Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Nowy system wykrywania dronów opracowany przez Polaków

Nowa technologia wykrywająca drony opracowana przez polską firmę może znaleźć zastosowanie między innymi w ochronie lotnisk, baz wojskowych lub stadionów. System jest niezwykle czuły oraz inteligentny, dzięki czemu może skutecznie zabezpieczyć spory obszar przed niechcianymi gośćmi.

 

Coraz popularniejsze drony są technologią równie pożyteczną, co niebezpieczną. Przykładowo, jednymi z ich groźnych zastosowań to szpiegostwo oraz przemyt. Wielosensorowy system wykrywania dronów może okazać się skuteczną bronią w zwalczaniu przestępczego wykorzystywania miniaturowych statków.

Polska myśl technologiczna

Cała technologia została opracowana od początku do końca przez polską firmę i składa się z trzech głównych elementów. Najważniejszym są nowoczesne sensory radarowe powstałe na bazie krzemowych układów scalonych, które opracowała gdyńska firma SIRC. Firma ta może się pochwalić między innymi dużymi kontraktami z Europejską Agencją Kosmiczną. Dwoma kolejnymi elementami jest macierz akustyczna oraz kamery wizyjne. Połączenie tych trzech czujników pozwala na niezwykle skuteczne wykrywanie dronów właściwie w każdych warunkach pogodowych i o każdej porze dnia. Aktualny zasięg systemu wykrywającego wynosi 1000 metrów w przypadku małych dronów. Większe maszyny wykrywane są ze znacznie większej odległości.

Unieruchomić intruza

Jak tłumaczy prezes APS Radosław Piesiewicz, po wykryciu drona oprogramowanie wizualizuje całą przestrzeń, dokonuje archiwizacji zdarzenia poprzez zapis sygnału radarowego oraz wideo. Informowane są też odpowiednie służby za pomocą e-maila, sms-a czy alertu systemowego. Sam dron zostaje też zneutralizowany za pomogą specjalnych zagłuszaczy sygnału, które zakłócają sygnały GPS oraz sygnały transmisji pomiędzy dronem a jego operatorem. Powoduje to błędy w nawigacji maszyny, która zawisa w powietrzu lub ląduje awaryjnie, pozwalając na przejęcie jej przez odpowiednie służby.
Jak przekonują twórcy, system jest na tyle inteligentny, że potrafi odróżnić drona od np. ptaka przelatującego nad skanowanym obszarem.

Technologia dedykowana będzie głównie instytucjom i firmom, które chcą zadbać o prywatność i nienaruszalność swoich terenów. Zainteresowanie systemem wykazują już służby więzienne, straż graniczna, porty lotnicze oraz firmy posiadające zakłady przemysłowe.

Źródło: Forbes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *