w

Popularność kryptowalut wciąż rośnie. Warto więc wiedzieć, jak w nie inwestować

jak inwestować w kryptowaluty
jak inwestować w kryptowaluty

Od kilku lat popularnym sposobem na pomnażanie swoich oszczędności i zwiększanie zysków są kryptowaluty. Jako że jest to coś stosunkowo nowego, wiele osób czuje obawy i nie wie, jak inwestować w kryptowaluty. Warto jednak poznać przynajmniej podstawy, bo w krytptowalutach tkwi ogromny potencjał, a ich popularność będzie tylko rosnąć.

Alternatywna waluta

Spekulanci i inwestorzy wiele mówią o kryptowalutach. I nie bez powodu, bo coraz częściej postrzega się je jako alternatywną walutę globalną. Niektórzy są nawet zdania, że z czasem zastąpi ona amerykańskie dolary czy euro. Nie brak także takich, którzy sądzą, że kryptowaluty mogą zastąpić tradycyjne waluty do 2030 roku.

Mimo wszystko nie jest to pewne, a perspektywa tak dużych zmian wciąż pozostaje dość odległa. Nie każdy, kto chce zwiększać oszczędności, musi też od razu zainteresować się Bitcoinem czy innymi kryptowalutami. Nie zmienia to jednak faktu, że zainteresowanie kryptowalutami w Polsce rośnie.

Z tego powodu warto znać chociażby podstawy i wiedzieć, jak inwestować w kryptowaluty. Na wstępie należy wspomnieć, że kryptowaluty opierają się na technologii blockchain działającej jako zapis transakcji cyfrowych niezależnych od jakichkolwiek banków centralnych. Oczywiście to zagadnienie jest znacznie szersze, ale abstrahując od szczegółów technicznych można powiedzieć, że blockchain pomaga wyeliminować pośredników. Kupujący i sprzedający mogą więc dokonywać transakcji bezpośrednio między sobą. A to z kolei oznacza, że opłaty transakcyjne ulegają obniżeniu, a nawet wyeliminowaniu.

Jak inwestować w kryptowaluty?

Najpopularniejszą kryptowalutą jest Bitcoin, którego cena w ostatnich latach mocno wzrosła. Tak naprawdę istnieją jednak setki kryptowalut. Niektóre z nich pojawiają się i znikają, inne są obecne znacznie dłużej. Inwestowanie w nie jest natomiast nieco abstrakcyjne – nie można udać się na przykład do banku, by kupić kryptowalutę. Stąd tego rodzaju inwestycje znacznie różnią się od innych tradycyjnych rozwiązań. W uproszczeniu można jednak powiedzieć, że cały proces sprowadza się do 4 kroków:

  • przydzielenia do kryptowalut niewielkiego procenta portfela
  • wyboru odpowiedniej kryptowaluty
  • wyboru platformy do zakupu kryptowalut
  • wybrania sposobu przechowywania waluty.

Tylko niewielki procent w portfelu

Przy inwestowaniu w kryptowaluty z wyprzedzeniem trzeba zdecydować, ile ze swojego portfela chce się przeznaczyć na ten cel. Podjęcie racjonalnej decyzji może się okazać tu wyzwaniem, szczególnie ze względu na duży wzrost Bitcoina w ostatnich latach. Wielu inwestującym wydaje się, że na kryptowalutach mogą tylko zyskać. Kierują się więc emocjami, a przede wszystkim chciwością.

Warto jednak podejść do sprawy rozsądnie i przyjąć, że kryptowaluta powinna stanowić tylko niewielką część portfela. Przyjmuje się, że wartość powyżej 10% to już naprawdę dużo. Wprawdzie osoba przekonana o sukcesie takich inwestycji może być innego zdania. Warto jednak pamiętać, że kryptowaluty nie działają na tej samej zasadzie co inne inwestycje. Tu nie ma odsetek czy dywidend. Są za to środkami wymiany. I chociaż coraz częściej mówi się, że kiedyś mogą zastąpić suwerenne waluty – szczególnie ze względu na brak podatności na manipulacje – to wciąż akceptuje je jedynie ograniczona liczba kupców. Z tego powodu ich zastosowanie i przyszłość są niepewne.

Wybór odpowiedniej kryptowaluty

Po tych podstawach czas na drugi krok – wybór kryptowaluty. Jak to już zostało wspomniane, oprócz znanego Bitcoina krytpowalut są setki. Co więcej, ciągle pojawiają się nowe. Niektóre znikają szybko, inne zostają na dłużej. Oczywiście Bitcoin wciąż cieszy się największą popularnością i przyciąga najwięcej pieniędzy inwestycyjnych. Z tego powodu kolejnym osobom, które nie mają dużej wiedzy co do tego, jak inwestować w kryptowaluty, również wydaje się świetnym wyborem.

I rzeczywiście, ze względu na dominującą pozycję Bitcoina przyjmuje się, że największą część inwestycji warto przeznaczyć właśnie na tę kryptowalutę. Inne powinny zajmować niższą pozycję w portfelu. Nie można jednak zapomnieć, że rynek kryptowalut cechuje duża niestabilność. Wiele z nich znika lub traci na wartości, a to oznacza, że trzeba być przygotowanym, że każda inwestycja może okazać się całkowicie nietrafiona.

Jaka platforma do kupowania kryptowalut?

Kryptowalut nie można zdobyć we wszystkich miejscach związanych z inwestycjami, chociażby w bankach czy firmach maklerskich. Zamiast tego można skorzystać z dedykowanych giełd kryptowalut. Do najpopularniejszych z nich należy CoinDesk. Inne opcje to chociażby Binance, Terrexa, Coinbase Krakena czy Robinhooda.

Oprócz giełd kryptowalut można także zdecydować się na kupno i sprzedaż bezpośrednio między konkretnymi osobami. Aby jednak było to możliwe, potrzebny jest specjalny sposób przechowywania kryptowaluty.

Sposób przechowywania kryptowaluty

A skoro już mowa o przechowywaniu to warto przejść do ostatniego kroku. Zwykle kryptowaluty przechowuje się w specjalnym portfelu. Dostępnych jest ich wiele, więc aby dokładnie wytłumaczyć temat, znów trzeba byłoby się zagłębić w wiele szczegółów. W uproszczeniu można jednak powiedzieć, że taki portfel to oprogramowanie przechowujące klucze łączące konkretną osobę z łańcuchem bloków, w których istnieje kryptowaluta. W przeciwieństwie do tradycyjnych portfeli nie przechowują więc kryptowaluty, a tak naprawdę pozwalają uzyskać do niej dostęp za pomocą dwóch kluczy – publicznego (tzw. adresu kryptowaluty) oraz prywatnego.

Taki portfel nie tylko umożliwia wysyłanie czy otrzymywanie kryptowalut, ale także dokonuje rejestru transakcji. W sumie można wyróżnić cztery rodzaje portfeli

  • stacjonarne – instalowane na komputerze,
  • online – znajdujące się w chmurze. Można otrzymać do nich dostęp z dowolnego komputera. Z jednej strony jest to bardziej wygodne rozwiązanie, ale z drugiej – także mniej bezpieczne,
  • portfele mobilne,
  • portfele sprzętowe – w tym przypadku przechowywanie ma miejsce na urządzeniu USB. Klucz nie jest więc przechowywany online, co zapewnia duże bezpieczeństwo.

Nie ma w tym przypadku jedynego właściwego wyboru. Wszystko zależy od preferencji danej osoby co do wygody i bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

checklista współpracy z influencerem

Jak zorganizować współpracę z influencerem krok po kroku? – praktyczna checklista

faktoring

Jak zarządzać wiedzą w warunkach zdalnej pracy