Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Podnosi się ranga dokumentów i podpisów w postaci elektronicznej

Od 1 lipca 2016 roku wchodzi w życie unijne rozporządzenie eIDAS dotyczące uznawania elektronicznych podpisów. Ma ona na celu zrewolucjonizowanie obiegu dokumentacji w firmie i przyspieszenie tych procesów.

 

Od początku lipca każda treść przechowywana w postaci elektronicznej, czyli tekst, nagranie dźwiękowe, wizualne bądź audiowizualne jest dokumentem o takiej samej ważności, jak w wersji papierowej. Przepis ma obowiązywać w całej Unii Europejskiej, co ma ułatwić międzynarodowe kontakty biznesowe i administracyjne.
Dodatkowo wraz z dniem 8 września pojawi się zmiana w Kodeksie cywilnym korygująca definicję dokumentu jako nośnika informacji, który umożliwia zapoznanie się z treścią. Zerwie ona z tradycyjną formą dokumentu jako pisma naniesionego na papier i uwzględniać teraz będzie rozwój technologii. Warto jednocześnie podkreślić, że rozporządzenie nie ogranicza możliwości powstawania nowych i innowacyjnych form dokumentów. Eksperci obliczyli, że wraz z nadejściem zmian firmy mogą zaoszczędzić aż 60% więcej czasu na obsłudze danego procesu, korzystając z wygodnej formy elektronicznego dokumentu.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *