w

Przestrzeń coworkingowa – jak zaprojektować wnętrze w biurze coworkingowym

Przestrzeń coworkingowa
Przestrzeń coworkingowa

Ze względu na wprowadzone ogólnoświatowe obostrzenia związane z pandemią COVID-19, tempo wzrostu nowych coworków wyhamowało. Zmieniły się w związku z tym również wymagania dotyczące aranżacji samej przestrzeni. Wnętrza biur w systemie coworkingowym mają być nowoczesne i kreatywne, co uprzyjemnia ich projektowanie, a także ułatwia dostosowanie ich do nowych wymagań i obostrzeń. Jak zaaranżować przestrzeń, która zrealizuje oczekiwania wszystkich użytkowników biura?

Projektowanie biur coworkingowych

Dobry projekt powinien uwzględniać potrzeby osób pracujących w danym miejscu oraz wykreować lub zachować istniejący charakter wnętrza. Ten ostatni aspekt dotyczy na przykład wykorzystania przestrzeni postindustrialnych, tak chętnie adaptowanych przez projektantów właśnie na biura coworkingowe. 

Statystyki pokazują, że beneficjentami tych miejsc są głównie ludzie młodzi, reprezentujący zawody kreatywne, koncepcyjne, start-up’y. Wynajmowana powierzchnia coworków dla nich oznacza głównie wygodę,  nowoczesność, ciekawe, inspirujące wnętrza, umożliwiające nie tylko sprawną pracę, ale również komunikację i nawiązywanie kontaktów.

Przestrzeń coworkingowa jak kameleon

Jedna przestrzeń dla projektanta, architekta, grafika, programisty i copywritera jednocześnie? Kluczem do sukcesu jest dobry projekt wnętrza, uwzględniający możliwość łatwego przearanżowania przestrzeni i dopasowania jej do aktualnych potrzeb. Takie możliwości daje użycie mebli modułowych, budek akustycznych do pracy indywidualnej i grupowej (hushPhone, hushWork) oraz rozgraniczenie stref w przestrzeni coworkingowej (strefa pracy, relaksu, strefa konferencyjna, miejsca rozmów telefonicznych etc.). 

Biuro coworkingowe – miejsce, które łączy

Z założenia przestrzenie coworkingowe stawiają na współpracę. Projekt wnętrz powinien więc ułatwiać komunikację i nawiązywanie kontaktów. Dlatego w większości z nich system gabinetowy został zastąpiony możliwością pracy zespołowej w przestrzeni typu open space, co nie znaczy, że nie istnieją coworki oferujące możliwość pracy w tradycyjnym biurze. Cała sztuka projektowania przestrzeni coworkingowych opiera się na różnorodności projektów, co pozwala pracownikom wybrać rodzaj przestrzeni do pracy odpowiadający ich indywidualnym potrzebom.

Dobrze zaprojektowany cowork powinien realizować różne scenariusze użytkowników. Z założenia stawiający na pracę wspólną, musi jednak dawać również możliwość pracy indywidualnej. Tę rolę spełniają kabiny typu hushPhone czy hushWork (lub nawet te większe), które pozwalają na zachowanie prywatności z jednoczesnym kontaktem wzrokowym z pozostałą częścią biura. 

Aranżacja przestrzeni coworkingowej uwzględnia też zazwyczaj duże, współdzielone stoły (blaty), modułowe meble, kuchnię (kawiarnię), strefę chillout’u (choć obecnie korzysta się z nich w organicznym zakresie z powodu reżimu sanitarnego). Umożliwiają one wymianę doświadczeń pomiędzy osobami, które siedzą najbliżej siebie. Z założenia może to w przyszłości zaowocować relacjami biznesowymi i wspólnymi projektami. 

Coworking… prawie jak na łonie natury

Powrót do natury w centrach dużych miast to gorący trend ostatnich lat, który widać także we wnętrzach biur. Biophilic design doskonale sprawdza się w przestrzeni coworkingowej. Codzienny kontakt z przyrodą redukuje stres, pozwala złapać chwilę oddechu w trakcie męczącego dnia i uprzyjemnia pracę. Dobrze, aby żywe rośliny, naturalne tkaniny i barwy oraz inne nawiązania do przyrody pojawiały się nie tylko w strefach nieformalnych (kuchnia, chillout), ale również na stanowiskach pracy. Zielone ścianki działowe, pojedyncze doniczki z roślinnością, ogrody wertykalne czy ścianki wodne oddzielające poszczególne stanowiska i strefy w biurze, poprawiają komfort akustyczny wnętrza, a także zapewniają użytkownikom takiej przestrzeni większą prywatność oraz swobodę pracy. 

Przestrzeń coworkingowa

Fot. Kontakt z naturą w miejscu pracy poprawia samopoczucie, redukuje napięcie i podnosi komfort pracy. Rośliny filtrują powietrze i tworzą przyjazny mikroklimat.

Dobre pomysły i wysoki standard zawsze się sprawdzają

W biurach coworkingowych połączenie funkcjonalności i designu ma szczególne znaczenie, decydujące o atrakcyjności całej przestrzeni. Dobry projekt coworku bywa dużym wyzwaniem. Wymaga zrównoważonego podejścia, by powstało wyjątkowe i niebanalne wnętrze, które umiejętnie godzi potrzeby zróżnicowanej grupy docelowej. Stąd konieczność wyznaczania stref o określonej funkcjonalności, organizacja przestrzeni do pracy indywidualnej i grupowej, bezproblemowe zaplecze techniczne czy spełnienie wysokich standardów dotyczących bezpieczeństwa danych. 

Wymagania nowej rzeczywistości, czyli praca z pandemią w tle

Pandemiczna rzeczywistość jest bardzo niestabilna. Wprowadzane i zmieniane okresowo obostrzenia nakładają na pracowników konieczność przestrzegania wytycznych WHO oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a te wciąż w kilku kwestiach pozostają nieubłagane…

  • Dostępne powierzchnie muszą być w ciągu dnia kilkukrotnie dezynfekowane (blaty, poręcze, oparcia, klamki, drzwi itp.). Dyfuzory z płynem powinny być rozmieszczone w miejscach widocznych i łatwo dostępnych dla każdego.
  • Części wspólne służące integracji (pomieszczenia socjalne, strefa chillout etc.) są nadal wyłączone z użytkowania.
  • Nadal należy zachowywać dystans pomiędzy stanowiskami pracy i pracownikami w biurze. Nie powinni oni siedzieć naprzeciwko siebie, a w razie braku możliwości zwiększenia dystansu, co drugie stanowisko pracy powinno pozostać puste. Zachowanie koniecznego dystansu może ułatwić zwiększenie liczby miejsc do pracy indywidualnej, na przykład z wykorzystaniem budek hushPhone, kabin hushWork czy przegród i wysokich ścianek działowych służących odgrodzeniu biurka.  

Warto poświęcić czas na znalezienie biura coworkingowego, które dokładnie odpowiada naszym potrzebom i zapewnia jednocześnie poczucie bezpieczeństwa w kontekście „koronawirusowego” zagrożenia. Jeżeli większość dnia spędzamy na korzystaniu z możliwości i udogodnień takiego miejsca pracy, warto aby ta przestrzeń budowała w nas pozytywne doświadczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Outsourcing call center

Outsourcing call center coraz popularniejszy

Kryzysy w branży IT

Q&A: 5 najczęściej zadawanych pytań o Outsourcing IT