Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Nietrafione rekrutacje to strata czasu i pieniędzy – częste problemy rekrutacyjne i outsourcing rekrutacji w branży IT

Ponad połowa pracodawców na rynku sygnalizuje problem ze znalezieniem odpowiednich kandydatów na stanowiska pracy. Mowa tu o bardzo licznej grupie przedsiębiorców, którzy działają w wielu sektorach gospodarki. Tym większy problem na przestrzeni ostatnich lat dostrzec można w branży IT, w której z reguły poszukuje się specjalistów posiadających wysokie kompetencje w wąskiej specjalizacji. Rekrutacja na stanowiska w IT wiąże się więc z dużym przedsięwzięciem, często zakończonym nietrafionym wyborem kandydata. Jakie są źródła i konsekwencje tego stanu rzeczy? Jak firmy IT mogą sobie z tym poradzić?

Nieudana rekrutacja – najczęstsze powody

Źródła nieudanych rekrutacji możemy doszukiwać się na każdym etapie procesu zatrudniania nowego pracownika. Jednak najczęściej możemy spotkać się z dwoma scenariuszami, które w większości firm pojawiają się naprzemiennie. Nowo zatrudniony specjalista IT, z którym wiązane są duże nadzieje, po okresie próbnym sam rezygnuje ze stanowiska, twierdząc, że praca nie spełnia jego oczekiwań. Źródłem takiego stanu rzeczy z reguły jest nieodpowiednie przekazanie zakresu pracy oraz obowiązków, jakimi programista lub specjalista IT będzie się zajmować. Drugi scenariusz – pracownik zadowolony z objęcia stanowiska nie jest osobą dostatecznie kompetentną, by móc kontynuować z nim współpracę. Przyczyną takich nieudanych rekrutacji jest z kolei brak w procesie weryfikacji wiedzy i umiejętności kandydata.

Jakie są skutki nieudanej rekrutacji?

Prawdą jest, że większość pracowników nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie są koszty zatrudniania ich na stanowiskach, które wymagają specjalistycznej wiedzy. Rekrutacja, która kończy się fiaskiem po 3 miesiącach to dla firmy:

  • Strata czasu
  • Strata pieniędzy

Pracodawca poświęca czas na przygotowanie rekrutacji, deleguje przeprowadzenie jej pracownikom działu HR wraz z uczestnictwem osoby kierującej zespołem. Po ustaleniu warunków następuje wdrożenie pracownika na stanowisko oraz realizacja cyklu szkoleń. W zdecydowanej większości firm z branży IT szkolenia to bardzo ważna część wprowadzająca kandydata, która niekiedy trwa nawet miesiąc. Nieudana rekrutacja sumarycznie może kosztować pracodawcę nawet kilkaset roboczogodzin.

Z drugiej strony rekrutacja pracownika i jego wdrożenie do pracy to również duża inwestycja finansowa, którą wycenić można na kwotę do kilku tysięcy złotych. Koszt zależy oczywiście od specyfiki firmy, wagi stanowiska i jego specjalizacji.

outsourcing it
outsourcing it

W jaki sposób poprawić jakość rekrutacji na stanowiska IT?

Każdy ekspert do spraw zatrudniania pracowników z pewnością przekazałby jedną wskazówką. Rekrutacja – proces, który warto zaplanować. Choć brzmi to banalnie, to jednak tylko doskonale przygotowana rekrutacja pozwoli zminimalizować ryzyko związane z niedopilnowaniem jednego z jej etapów. Z jednej strony bardzo wnikliwa weryfikacja wiedzy kandydata. Z drugiej strony jasne i przejrzyste warunki współpracy, które nie generują żadnych niedomówień.

Outsourcing rekrutacji IT – inwestycja w wysokiej klasy specjalistów

By maksymalnie wykorzystać potencjał rynku IT i specjalistów poszukujących nowych wyzwań, warto skorzystać z pomocy Mindworkers.pl. Specjaliści do spraw rekrutacji IT przygotują proces zatrudniania nowych kandydatów, dostosowany do potrzeb pracodawcy, który jest jasny i klarowny dla przyszłych specjalistów IT. Delegowanie zadania rekrutacji programistów firmie zewnętrznej gwarantuje sukces rekrutacji i wniesienie wartości dodanej do każdej firmy IT.

Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *