w

Prezenty firmowe dla pracowników: kiedy warto je wręczać i jak wybrać odpowiednie?

firmowe prezenty dla pracowników
firmowe prezenty dla pracowników

Na efektywność pracowników wpływ mają nie tylko ich kompetencje, ale także to, jak czują się w pracy. Gdy są doceniani, wykazują większe zaangażowanie, co wpływa zarówno na ich zadowolenie, jak i na większe zyski firmy. Najbardziej oczywistym sposobem na nagrodzenie danej osoby wydaje się premia czy awans, ale są także inne rozwiązania – między innymi firmowe prezenty dla pracowników. Wbrew pozorom pozwalają one angażować pracowników w sposób, w który słowne pochwały czy coroczne premie nie są w stanie tego zrobić.

Kiedy firmowe prezenty dla pracowników to dobry pomysł?

Premia czy awans wprawdzie sprawdza się jako jednorazowy sposób docenienia czyichś wysiłków czy kompetencji, ale na dłuższą metę nie zdaje egzaminu. W końcu takie nagrody są na tyle duże, że nie można wykorzystywać ich regularnie. Alternatywą mogą wydawać się pochwały, ale choć pracownik na pewno będzie chciał usłyszeć, że zrobił dobrą robotę, to powiedzenie kilku słów jest na tyle proste, że taka motywacja pracowników wydaje się niedostateczna.

I właśnie tutaj można sięgnąć po firmowe prezenty dla pracowników. Nie są tak spektakularne jak premia czy awans, ale przez to też stają się bardziej praktyczne. Każdy pracownik ma potencjał, który wykorzysta, jeśli będzie dostatecznie zmotywowany. Prezenty to jednak nie tylko sposób na nagradzanie, ale też pokazanie, jak dana osoba jest ważna w firmie – w końcu można wręczać je również z okazji świąt, urodzin czy jubileuszu.

Jak dobrze wykorzystać prezenty firmowe?

Pytanie jeszcze, jak w pełni wykorzystać potencjał takich prezentów? Podstawą jest utworzenie budżetu prezentowego. Należy też pilnować, by zawsze wręczać prezenty w tym samym przedziale cenowym. Pozwoli to uniknąć sytuacji, gdy jeden pracownik za swoje zasługi otrzyma dwa razy tańszy prezent niż jego kolega i przez to poczuje się gorszy czy mniej doceniony.

Pracodawca, który decyduje się wręczać prezenty firmowe dla pracowników, powinien się do tego przyłożyć. W końcu o ile wiele osób może czuć się zaskoczonych, gdy za swoje wysiłki otrzyma prezent, to już w przypadku urodzin czy świąt jest to coś oczywistego. Warto więc pokazać takim osobom, że prezent nie jest tylko kolejnym obowiązkiem, który pracodawca chce szybko „odhaczyć” z listy rzeczy do zrobienia. A nie ma innego sposobu na zrobienie tego niż przemyślenie prezentu i wybranie takiej rzeczy, z której pracownik skorzysta zamiast rzucić ją w kąt. Co równie ważne – należy zadbać też o personalizację prezentu. I można ją rozumieć zarówno jako dobór prezentu pod zainteresowania czy gust konkretnego pracownika, jak i dołączenie odręcznie wypisanej kartki czy dodanie innych elementów pokazujących, że nie jest to jakikolwiek prezent, ale przygotowany z myślą o konkretnej osobie.

Jakie prezenty kupować?

Tyle z ogólnych zasad, a co warto wręczać pracownikom? Tutaj trudno o jedną, konkretną listę. Wiele zależy od rodzaju firmy, jej budżetu, jak i od samych pracowników. Wśród największych klasyków można jednak wymienić:

  • Karty podarunkowe – wydaje się, że jest to prezent kosztujący pracodawcę praktycznie zero wysiłku. Tak naprawdę jednak świetnie zdaje egzamin. W końcu sklepów oferujących takie karty jest mnóstwo i można wybrać ten, który dany pracownik lubi i z którego na pewno skorzysta.
  • Małe rośliny – większość osób lubi kwiaty czy rośliny doniczkowe. Taki prezent zawsze jest elegancki, a jednocześnie może być ozdobą zarówno domu, jak i stanowiska pracownika w biurze
  • Spersonalizowany prezent – to opcja, która wymaga od pracodawcy znajomości pracownika i nieco więcej wysiłku, za to na pewno zostanie najbardziej doceniona. Pracownik jest smakoszem wina? Czemu więc nie kupić mu jakiegoś gadżetu albo wejścia na degustację? A może jest fanem jakiejś drużyny sportowej? W takim razie świetnie może sprawdzić się koszulka klubowa z nadrukowanym imieniem pracownika.
  • Zestaw słodyczowy – klasycznym, ale zawsze trafionym prezentem będzie także zestaw ze słodyczami. O ile pojedyncza bombonierka nie robi dużego wrażenia, to wybranie kilku przysmaków i estetyczne zapakowanie ich na przykład w kosz czy eleganckie pudełko sprawi, że taki prezent zyska na znaczeniu. Można skorzystać także z gotowych zestawów oferowanych w wielu sklepach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Podlaskie z nową kampanią online „Podlaskie Zasady Pracy” Nowyoutsourcing.pl

Podlaskie z nową kampanią online „Podlaskie Zasady Pracy”

model biznesowy B2B2C

Co to jest windykacja polubowna i dlaczego powinien to wiedzieć nie tylko każdy dłużnik?