Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Aplikacja BHP. Te sygnały świadczą o tym, że Twoja firma jej potrzebuje

Tylko w pierwszym półroczu 2021 roku zgłoszono w Polsce ponad 27 tys. wypadków przy pracy. Wciąż główną przyczyną jest niedbałość w zakresie przestrzegania przepisów BHP. Pracodawcy mają obowiązek zapewnić swoim pracownikom szkolenia oraz niezbędny sprzęt ochronny (na wybranych stanowiskach). Z drugiej strony kwestie związane z bezpieczeństwem i higieną pracy bywają bardzo uciążliwe, a zarządzanie nimi czasochłonne. Jeśli podobnie wygląda to w Twojej firmie, to rozważ zainwestowanie w aplikację BHP. Jakie sygnały świadczą o tym, że rzeczywiście potrzebujesz takiego narzędzia?

Czym jest aplikacja BHP?

Aplikacja BHP to narzędzie informatyczne, z którego można korzystać na smartfonie czy dowolnym innym urządzeniu mobilnym. Służy ona do zarządzania sprawami BHP w przedsiębiorstwie. Dzięki aplikacji pracodawca lub wyznaczone przez niego osoby pełniące funkcje nadzorcze w zakresie BHP mogą na bieżąco kontrolować np. to, czy pracownicy mają aktualne badania okresowe, czy przeszli instruktaż stanowiskowy, czy zostały im wystawione skierowania na badania lekarskie i szkolenia etc.

Aplikacja może być wykorzystywana również do prowadzenia rejestru wypadków przy pracy, co będzie bardzo przydatne w momencie kontroli z Państwowej Inspekcji Pracy. Dzięki temu narzędziu pracodawca przestanie męczyć się z gromadzeniem dokumentacji papierowej i wyszukiwaniem jej na prośbę inspektora.

Więcej o tym, jak aplikacja BHP może ułatwić życie pracodawcy i osobom pełniącym funkcję służby BHP w firmie przeczytasz w artykule na stronie https://bluecolibriapp.pl/blog/2021/12/15/aplikacja-bhp-do-czego-moze-sie-przydac-twojej-firmie/.

Czy potrzebujesz aplikacji BHP? Zwróć uwagę na te sygnały

O potrzebie, a może nawet konieczności wdrożenia aplikacji BHP w przedsiębiorstwie świadczą powtarzające się sytuacje, które wskazują na problemy z zarządzaniem bezpieczeństwem i higieną pracy. Do tych najważniejszych zaliczymy:

  • Bałagan w dokumentacji – jeśli nie jesteś w stanie odszukać zaświadczeń lekarskich czy raportów ze szkoleń BHP swoich pracowników bez poświęcenia na to całego dnia, to trudno o wyraźniejszy sygnał, że czas zainwestować w aplikację BHP.
  • Ignorowanie poleceń – jeśli regularnie zdarza się, że pracownicy nie wykonują polecenia poddania się badaniom okresowym czy ukończenia szkolenia BHP, to niekoniecznie świadczy to o niesubordynacji, ale np. o zaburzonej komunikacji wewnątrz firmy.
  • Rażące niedopatrzenia – co jakiś czas otrzymujesz z kadr informację, że jakiś pracownik nie ma aktualnych badań? To poważny problem, którego nie można ignorować, ponieważ naraża to firmę na konsekwencje finansowe i nie tylko (zwłaszcza w razie wypadku).
  • Coraz częstsze sytuacje mogące zagrażać bezpieczeństwu pracowników – jednorazowy wypadek czy inna groźna sytuacja nie świadczy jeszcze o tym, że firma zaniedbuje kwestie BHP. Jeśli jednak dochodzi do tego dość regularnie, to być może pracownicy są źle przeszkoleni i nie mają dostępu do podstawowych materiałów, dzięki którym zaczną lepiej dbać o swoje bezpieczeństwo i przestrzegać firmowych procedur. Podręcznym źródłem takich treści może być właśnie aplikacja BHP.

Jak wdrożyć aplikację BHP w firmie?

Na początek trzeba znaleźć odpowiednie narzędzie i tutaj na pewno warto zainteresować się rozwiązaniami wprowadzonymi na polski rynek przez Blue Colibri. Mamy na myśli przede wszystkim świetnie ocenianą przez managerów i specjalistów HR aplikację Blue Colibri App, która oferuje tak wiele funkcjonalności, że można ją wykorzystać również do zarządzania sprawami BHP w dowolnym przedsiębiorstwie. Szczegóły sprawdzisz na stronie https://bluecolibriapp.pl/.

Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.