w ,

Oglądając świat z kabiny TIR-a, czyli pół życia w drodze

Oglądając świat z kabiny TIR-a, czyli pół życia w drodze Nowyoutsourcing.pl

Jeżeli myśleliście, że praca kierowcy samochodu ciężarowego sprowadza się do przewozu towaru między dwoma punktami jesteście w dużym błędzie. Ilość dokumentów, jakie musi posiadać kierujący TIR-em oraz ilość przepisów, jakie musi znać, może przyprawić o zawrót głowy…

Zawód kierowcy cieszy się coraz większym szacunkiem

Zawód, jakim jest kierowca auta ciężarowego jest bardzo ciekawy, coraz bardziej szanowany, dowodem na to są liczne programy dokumentalne, dzięki którym możemy z pierwszej ręki dowiedzieć się jak wygląda życie w drodze. Większość z ludzi do czasu powstania tych programów nie zdawała sobie sprawy z wymagań, jakie stawiane są przed kierowcami ciężarówek. Ich życie, które w dużej części spędzają będąc w podróży determinowane jest przez kodeksy, przepisy, nieustająco gonieni przez umykający czas muszą zawsze zdążyć do tego przemierzając świat zgodnie z obowiązującą literą prawa. Kierujący ciężarówką, często by dojechać do celu musi przemierzyć kilka lub kilkanaście krajów. W każdym z nich obowiązują inne normy i przepisy dotyczące ograniczeń prędkości, wyprzedzania, możliwości przejazdu z określonym ładunkiem.

Właściwe zaplanowanie trasy to nie lada wyzwanie. Jadąc mocno obciążonym, dużym samochodem nie każda droga, most, rondo stoją dla nas otworem. Ograniczenia wagowe czy wysokościowe dotyczące możliwości przejazdu są naprawdę wielkim utrudnieniem, wytyczenie trasy to nieraz całe przedsięwzięcie logistyczne. Do tego ilość dokumentów, jakie kierowca musi posiadać jest naprawdę hurtowa, na szczęście kierowcy nie są z tym sami!

Oglądając świat z kabiny TIR-a, czyli pół życia w drodze Nowyoutsourcing.pl

Na kierowców TIR- ów czeka na trasie wiele miejsc gdzie przejazd samochodem ciężarowym może nie być możliwy.

Kosztowne sankcje!

Inspekcja Transportu Drogowego najczęściej nie wykazuje się szczególną empatią przy kontroli. Przewoźnik powinien mieć w posiadaniu wiele dokumentów, zaświadczających o spełnieniu narzuconych mu przez prawo obowiązków. Jednym z ważniejszych wymogów, jakie stawiane są przed przewoźnikiem jest dokładne opisanie ładunków, które są przewożone. Oprócz tego powinien mieć skompletowane dokumenty, które świadczą o charakterze działalności jego przedsiębiorstwa, potwierdzają uprawnienia kierowców, przewożących dla niego towary. Powinien posiadać także dokumentację dotyczącą transportowanych towarów. Główną zasadą pracy przewoźnika powinna być skrupulatność przy kompletowaniu oraz bieżącym uzupełnianiu dokumentacji, ponieważ przy przeprowadzeniu kontroli ITD., nakłada surowe kary za brak któregokolwiek z potrzebnych dokumentów. Część z nich zostaje w biurze u przewoźnika, jednak drugą część kierowca jest zobowiązany posiadać zawsze ze sobą.

Klasyfikacja dokumentów kierowcy, czyli jak w prosty sposób zaplanować podróż strony formalnej

Żeby trochę ułatwić kierowcom życie, a konkretnie dać możliwość kompletnego zebrania niezbędnych dokumentów, można podzielić je na cztery grupy, tak by sprawdzenie i kontrola posiadanych papierów była dla kierowcy prostsza, szybsza. Dzięki takiemu podziałowi, który bardzo szybko wejdzie w nawyk łatwiej opanować chaos i trzymać wszystko w należytym porządku. Konieczne dokumenty, które powinien mieć w posiadaniu każdy kierowca możemy klasyfikować jako:

  • dokumenty osobiste kierowcy
  • dokumenty pojazdu, naczep
  • dokumenty przewoźnika, potwierdzające dostęp firmy do rynku przewozowego
  • dokumentacja związana z przewożonym ładunkiem.

Podstawowe dokumenty kierowcy miej zawsze przy sobie!

Każdy kierowca samochodu ciężarowego, będąc w pracy zawsze powinien mieć bezwzględnie ze sobą szereg zaświadczeń. Przede wszystkim są to potwierdzenia uprawnień umożliwiających kierowanie samochodem ciężarowym oraz zaświadczenia, które ewidencjują czas jego pracy, takie jak:

  • prawo jazdy
  • aktualne wyniki badań lekarskich
  • karta kierowcy
  • bieżące wyniki badan psychologicznych
  • karta kierowcy
  • dane z tachografu
  • certyfikat potwierdzający uprawnienia do przewożenia towarów niebezpiecznych (jeżeli takie transportuje).

Prawo jazdy stanowi podstawowy dokument uprawniający do kierowania pojazdem, kierujący samochodem ciężarowym dodatkowo powinien posiadać zawsze przy sobie wyniki badań lekarskich w tym także psychologicznych. Karta kierowcy jest dokumentem imiennym, którą każdy kierowca samochodu wyposażonego w tachograf musi mieć, wydawana jest przez Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych, na wniosek złożony przez kierowcę, dostajemy ją na czas określony- 5 lat.

Dokumenty pojazdu, które trzeba posiadać bez względu na okoliczności

Drugą grupą dokumentów, jakie kierowca w trasie powinien mieć ze sobą to papiery związane z pojazdem, którym się przemieszcza. Każdy kierowca auta ciężarowego powinien w razie kontroli posiadać:

  • dowód rejestracyjny
  • ważną polisę ubezpieczeniową
  • upoważnienie uprawniające do korzystania z pojazdu

W konkretnych przypadkach należy posiadać także:

  • certyfikat EURO
  • spełnienie wymagań ADR (kiedy przewożone są towary niebezpieczne)
  • zgodę powiatowego lekarza weterynarii na możliwość przewozu zwierząt (w przypadku kiedy są przewożone).

Prawo jazdy oraz ważna polisa ubezpieczenia OC nie budzą żadnej wątpliwości, musi je posiadać każdy kierowca bez względu na to, czy przemieszcza się samochodem osobowym, motorem, samochodem ciężarowym czy jakimkolwiek innym. Jeżeli samochód ciężarowy, którym przemieszcza się kierowca stanowi przedmiot leasingu, powinien on posiadać upoważnienie do kierowania nim. Polskie prawo nie nakłada takiego obowiązku, jednak inne kraje takiego zaświadczenia wymagają, a nieposiadanie go grozi sankcjami. Jednym z takich krajów są między innymi Węgry. Certyfikat EURO potwierdza, że pojazd spełnia wymogi bezpieczeństwa oraz ekologiczne, w części krajów Europy posiadanie certyfikatu stanowi dobrą wolę kierowcy, w innych jest obligatoryjne.

Pamiętaj o zabraniu aktualnych zezwoleń!

Kierujący pojazdem ma obowiązek posiadać przy sobie zawsze certyfikaty potwierdzające, że przewoźnik może wykonywać działalność transportową. Wśród tych certyfikatów znajdują się uprawnienia przewoźnika do świadczenia przewozów są to:

  • licencja wspólnotowa
  • licencja pozwalająca na transport drogowy rzeczy.

A co Pan wiezie w naczepie?

Dokumentacja związana z przewożonym ładunkiem stanowi już ostatnią grupę, z wielu zaświadczeń, certyfikatów, które kierowca auta ciężarowego musi posiadać:

  • list przewozowy
  • wydane w kraju, z którego przewożony towar pochodzi świadectwo pochodzenia.

Oprócz wymienionych dokumentów, których posiadanie jest obligatoryjne warto mieć przy sobie kwit wagowy.

Oglądając świat z kabiny TIR-a, czyli pół życia w drodze Nowyoutsourcing.pl

Przewozisz towary nietypowe? O tych dokumentach trzeba pamiętać!

Towary szczególne, jeżeli są transportowane wymagają jeszcze dodatkowo posiadania szczególnych dokumentów takich jak:

  • świadectwo ADR
  • świadectwo ATP
  • licencja kierowcy, która pozwala na przewóz żywego inwentarza wraz z zaświadczeniem ich pochodzenia, oraz czasem, jaki przewóz będzie trwał
  • wpis do rejestru wydany przez odpowiedniego marszałka województwa zezwalające na przewóz odpadów.

Kiedy dokonujemy przewozu towarów niebezpiecznych, konieczne jest posiadanie certyfikatu ADR. Świadectwo to wydawane jest przez Transportowy Dozór Techniczny, po złożeniu przez przewoźnika albo kierowcy będącego użytkownikiem pojazdu odpowiedniego wniosku. Przewożąc żywność szybko psującą się za pomocą specjalnie przystosowanych do tego środkach transportu powinniśmy wystąpić o świadectwo ATP, które wskazuje na zgodność środka transportu z umową o międzynarodowych przewozach takich towarów. Kiedy przewożonym przez nas towarem są roślinny winniśmy posiadać świadectwo fitosanitarne, które wskazuje na zdrowie roślin i produktów roślinnych, certyfikat ten ma zasięg międzynarodowy.

Trasy międzynarodowe wymagają największych przygotowań

Obsługa tras o zasięgu międzynarodowym jest najtrudniejsza, ponieważ wymaga gromadzenia największej ilości papierów. Dokonując przejazdu przez inne kraje musimy posiadać także:

  • licencję, która zezwala na transport drogowy odbywający się na trasach międzynarodowych
  • certyfikat pozwalający na przewóz rzeczy o zasięgu międzynarodowym
  • CMR
  • świadectwo dla kierowcy, który pochodzi z krajów spoza UE
  • TIR carnet
  • carnet ATA
  • dokument zezwalający na przewóz w sposób kabotażowy.

Oglądając świat z kabiny TIR-a, czyli pół życia w drodze Nowyoutsourcing.pl

W przypadku kłopotów na trasie nie jesteś sam, jesteśmy firmą służącą pomocą kierowcom czekamy na Twój telefon.

Jak pokazuje przygotowany spis dokumentów przy świadczeniu usług transportowych jest ich całe mnóstwo. Na szczęście Kierowco pamiętaj nie jesteś z tym wszystkim sam, działamy na rynku po to by być wsparciem w trudnych momentach, których przemierzając szczególnie dalekie trasy może być całe mnóstwo. W takich sytuacjach można polegać na naszej firmie oferujemy pomoc drogową dedykowaną szczególnie kierowcom samochodów ciężarowych zarówno mobilnie jak i stacjonarnie, tak by mogli cali i bezpieczni dojechać do celu swojej podróży.

Oglądając świat z kabiny TIR-a, czyli pół życia w drodze Nowyoutsourcing.pl Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Fast-Trans z Poznania zajmującą się pomocą drogową, holowaniem aut osobowych i TIR.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

uprawa pieczarek

Profesjonalna uprawa pieczarek – czego potrzebujesz na stracie i co powinieneś wiedzieć?

Czterodniowy tydzień pracy

Rynek pracy 2020: na co musi być przygotowany pracodawca?