w ,

Ile kosztuje bitcoin? Jak często zmienia się jego wartość i gdzie sprawdzić aktualny kurs?

ile kosztuje bitcoin
ile kosztuje bitcoin

Mimo pojawieniu się na rynku naprawdę wielu kryptowalut, najpopularniejszym wyborem wśród inwestorów wciąż pozostaje bitcoin. Nic w tym zresztą dziwnego, bo jego udział w rynku jest ogromny, a cena 1 BTC w przeliczeniu na złotówki naprawdę robi wrażenie. Jaka jest obecna cena tej kryptowaluty i gdzie najlepiej sprawdzać, ile kosztuje bitcoin?

Od czego zależy aktualna cena bitcoina?

Warto zacząć od tego, że cena bitcoina się zmienia i co więcej – będzie zmieniać się często i mocno. Dzieje się tak dlatego, że kryptowaluty są zdecentralizowane (niezależne od jakichkolwiek banków centralnych i władz krajowych, które mogłyby wpływać na ich wysokość). Z tego powodu kurs bitcoina jest podatny na mocne wahania.

Na cenę bitcoina wpływa przy tym naprawdę wiele czynników. Znaczenie ma m.in. sytuacja na świecie. Doskonale można było to zauważyć na przykładzie wojny w Ukrainie i kryzysu gospodarczego wywołanego m.in. pandemią. Przyczyniły się one do ogromnych zmian w kursie bitcoina i innych kryptowalut.

Jednocześnie cena bitcoina będzie uzależniona także od samych spekulacji. Jeśli dużo osób uwierzy, że wkrótce wzrośnie, tak rzeczywiście się stanie. Ludzie zaczną bowiem chętniej inwestować w tę kryptowalutę, co z kolei przyczyni się do wzrostu wartości BTC. Koło więc samo będzie się napędzać.

A to wciąż tylko niektóre z wielu czynników, od których zależy wartość bitcoina. Wniosek jest więc prosty – cena może zmieniać się nie tylko gwałtownie, ale i naprawdę szybko. Warto więc przed podjęciem jakichkolwiek decyzji inwestycyjnych sprawdzać, ile kosztuje bitcoin.

Gdzie sprawdzić, ile kosztuje bitcoin?

Informacji na temat ceny bitcoina na pewno nie warto szukać w jakichkolwiek artykułach. Powód jest prosty – cena bitcoina zmienia się nieustannie, także na przestrzeni dnia. Żeby więc podany kurs rzeczywiście był zgodny z prawdą, artykuł musiałby być aktualizowany co najmniej kilka razy dziennie.

Znacznie lepiej więc posiłkować się wykresami obrazującymi wartość bitcoina w czasie rzeczywistym. Dzięki temu można sprawdzić, jak zmieniła się ona na przestrzeni dni i miesięcy, a dzięki temu dokonać zakupu w odpowiednim momencie. Najprostszym sposobem będzie po prostu wpisanie w wyszukiwarki frazy „bitcoin cena” albo „kurs bitcoina”. Po wciśnięciu „enter” na górze wyników wyszukiwania od razu pojawi się wykres – bez konieczności klikania w jakikolwiek link.

Informacje można też zasięgnąć z serwisów związanych z inwestowaniem w kryptowaluty – na przykład na stronach kantorów online czy giełd kryptowalutowych. Tam również zwykle udostępnia się wykresy przedstawiające zmiany wartości w przeliczeniu na dolary, a często także na polskie złotówki.

Czy warto inwestować w bitcoina?

Niezaprzeczalnie to bitcoin jest prawdziwym „złotem kryptowalut”. Czy to jednak na pewno oznacza, że warto w niego inwestować? Wprawdzie wartość 1 BTC w przeliczeniu np. na dolary czy złotówki jest imponująca. Porównując ją jednak z wartością tej kryptowaluty sprzed roku, można zauważyć, że mocno spadła.

To jednak wcale nie oznacza, że potencjał bitcoina będzie tylko malał. Po pierwsze, jak już wiadomo, kurs kryptowalut jest naprawdę zmienny, a obecna sytuacja polityczna i gospodarcza musiała przyczynić się do spadku wartości. Nie ma jednak co zakładać, że wciąż będzie spadać. Wręcz przeciwnie – wygląda na to, że najgorsze bitcoin ma już za sobą.

Poza tym, mimo że powstaje wiele kolejnych kryptowalut, to bitcoin z pewnością ma na tym rynku największe znaczenie. Coraz więcej firm, a nawet sklepów internetowych umożliwia przeprowadzanie transakcji nie przy pomocy tradycyjnej waluty, a właśnie z użyciem BTC. Niektórzy twierdzą nawet, że kryptowaluty mogą zastąpić tradycyjne waluty do 2030 roku. Warto więc chociaż rozważyć inwestowanie w bitcoina i inne krypto, bo mają ogromny potencjał.


  1. Giełda kryptowalut Kanga z zarzutami Prezesa UOKiK
  2. Ile kosztuje bitcoin? Jak często zmienia się jego wartość i gdzie sprawdzić aktualny kurs?
  3. Podatek od kryptowalut w Polsce – kiedy trzeba rozliczyć się z transakcji z udziałem krypto?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

kradzieże w sklepach

Konsumenci coraz więcej kradną w sklepach. Policja mówi o ponad 30-procentowym wzroście przestępstw

Instytut Humanites

Instytut Humanites zaprasza Liderów biznesu na nowe wydarzenie