w ,

Praca zdalna, jak przygotować do niej firmę?

SOFTSWISS
SOFTSWISS

Rok 2020 pokazał, jak istotne są nowoczesne technologie. Przedsiębiorstwa, które już wcześniej postawiły na cyfryzację, mogły bez większych problemów przejść na pracę zdalną. Wszystko to dzięki odpowiedniej infrastrukturze IT, która dała możliwość pracy w trybie home office i realizację procesów biznesowych drogą elektroniczną.

Nie wszyscy jednak byli do tego przygotowani. Jak zatem przygotować swoją firmę do pracy zdalnej?

Infrastruktura IT dla zdalnej realizacji zadań

Praca zdalna jeszcze do niedawna była traktowana jako benefit i zaledwie kilka branż, zwłaszcza tych z kategorii IT, realizowało taki system pracy na co dzień. Lockdowny spowodowane pandemią koronawirusa całkowicie zweryfikowały takie podejście, zmuszając również inne branże do przejścia na tryb pracy home office. Dla niektórych firm proces ten pod względem technologicznym nie stanowił większego wyzwania. A wszystko to za sprawą wcześniejszej cyfryzacji procesów biznesowych.

Firmy te jeszcze przed pandemią stworzyły bowiem niezbędną infrastrukturę informatyczną i zainwestowały w odpowiednie narzędzia. Co prawda wcześniej były one stosowane w siedzibie firmy, ale z powodzeniem umożliwiły w czasie pandemii realizację tych samych zadań poza siedzibą przedsiębiorstwa. I to właśnie one są kluczem, który otwiera firmom możliwość realizacji zadań pracowniczych drogą zdalną.

praca zdalna w firmie

Przygotowanie firmy do cyfryzacji procesów

Przygotowanie firmy do cyfryzacji procesów biznesowych polega przede wszystkim na analizie potrzeb przedsiębiorstwa i odpowiednim dopasowaniu konkretnych rozwiązań. Na rynku istnieje bowiem wiele różnego rodzaju aplikacji i systemów, które różnią się pomiędzy sobą swoją funkcjonalnością i budową (zob. system ERP Warszawa). To z kolei wpływa na jakość realizacji poszczególnych procesów w tym również integracji z istniejącymi już systemami czy narzędziami stosowanymi w firmie.

W grę wchodzą także koszty związane z wprowadzeniem danych rozwiązań. Do wyboru mamy gotowe systemy lub oprogramowanie dedykowane, które jest tworzone na indywidualne zamówienie. Korzystanie z systemu także może być realizowane w różnych trybach np. modelu SaaS (abonamentowy) czy modelu tradycyjnym (zakup licencji). Przygotowania firmy do cyfryzacji powinny zatem obejmować szeroki zakres analizy i doboru w pełni zoptymalizowanego systemu.

Wdrożenie systemu ERP

Samo wdrożenie wybranego systemu ERP jest również procesem, który obejmuje jego implementację, migracje danych oraz integrację oprogramowania z innymi systemami funkcjonującymi w przedsiębiorstwie. Powinien być on zrealizowany przez profesjonalnych dostawców tego typu technologii, którzy obok uruchomienia systemu zapewnią również opiekę powdrożeniową.

Przy czym warto skorzystać z usług profesjonalnych firm już na etapie planowania cyfryzacji, ponieważ ich doświadczenie i znajomość narzędzi pozwoli na znalezienie najkorzystniejszych rozwiązań, które będą nie tylko skuteczne i funkcjonalne, ale również pozwolą na ewentualną rozbudowę czy modyfikację systemu w przyszłości. Taka elastyczność jest niezwykle ważna, biorąc pod uwagę to, jak szybko zmienia się współczesny świat i środowisko biznesowe, w jakim funkcjonują przedsiębiorstwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

prawnik od umów deweloperskich

Jak prawnik od umów deweloperskich może zabezpieczyć moje interesy?

szkolenia bhp

Jak zmniejszać ryzyko wypadków przy pracy?