Benefit Systems proponuje pracodawcom usługi sportowo-rekreacyjne w ramach pozapłacowych świadczeń pracowniczych. Ponadto za pośrednictwem spółek zależnych prowadzi kilkadziesiąt klubów fitness, m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, i Warszawie. Dzięki karcie MultiSport klienci korzystają z klubów własnych oraz partnerskich spółki. Calypso prowadzi kilkadziesiąt klubów fitness, m.in. w Warszawie, Trójmieście, Poznaniu, kierując swoją ofertę przede wszystkim do klientów indywidualnych oraz w niewielkim zakresie do pracodawców. Ponadto Calypso prowadzi działalność w zakresie dystrybucji sprzętu fitness.
W listopadzie ubiegłego roku postępowanie w sprawie przejęcia przez Benefit Systems kontroli nad Calypso Fitness przeszło do II fazy.Wątpliwości urzędu wzbudziła wówczas definicja rynku i ocena wpływu transakcji przedstawiona przez przejmującego. Dlatego urząd zdecydował się na przeprowadzenie badania rynkowego. Wpływ transakcji na rynek oceniały m.in. podmioty prowadzące analogiczną działalność do łączących się spółek, kontrahenci – fitness kluby oraz pracodawcy zamawiający pakiety pracownicze.
– Przeanalizowaliśmy tę transakcję i uznaliśmy, że dojdzie do istotnego ograniczenia konkurencji na rynku pakietów usług sportowo-rekreacyjnych oferowanych pracodawcom. Zagrożenia widzimy także w umacnianiu się, już i tak silnej pozycji Benefitu, w związku z posiadanymi lub zarządzanymi klubami fitness. Dlatego przedstawiliśmy zastrzeżenia do koncentracji. Zgłaszający ma teraz 14 dni na odpowiedź – mówi Prezes UOKiK, Marek Niechciał.
Badanie UOKiK wykazało, że wspólnym rynkiem dla uczestników koncentracji jest rynek świadczenia usług sportowo-rekreacyjnych w klubach fitness. Klienci klubów najczęściej wybierają te, które położone są w pobliżu miejsca zamieszkania lub pracy. Potwierdza to, że rynek usług sportowo-rekreacyjnych ograniczony jest do terytorium danej miejscowości.
W wyniku przejęcia Calypso przez Benefit do kumulacji udziałów dojdzie w aglomeracjach: warszawskiej i poznańskiej oraz Piotrkowie Trybunalskim.
Ponadto Benefit po połączeniu posiadałby najwięcej klubów sieciowych fitness w Polsce. Uzyskałby tym samym możliwość wpływania na zachowania klientów klubów.
UOKiK podziela argumentację ankietowanych podmiotów, że konsekwencją transakcji mogłoby być również ograniczanie rozwoju konkurentów, na rynku pakietów usług sportowo-rekreacyjnych poprzez blokowanie im dostępu do klubów własnych Benefitu. Ponadto planowana koncentracja zwiększyłaby możliwość wywierania przez Benefit nacisków na mniejsze kluby fitness (niedziałające w ramach sieci) w zakresie ustalania wysokości ceny za wejście, ponieważ zwiększy się siła negocjacyjna Benefitu. Biorąc pod uwagę silną pozycję rynkową Benefitu powodowałoby, to dalsze wzmocnienie jej oferty względem konkurentów.
Jeden komentarz
Dodaj odpowiedź