w

Wzrost zainteresowania faktoringiem wśród firm w Polsce

faktoring

Polski rynek faktoringu odnotowuje dynamiczny rozwój, zwłaszcza w sektorach przemysłowym i dystrybucyjnym. Z badań Polskiego Związku Faktorów wynika, że pierwsze półrocze 2023 roku przyniosło wzrost zainteresowania usługami faktoringowymi. Firmy coraz częściej korzystają z tego narzędzia, aby poprawić swoją płynność finansową, szczególnie w obliczu rosnących stóp procentowych.

Według półrocznych danych, polskie firmy faktoringowe sfinansowały działalność krajowych przedsiębiorstw na kwotę około 225,7 miliarda złotych. To stanowi wzrost o 1,2% w porównaniu z pierwszym półroczem ubiegłego roku. Co ciekawe, mimo spowolnienia na rynku kredytowym, faktoring nadal zdobywa na popularności.

„Warto też zwrócić uwagę na to, że zgodnie z danymi BIK popyt na kredyty wśród firm MŚP spadł w pierwszym kwartale br. o 13%. Na tym tle wzrosty w faktoringu i tak są bardzo pozytywnym wynikiem. Jak widać na podstawie tych danych, ewidentnie firmy odczuwają spowolnienie, a co za tym idzie, ograniczają potrzeby na bieżące finansowanie,” mówi Paweł Kacprzak, członek zarządu BNP Paribas Faktoring.

W Polsce liderem w korzystaniu z faktoringu są firmy z sektora przemysłowego i dystrybucyjnego, które stanowią odpowiednio 45% i 36% rynku. Zainteresowanie usługami faktoringowymi można tłumaczyć ich elastycznością i możliwością szybkiego dostosowania do zmieniających się warunków rynkowych. Oferowane przez firmy faktoringowe narzędzia, takie jak weryfikacja kontrahentów czy informacje o zatorach płatniczych, są szczególnie cenne dla przedsiębiorców.

Faktoring dostępny jest zarówno dla jednoosobowych działalności gospodarczych, jak i dla dużych przedsiębiorstw, niezależnie od branży i historii współpracy z kontrahentami. Dzięki temu narzędziu, firmy mogą łatwiej zarządzać swoim kapitałem obrotowym i zabezpieczyć się przed brakiem płatności za wystawione faktury.


  1. Od czego zależy kurs złotówki?
  2. Narzędzia AI z których najczęściej korzystamy. [Dane Statista]
  3. Technologie zwiększające bezpieczeństwo maszynowe

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

rodo

Jak zarządzać retencją danych osobowych pracowników: wskazówki od eksperta

omnichannel

Co to jest omnichannel i czym się różni od multichannel?