Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Jak znaleźć dobre biuro rachunkowe?

Każde przedsiębiorstwo ma obowiązek prowadzenia księgowości i rozliczania się z fiskusem. Choć samodzielna księgowość wydaje się dobrą formą oszczędności, to coraz trudniej jest poruszać się pośród nieustannie zmieniających się przepisów. Dlatego też wielu przedsiębiorców korzysta z pomocy specjalistów, którzy świadczą usługi księgowe. Jak wybrać najlepsze biuro księgowe dla naszej firmy?

Dlaczego biuro rachunkowe to dobry pomysł?

Współpraca z biurem, które świadczy usługi księgowe, jest dla przedsiębiorców dużym ułatwieniem. Przede wszystkim zdejmuje z właściciela obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych, dokonywania rozliczeń podatkowych i uzupełniania dokumentacji firmowej.

Wszelkie obowiązki związane z poprawnym rozliczaniem się z fiskusem przejmuje biuro księgowe. Specjaliści mogą też reprezentować przedsiębiorcę podczas kontroli Urzędu Skarbowego, składać w jego imieniu deklaracje i załatwiać sprawy urzędowe.

Przedsiębiorca ma zapewnioną pełną obsługę księgową i otrzymuje pełne wsparcie z zakresu kadr i płac, prawa i prowadzenia działalności gospodarczej. Może również liczyć na doradztwo podatkowe, doradztwo księgowe i pomoc w sytuacjach kryzysowych.

Profesjonalne biuro księgowe gwarantuje bezpieczeństwo i pozwala skoncentrować się na rozwoju i planowaniu nowych inwestycji. Warto więc powierzyć księgowość profesjonalistom, lecz wybór nie może być przypadkowy. Na co zwrócić uwagę wybierając biuro rachunkowe?

Jak wybrać odpowiednie biuro rachunkowe dla naszego biznesu?

Znalezienie dobrego biura rachunkowego może przysporzyć przedsiębiorcy niemałego kłopotu, gdyż jest naprawdę wiele firm, które oferują usługi księgowe. Jak wybrać najlepsze biuro, któremu bez wahania można powierzyć prowadzenie księgowości naszego przedsiębiorstwa? To trudna decyzja, dlatego nie może być podjęta pochopnie. Zawsze przeanalizuj kilka ofert, biorąc pod uwagę powyższe czynniki, które będą miały wpływ na przyszłą współpracę.

Czy biuro oferuje księgowość internetową?

Podstawą udanej współpracy jest szybka i łatwa komunikacja, dlatego zapytaj, w jakich godzinach czynne jest biuro, jak można się z nim skontaktować i czy jest możliwość konsultacji w przypadku niespodziewanych problemów po godzinach pracy.

Niezwykle wygodną formą współpracy jest również księgowość internetowa, która pozwala dostarczać dokumenty drogą elektroniczną. Bardzo usprawnia to działania i jest oszczędnością czasu. Zapytaj o narzędzie do wystawiania faktur i dowiedz się, czy pozwala ono przesyłać je jednocześnie do biura rachunkowego.

Czy biuro księgowe reprezentuje przedsiębiorstwo przed urzędami?

Podczas współpracy z biurem księgowym bardzo istotne jest pełnomocnictwo, które pozwala specjalistom reprezentować przedsiębiorcę przed instytucjami państwowymi, składać w jego imieniu deklaracje i reprezentować w przypadku kontroli. W przeciwnym wypadku, nawet gdy będzie trzeba podpisać jeden dokument, będziesz musiał pojawić się osobiście, by złożyć podpis.

Nie idzie to w parze z oszczędnością czasu i może być bardzo uciążliwe, zwłaszcza gdy utkniesz w korkach w godzinach szczytu… Dlatego warto podpisać pełnomocnictwo, które upoważnia specjalistów do podpisywania firmowych dokumentów i reprezentowania Cię przed urzędami. Dzięki doświadczeniu i wiedza doskonale zadbają o Twoje interesy.

Czy biuro posiada ubezpieczenie OC?

Samodzielne prowadzenie księgowości sprawia, że właściciel firmy ponosi pełną odpowiedzialność za ewentualne błędy przy rozliczaniu się z fiskusem. Księgowy w biurze oferującym usługi księgowe musi posiadać obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. W związku z tym biuro rachunkowe bierze na siebie pełną odpowiedzialność za poprawne rozliczania podatkowe swoich klientów.

W dobrych biurach rachunkowych błędy zdarzają się bardzo rzadko, ale księgowy to też tylko człowiek. Niekiedy stosuje się podwójny system sprawdzania rozliczeń podatkowych, ale przedsiębiorca zawsze ma pewność, że w przypadku błędu, nie zostanie obciążony żadnymi konsekwencjami prawnymi ani finansowymi. Ubezpieczenie OC biura jest więc gwarancją bezpieczeństwa, dlatego zawsze należy je sprawdzić.

Czy biuro rachunkowe cieszy się dobrą opinią?

Na rynku znajdziemy wiele firm, które świadczą podobne usługi, lecz niestety nie każda współpraca przebiega bezproblemowo… Dlatego warto sprawdzić, czy wybrane biuro cieszy się dobrą opinią wśród klientów. Ocena innych przedsiębiorców może Ci pomóc w wyborze dobrego biura rachunkowego.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z biurowektor.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *