w ,

outsourcing księgowości: Jakie są główne czynniki wpływające na rozwój outsourcingu księgowości i jakie korzyści oferuje przedsiębiorstwom?

Outsourcing księgowości

Zarządzanie finansami firmy nie wymaga już zatrudniania własnego zespołu rachunkowego. Coraz więcej przedsiębiorstw stawia na wsparcie zewnętrznych partnerów, czyli outsourcing księgowości. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Outsourcing księgowości – co to jest?

Outsourcing księgowości to przekazywanie działań z zakresu rachunkowości wyspecjalizowanej firmie zewnętrznej. To rozwiązanie, które cieszy się coraz większą popularnością zarówno wśród mniejszych, jak i większych przedsiębiorstw. Istnieje wiele czynników wpływających na spore zainteresowanie taką współpracą – wśród najważniejszych warto wymienić redukcję kosztów, elastyczność oraz sprawniejsze zarządzanie firmą. Dodatkowo sporo działalności oferujących obsługę księgową zapewnia także wsparcie w wyliczaniu wynagrodzeń czy doradztwo finansowe.

Kolejnym powodem rosnącej popularności outsourcingu są skomplikowane przepisy podatkowe i finansowe, które wymagają specjalistycznej wiedzy i doświadczenia. Z tego względu utrzymanie własnego zespołu księgowych może być bardzo kosztowne. Oprócz samych wynagrodzeń należy wziąć pod uwagę także m.in. koszty związane ze szkoleniami, zwłaszcza w przypadku wprowadzania nowych regulacji finansowych. W efekcie wielu przedsiębiorców decyduje się zamiast tego na współpracę z inną firmą, która może zapewnić niższy koszt prowadzenia księgowości, utrzymując przy tym wysoką jakość usług.

Korzyści z outsourcingu: elastyczność i wygodniejsze zarządzanie

Oprócz wspomnianych już oszczędności warto podkreślić większą elastyczność w dostępie do usług. To szczególnie widoczne w przypadku niewielkich przedsiębiorstw, które mogą zatrudnić jedynie mały zespół księgowych. W takiej sytuacji choroba lub nieobecność jednego z pracowników może znacznie zakłócić realizację obowiązków z zakresu rachunkowości. W przypadku outsourcingu można za to od razu liczyć na kontakt z innym przedstawicielem, który będzie w stanie bez problemu zastąpić inną osobę. Ponadto współpraca w takim modelu jest znacznie prostsza pod względem zarządzania niż zatrudnianie pracowników. Dzięki temu przedsiębiorstwo może skupić się na realizacji swoich działań biznesowych i celów strategicznych.

Przeniesienie odpowiedzialności cywilnej i wysoka jakość usług

Księgowość przy pomocy outsourcingu pozwala także przenieść odpowiedzialność cywilną i karną za ewentualne błędy na zewnętrzną firmę. Warto jednak przy tym zaznaczyć, że tego typu przedsiębiorstwa bardzo rzadko popełniają błędy w zakresie rozliczeń – wynika to z rozległego doświadczenia oraz wiedzy wynikającej ze współpracy z klientami o różnej charakterystyce. To wszystko sprawia, że outsourcing pozwala nie tylko zaoszczędzić, lecz także zagwarantować poprawne prowadzenie rachunkowości firmy. Na polskim rynku istnieje wiele przedsiębiorstw, które oferują tego typu usługi – należy do nich m.in. BDB Consulting z Łodzi.


  1. Reklama zewnętrzna dla małych i średnich przedsiębiorstw przy ograniczonym budżecie
  2. 61 proc. Polaków nie wie, czym jest workation, a 23 proc. nie widzi potrzeby wprowadzenia work-life balance w pracy
  3. Zwrot z inwestycji: definicja, planowanie i obliczanie

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Netskope

Netskope rewolucjonizuje pracę hybrydową dzięki pierwszemu w branży IT zunifikowanemu klientowi SASE i zintegrowanemu rozwiązaniu Endpoint SD-WAN

Kwestie związane z załadunkiem

Kwestie związane z załadunkiem w kontekście prawa transportowego: co powinien wiedzieć przewoźnik?