w

Podatek od kryptowalut w Polsce – kiedy trzeba rozliczyć się z transakcji z udziałem krypto?

podatek od kryptowalut
podatek od kryptowalut

Kryptowaluty wprawdzie są niezależne od banków centralnych, ale to nie oznacza, że państwo w żaden sposób nie kontroluje transakcji z ich udziałem. Wręcz przeciwnie – większość krajów postanowiła kontrolować zyski osiągane z tego tytułu i wprowadzić podatek od kryptowalut. Nie inaczej jest w Polsce. Obowiązujące tu prawo podatkowe dokładnie określa, kiedy należy rozliczyć cyfrowe waluty z fiskusem. Czy istnieje więc możliwość ominięcia podatku od kryptowalut?

Czy w Polsce obowiązuje podatek od kryptowalut?

Kupno i sprzedaż wirtualnej waluty wiąże się z obowiązkiem opłacenia podatku od krypto. Konieczność rozliczenia powstaje też w przypadku zapłaty walutami wirtualnymi za towary lub usługi.

Podatek od przychodów związanych z kryptowalutami jest przy tym wysoki, bo wynosi aż 19%. Nie ma też możliwości skorzystania z ulg ani kwoty wolnej od podatku, by nieco go obniżyć. Nie można również rozliczyć kryptowalut w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Zeznanie składa się raz w roku na formularzu PIT-38. Co istotne, rozliczyć z fiskusem muszą się też podatnicy, którzy tylko nabyli kryptowaluty.

Kiedy nie trzeba płacić podatku od kryptowalut?

Konieczność rozliczenia podatku od kryptowalut istnieje w przypadku, gdy waluty cyfrowe zamieniane są na waluty fiducjarne – przykładowo sprzedaż BTC i otrzymanie w zamian PLN lub EUR.

Inaczej sprawa wygląda już natomiast, gdy ma miejsce wymiana jednej kryptowaluty na inną. W takiej sytuacji często wykorzystuje się tzw. stablecoiny, czyli kryptowaluty których kurs oparty jest o kurs waluty fiat. Wówczas dopiero przy sprzedaży stablecoina i uzyskania w zamian tradycyjnej waluty, trzeba będzie zapłacić podatek.

Co grozi za nierozliczenie kryptowalut?

Za nierozliczenie się z kryptowalut podatnikom grożą konsekwencje. Jak duże – to zależy już od tego, czy takie działanie zostanie uznane za wykroczenie, czy przestępstwo skarbowe.

Jeśli nierozliczona kwota podatku od kryptowalut nie przewyższa pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia w danym roku (wykroczenie skarbowe), trzeba liczyć się z grzywną w granicach 0,1 do 20-krotnej wysokości wynagrodzenia.

W drugim przypadku – przestępstwa skarbowego, podatnik podlega natomiast karze grzywny do 720 stawek dziennych lub karze pozbawienia wolności.

Jak ominąć podatek od kryptowalut?

Podatek od kryptowalut w różnych krajach jest rozliczany odmiennie. W momencie, gdy jedne nakładają podatki na dochód i zyski kapitałowe, inne przyjmują przyjazne przepisy pozwalające inwestorom na kupno, sprzedaż i posiadanie cyfrowych aktywów bez zobowiązań podatkowych. Miejsca takie noszą miano rajów podatkowych.

Przyjazne podejście do rozliczenia kryptowalut oferują między innymi: Niemcy, Szwajcaria, Malta, Portugalia czy Singapur. Prezentują unikalne podejścia do opodatkowania cyfrowych walut, traktując je jako prywatne pieniądze, a nie walutę lub akcje.

Większość z wymienionych krajów nie nakłada podatku od zysków kapitałowych na długo posiadane waluty cyfrowe. W Singapurze natomiast nie istnieje podatek od zysków kapitałowych.

Warto jednak dodać, że ominięcie w ten sposób obowiązku zapłaty podatku nie jest takie proste. To, w jakim kraju należy się rozliczyć i jakie podatki się poniesie, zależy od rezydencji podatkowej. W wielu przypadkach niemożliwe więc będzie rozliczenie się za granicą zamiast z polskim fiskusem.


  1. Bitcoin najlepszym międzynarodowym środkiem przekazywania wartości
  2. Rynek kryptowalut przyciąga coraz więcej inwestorów
  3. Polska pracuje nad wdrożeniem technologii blockchain do administracji

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zmiany w rekrutacji

Pokolenie Z, czyli Zmiany w rekrutacji

Kryzysy w branży IT

70 procent programistów zauważa u siebie symptomy wypalenia zawodowego