Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Rośnie rynek wynajmu aut w Polsce

Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na długoterminowy wynajem aut. Koszta takiego rozwiązania są znacznie niższe niż eksploatacja własnych samochodów służbowych. Już co piąta firma w Polsce posiada wynajęty pojazd.

 

Według danych zebranych przez Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) w drugim kwartale 2016 roku na rynek wynajętych samochodów trafiło ponad 15 tysięcy samochodów osobowych, czyli 32% więcej niż w ubiegłym roku pomiędzy kwietniem a czerwcem. PZWLP podaje również, że tempo wzrostu branży stale rośnie. Pod koniec czerwca stopa wzrostu wynosiła 9,4%, podczas gdy pod koniec pierwszego kwartału osiągnęła wartość 8,9%. Dynamikę tę nakręcają głównie małe i średnie przedsiębiorstwa.

W pogoni za zachodem

Polska wyraźnie próbuje nadgonić zaległości względem krajów zachodnich. Kraj obecnie przechodzi te same etapy rozwoju, które w Europie Zachodniej obserwowane były kilkanaście lat temu. Obecnie w tamtych regionach długoterminowy wynajem aut jest główną formą użytkowania aut w przedsiębiorstwach. Rozwojowi branży w Polsce sprzyja między innymi możliwość odliczenia 50% VAT od paliwa, co znacznie obniża koszty utrzymania aut firmowych.

Już co piąta firma z sektora małych i średnich przedsiębiorstw posiada auto z długoterminowego wynajmu. Zdaniem specjalistów, usługa ta jest równie opłacalna dla MŚP jak i dla dużych firm, ze względu na komfort oraz finansowe korzyści.
Większość aut należących do branży długoterminowego wynajmu posiada silniki diesla, jednak według prognoz, usługa ta może przyczynić się do popularyzacji samochodów z napędem elektrycznym.

Źródło: rp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *