ręcznie wykonane są niepowtarzalne, co samo w sobie jest atutem. Ponadto, dochód z ich sprzedaży idzie w ręce człowieka, a nie organizacji. Kupując bezpośrednio od rzemieślników, środki ze sprzedaży nierzadko ratują ich małe przedsiębiorstwa, a w przypadku placówek pomocowych – wspierają ich podopiecznych, zarówno finansowo, jak i mentalnie. To ważne, zwłaszcza dla pracowników zaangażowanych społecznie, którzy mają poczucie, że otrzymany prezent jest zgodny z ich światopoglądem.
Voucher na dowolne warsztaty kreatywne
Zachęta do odejścia od biurka i puszczenie wodzy fantazji to doskonały pomysł dla białych kołnierzyków wykonujących dosyć powtarzalną pracę na komputerze. Warsztaty kreatywne to świetna odskocznia od ekranu i możliwość relaksu przez prace manualne.
Dla zespołów pracujących zdalnie z różnych miejsc w Polsce, vouchery na warsztaty można zakupić online, chociażby w Vartsztatovni, czy na stronie Prezent Marzeń. Następnie pracownik sam wybiera, jaką umiejętność chce rozwijać – może uczyć się wypiekania ciast, fotografii, tapicerstwa, a nawet tworzenia ikon.
Gra planszowa stworzona dla firmy
Gry planszowe to prezent nie tylko dla pracownika, ale i dla jego bliskich. Lubi je niemal każdy – mogą umilić spotkanie z przyjaciółmi lub być częścią rodzinnego, świątecznego wieczoru.
Dlatego warto grę, która ma być podarunkiem, spersonalizować w ten sposób, aby oddawała ducha organizacji i jednocześnie budowała wokół niej pozytywne skojarzenia. Taka gra może stanowić prezent także dla kontrahenta lub klienta firmy. Personalizowane gry planszowe na zamówienie można zakupić w studiach graficznych PortaArt i Fesido.
Gadżety do biura i poza nim
Prezent przydatny zarówno w pracy, ale i idealny do użytku prywatnego? Firmy dysponujące większym budżetem na świąteczne upominki mogą wziąć pod uwagę bezprzewodowe urządzenia i gadżety typu słuchawki, ładowarki, czy lokalizatory. One zawsze się przydadzą.
Dużą popularnością wśród pracowników pracujących w open space cieszą się noise cancelling headphones, słuchawki niwelujące hałas z otoczenia. Pozwalają one na pracę w totalnej ciszy oraz – to już prędzej po godzinach – na słuchanie muzyki, ulubionego podcastu, czy audiobooka w wysokiej jakości dźwięku, niezakłóconym przez sygnały z zewnątrz.