w

Czym są kryptowaluty, jak działają i czy warto w nie inwestować?

czym są kryptowaluty
czym są kryptowaluty

Wiele osób wciąż nie umie odpowiedzieć na pytanie, czym są kryptowaluty. Pierwsze skojarzenia to zwykle bitcoin i duże zyski, albo takie sformułowania jak „waluta cyfrowa” czy „wirtualne pieniądze”. Jak jednak funkcjonuje świat kryptowalut? Jak można zarabiać na cyfrowej walucie? I czym różni się ona od tradycyjnych walut krajowych?

Czym są kryptowaluty?

Jako że ten wpis powstał z myślą o osobach, które mają znikome pojęcie o świecie krypto, to trzeba zacząć od początku, a więc od wyjaśnienia, czym są kryptowaluty.

W największym skrócie można powiedzieć, że kryptowaluta to waluta cyfrowa (wirtualna). Nie funkcjonuje jednak na tej samej zasadzie co tradycyjne pieniądze. Przede wszystkim – jak sama nazwa wskazuje – opiera się na systemach kryptograficznych, które umożliwiają zabezpieczenie transakcji. Wiele kryptowalut korzysta przy tym z technologii blockchain – zestawu połączonych bloków danych o transakcjach, które weryfikowane są przez członków sieci.

Kryptowaluty można przesyłać bez pośredników i podmiotów przetwarzających płatności i to praktycznie natychmiast i o każdej porze. Są przy tym zarządzane przez sieć peer-to-peer, co oznacza, że dostęp jest otwarty i właściwie każdy może stać się częścią świata krypto.

Czym jest blockchain?

Przy wyjaśnianiu podstaw związanych ze światem kryptowalut, trudno pominąć też takie pojęcie jak blockchain. W pierwszym akapicie znalazła się wprawdzie krótka informacja o tym, że jest to łańcuch danych. Warto jednak wytłumaczyć dokładniej, w jaki sposób on funkcjonuje.

Kryptowaluty – w odróżnieniu od tradycyjnych pieniędzy – istnieją jedynie w formie zapisów cyfrowych. Te zapisy znajdują się w bazie danych o nazwie blockchain, którą można określić właściwie jako wielką księgą rachunkową online. To właśnie tam przechowywane są dane o wszystkich przeprowadzonych do tej pory transakcjach z użyciem kryptowaluty.

Aby podłączyć nowy blok danych do łańcucha, musi on natomiast zostać zweryfikowany i potwierdzony. Przez to fałszowanie historii transakcji jest praktycznie niemożliwe. Każda z nich jest sprawdzana w ramach takich technik jak dowód pracy (Proof of Work) albo dowód stawki (Proof of Stake).

Dowód pracy można porównać do sytuacji, gdy użytkownik (a właściwie jego komputer) ma rozwiązać skomplikowany matematyczny problem. Taki komputer – nazywany górnikiem – szuka właściwego rozwiązania, co wymaga dużej mocy obliczeniowej. Pierwsze urządzenie, któremu uda się to zrobić, zostanie nagrodzony kryptowalutą za ten wysiłek, a blok danych zostanie przyłączony.

Dowód stawki jest natomiast znacznie wydajniejszy i mniej energochłonny. W tym przypadku transakcję może zweryfikować każda osoba, ale musi „postawić” stawkę, by wziąć w tym udział. Im większa stawka, tym większa szansa, że dana osoba zostanie wybrana jako walidator transakcji i nagrodzona kryptowalutą. Jeśli natomiast zweryfikuje nieprawidłowe transakcje, zostanie ukarana poprzez potrącenie części kwoty.

Wady i zalety kryptowalut

Po wyjaśnieniu podstawowych informacji, trzeba jeszcze przejść do odpowiedzi na pytanie, które może nasuwać się wielu osobom – czy warto inwestować w kryptowaluty? Właściwie nie ma tu jednej odpowiedzi. Niektórzy twierdzą, że jest to są to waluty przyszłości i co więcej – że mogą zastąpić tradycyjne waluty do 2030 roku. Inni podkreślają z kolei, że duże znaczenie przy inwestowaniu ma wiedza na temat samej specyfiki krypto, a ryzyko jest dość duże, bo kursy krytpowalut mogą mocno się wahać. Każda z tych stron ma swoje racje, więc zamiast opowiadać się po którejkolwiek z nich, najlepiej przedstawić wady i zalety inwestowania.

Wśród zalet znajdzie się przede wszystkim:

  • Dobre rokowania na przyszłość – rola kryptowalut wciąż rośnie. Coraz więcej firm dopuszcza płatności w krypto.
  • Łatwość dokonywania transakcji – kryptowaluty pozwalają na tranferowanie środków między dwiema stronami bez potrzeby korzystania z pośredników. Transakcje są przy tym bezpieczne i można przeprowadzać je błyskawicznie.
  • Możliwość wypracowania zysku – inwestowanie w kryptowaluty może się też naprawdę opłacać.
  • Prywatność – przy płatnościach z użyciem krypto nie trzeba podawać wielu danych, a to oznacza, że ryzyko naruszenia bezpieczeństwa, utraty tożsamości itd. jest naprawdę niewielkie.

Główne wady to natomiast:

  • Zagrożenia związane ze światem przestępczym – kryptowaluty stały się narzędziem chętnie wykorzystywanym przez przestępców m.in. do prania brudnych pieniędzy i dokonywania nielegalnych zakupów i sprzedaży.
  • Gwałtowne zmiany kursu – kurs kryptowalut może wahać się znacznie bardziej niż w przypadku walut tradycyjnych. To oznacza wprawdzie, że można dużo zyskać, ale również – że straty też bywają ogromne.
  • Nieodwracalność procesu – nie ma tu możliwości anulowania transakcji. Wysłanie kryptowalut pod zły adres będzie ostateczne.
  • Możliwość utraty dostępu do waluty – transakcji można dokonywać przy wykorzystaniu dwóch kluczy: publicznego i prywatnego. Ten drugi posiada tylko konkretny użytkownik. A to oznacza, że jeśli zgubi klucz, utraci dostęp do swojej waluty.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

faktoring

Jak zarządzać wiedzą w warunkach zdalnej pracy

Praca w 2 godziny. SOFTSWISS przeprowadzi błyskawiczne rozmowy kwalifikacyjne z programistami Ruby w Poznaniu