Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Jak zabezpieczyć urządzenia mobilne?

Wygoda użytkowania oraz stale rosnące możliwości urządzeń mobilnych sprawiają, że towarzyszą nam w codziennych aktywnościach takich jak rezerwowanie spotkań, korzystanie z aplikacji bankowych, surfowania po internecie czy udostępnianie plików. Urządzeń mobilnych używamy także do sprawdzania prywatnych i służbowych skrzynek pocztowych. Nowe technologie wiążą się nie tylko z rozwojem ale również z potencjalnym źródłem zagrożeń.

Największym problemem jest złośliwe oprogramowanie stworzone specjalnie dla urządzeń mobilnych czyli programy szpiegujące oraz robaki, które wymuszają nieautoryzowany dostęp oraz próby wyłudzenia informacji. Oprócz tego istnieje ryzyko utraty telefonu, zgubienie lub kradzież jest bardzo prawdopodobna. Tym bardziej należy pamiętać o odpowiednich zabezpieczeniach danych, które mogą być warte o wiele więcej niż sam telefon.

Stosowanie podstawowych zasad bezpieczeństwa

Informacje które przechowujemy na telefonach to nie tylko numery telefonów ale również dostęp do ważnych informacji, wiadomości sms, e-mail, zdjęć i innych ważnych informacji. Te wszystkie informacje można utracić w bardzo prosty sposób, wystarczy chwila nieuwagi i zostawienie telefonu np. w restauracji na stoliku. W takim przypadku warto skorzystać z usług it dla firm. Ważne aby dane na naszym urządzeniu były odpowiednio szyfrowane, nawet gdy zdarzy nam się telefon zgubić to przy odpowiednich zabezpieczeniach nikt nie będzie miał dostępu do danych. Producenci telefonów oferują dużo możliwości zabezpieczeń. Mimo tego sporo użytkowników nie korzysta z tego w odpowiedni sposób, nie ustala haseł do aplikacji lub nie korzysta z funkcji biometrycznych, które w większości nowych modeli są dostępne. Jeżeli chcesz zwiększyć swoją szansę na ochrony danych nie wahaj się używać zabezpieczeń oraz uwierzytelniania dwupoziomowego.

Aktualizuj system i uważaj na aplikacje

Do pobierania aplikacji korzystaj wyłącznie ze sprawdzonych źródeł oraz zarządzaj świadomie dostępem do swoich danych. Wiele aplikacji wymaga dostępu do danych, których w rzeczywistości nie potrzebuje. Warto wtedy ograniczać dostęp do informacji lub zrezygnować z danej aplikacji. W przypadku braku pewności warto skorzystać z usług it dla firm. Bardzo ważne są również systematyczne aktualizacje systemu operacyjnego na swoim urządzeniu. Cyberprzestępcy są czujni i potrafią wykorzystać każdą lukę systemu. Dobrym wyborem jest sprzęt producenta, który często wypuszcza aktualizacje aktualizacje oprogramowania. Dobrą praktyką będzie unikanie niezaszyfrowanych sieci WiFi. Każdy uwielbia darmowe sieci i hot spoty jednak używanie ich może nas sporo kosztować. Otwarte sieci umożliwiają nasłuchiwanie ruchu przez co bardzo łatwo jest przejąć nazwy użytkowników, hasła oraz inne poufne dane. Użytkownicy powinni więc łączyć się tylko z sieciami zaufanymi, najlepiej używając do tego bezpiecznego połączenia VPN.

Używaj systemów MDM do zarządzania smartfonami

Oprogramowanie MDM (Mobile Device Management) służy do zdalnego zarządzania urządzeniami mobilnymi. System pozwala na uzyskanie oczekiwanego poziomu kontroli nad telefonem oraz pomaga wdrożyć odpowiednie restrykcje takie jak wymuszanie aktualizacji oprogramowania i zmiany haseł, zapobieganie instalacji niepotrzebnych aplikacji oraz inne reguły, które poprawiają ochronę danych. Systemy MDM dają nam możliwość wybrania sposobu korzystania z urządzeń oraz w razie ich utraty śledzić pozycję GPS, zdalnie usunąć dane lub zablokować telefon. Systemy MDM na bieżąco aktualizują i zabezpieczają dane, jest to świetne narzędzie nie tylko dla dużych korporacji ale także dla mniejszych i średnich firm. Trzeba pamiętać o tym, że człowiek jest najsłabszym ogniwem każdego systemu więc warto przeprowadzać szkolenia w kwestii bezpieczeństwa aby zminimalizować ryzyko potencjalnych zagrożeń.

Artykuł powstał przy współpracy z ngsolutions.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *