Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Automaty BHP: nowoczesne rozwiązanie rentalu odzieży dla magazynów

Wynajmowanie odzieży ochronnej, czyli innymi słowy rental odzieży, to realne oszczędności dla przedsiębiorstwa. Zewnętrzna firma zajmuje się nie tylko dostarczeniem artykułów, ale również ich czyszczeniem i wymianą. Automatyzacja takich rozwiązań umożliwia dodatkowe oszczędności na czasie i wydajności.

Pełna kontrola nad wydawanym asortymentem oraz oszczędność miejsca i czasu. Tak w skrócie można opisać zalety nowoczesnych maszyn vendingowych, wydających artykuły BHP. Mogą dystrybuować środki ochronne jak również przyjmować zużyty i brudny asortyment. Inteligentne maszyny pozwalają wydajniej rozporządzać stanami magazynowymi.

Małe i duże gabaryty

Jest kilka rodzajów automatów BHP, w zależności od ich przeznaczenia. Maszyny wydające drobne artykuły i środki ochronne są najbardziej podobne do popularnych automatów z żywnością. Widziane za przezroczystą ścianą półki i przegrody mogą pomieścić łącznie do 540 sztuk drobnych produktów. Jest to bezpieczna liczba dla hal produkcyjnych, zatrudniających od 100 do 150 osób. Firmy specjalizujące się w wypożyczaniu automatów BHP dają też możliwość regulacji wielkości półek tak, aby mogły pomieścić produkty o różnych gabarytach.
Najczęściej w automatach umieszcza się różnego rodzaju rękawiczki, zatyczki do uszu, okulary ochronne i półmaski.

Automaty wydawczo-odbiorcze, dostosowane do większych gabarytów przypominają bardziej kurierskie paczkomaty. Składają się z segmentów, które można do siebie dostawiać. Polska firma PSPG Polska Sp. z o.o. specjalizująca się w wypożyczaniu i projektowaniu automatów BHP, stworzyła także specjalny segment nazywany narzędziomatem, dzięki któremu można kontrolować w firmie przepływ narzędzi o wysokiej wartości.

Jeszcze wydajniejszy rental odzieży

Zainstalowanie automatu BHP na hali produkcyjnej przyniesie z czasem realne zyski. Pierwszą odczuwalna zmianą będzie zmniejszenie zapotrzebowania na przestrzeń magazynową. System zarządzający maszyną podłączony jest do internetu i przesyła na bieżąco dane o stanie zaopatrzenia. Osoba odpowiedzialna za uzupełnienie bądź opóźnienie maszyny będzie wiedzieć natychmiast o potrzebnej dostawie.
Znacznie skraca się także czas potrzebny na wydanie produktów. Pracownik magazynowy traci go na znalezienie odpowiedniego artykułu i wpisanie wydania w ewidencje. Przy pospiesznym działaniu wzrasta też ryzyko pomyłki. Automatom BHP wydanie, a także odbiór odpowiedniego sprzętu, zajmuje około 15 sekund, a cała operacja jest rejestrowana i zapisywana dzięki zintegrowanym systemom magazynowym. Co równie ważne, maszyna w przeciwieństwie do magazyniera może pracować 24 godziny na dobę na bieżąco rejestrując wszystkie operacje.

Rental czy zakup?

Za wszystko, co wygodne trzeba oczywiście zapłacić. Maszyny można wykupić na własność lub po prostu wynająć, a wysokość kosztu najmu zależna jest od rodzaju i intensywności eksploatacji maszyny. Oblicza się jednak, że przedsiębiorstwo finalnie oszczędza dzięki usprawnieniu procesów, dając następujące korzyści:

  • Znaczne skrócenie czasu potrzebny na wydanie akcesoriów;
  • Zminimalizowanie ryzyka pomyłki w błędnym wydaniu towaru;
  • Pełen nadzór nad wydawanym towarem: maszyna rejestruje jaki użytkownik pobrał daną ilość materiałów;
  • Możliwość raportowania dzięki zintegrowanemu systemowi;
  • Obniżenie zużycia materiałów;
  • Ograniczenie przypadków kradzieży lub magazynowania sprzętu przez pracowników;
  • Przyspieszenie procesu zdania odzieży oraz pełna kontrola nad ilością czekających na odbiór i pranie uniformów

Trzeba jednak pamiętać, że jak przy każdej elektronicznej maszynie, zawsze istnieje ryzyko usterki, przez którą można stracić dostęp do sprzętu BHP. Automaty posiadają specjalne zabezpieczenia, które zapobiegają włamaniu, lecz tym samym ograniczają dostęp do zaopatrzenia w razie awarii.

Automatyzacja procesów produkcyjnych jest coraz popularniejsza. Nic dziwnego, bo takie rozwiązania pod wieloma względami przekładają się na bezpieczeństwo i znaczne oszczędności. Popularnymi w Polsce dystrybutorami automatów BHP są Bogmar oraz PSPG Polska Sp. z o.o., które dodatkowo proponują usługi rentalu odzieży oraz integracji systemów.

Jeden komentarz

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *