Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Kredyt mieszkaniowy z rodzicami?

Marzysz o własnych czterech kątach, jednak nie masz wystarczającej zdolności kredytowej, by zaciągnąć kredyt mieszkaniowy? Dobrym rozwiązaniem dla Ciebie może być kredyt hipoteczny z rodzicami. Dowiedz się, jakie warunki trzeba spełnić, aby z niego skorzystać.

Czy można wziąć kredyt hipoteczny z rodzicami?

Zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego wraz z rodzicami jest jak najbardziej możliwe. Oczywiście musisz przy tym pamiętać, że od Twoich rodziców, podobnie jak od wszystkich innych potencjalnych kredytobiorców, wymagane będzie spełnienie określonych warunków. Oznacza to, że Twoi rodzice muszą:

  • osiągać dochody w odpowiedniej wysokości – ich źródłem może być umowa o pracę, działalność gospodarcza czy emerytura,
  • posiadać pozytywną historię kredytową – terminowo spłacać swoje zobowiązania w przeszłości (kredyty, raty, rachunki za usługi telekomunikacyjne, alimenty).

Co ważne, jeżeli Twoi rodzice są małżeństwem, oboje muszą spełniać powyższe warunki. Przyłączenie do kredytu hipotecznego tylko jednego z rodziców możliwe jest, jeżeli nie pozostają oni w związku małżeńskim (nigdy nie byli małżeństwem lub są rozwiedzeni) lub jeżeli posiadają rozdzielność majątkową (podpisaną intercyzę).

Uwaga!

Twój rodzic pozostaje w związku małżeńskim z inną osobą? Zdolność kredytowa jego żony lub męża również będzie uwzględniona podczas wydawania decyzji kredytowej (nie dotyczy małżeństw z rozdzielnością majątkową).


Kredyt hipoteczny z rodzicami


Kredyt hipoteczny z rodzicami – decyzja zależy od wieku

Kredyt mieszkaniowy to zobowiązanie, które zwykle zaciągane jest na wiele lat. Aby zabezpieczyć swoje interesy, banki określają górną granicę wieku swoich kredytobiorców.

W większości instytucji osoba zaciągająca kredyt, w momencie spłaty ostatniej raty, nie może mieć więcej niż 70 lub 75 lat. Oznacza to, że jeżeli Twoi rodzice mają 60 lat, maksymalny okres kredytowania, na jaki pozwoli im bank, to 10 lub 15 lat. Tak krótki, jak na kredyt hipoteczny, okres oznacza najczęściej konieczność spłaty wysokich rat lub obniżenie zdolności kredytowej i otrzymanie niższej kwoty.

Przykład

Zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego w wysokości 300 000 zł na 10 lat, przy oprocentowaniu 4,5% skutkowało będzie ratami równymi w wysokości ponad 3 100 zł. W przypadku rat malejących kwota pierwszej spłaty wyniesie ponad 3 6000 zł.

Powinieneś mieć na uwadze także to, że część banków może wymagać od Twoich rodziców wykupienia obowiązkowej polisy na życie – jej wysokość może wynieść nawet kilkaset złotych miesięcznie.

kredyt hipoteczny z rodzicami

Jak dostać kredyt na mieszkanie z rodzicami i zostać jego jedynym właścicielem

Fakt zaciągnięcia kredytu hipotecznego na daną nieruchomość nie jest jednoznaczny z zyskaniem prawa własności do niej. Innymi słowy – współkredytobiorca (w tym wypadku Twoi rodzice) nie musi być współwłaścicielem mieszkania.

Jeżeli Twoim i Twoich rodziców celem jest uczynienie Cię jedynym właścicielem mieszkania, dobrym pomysłem jest zrobienie tego od razu po zakupie nieruchomości. Późniejsze zmiany – wyłączenie rodziców ze współwłasności lub przekazanie Ci mieszkania w formie darowizny – mogą wiązać się z dużą ilością formalności do spełnienia oraz dodatkowymi kosztami (np. opłatami notarialnymi).

Jeżeli poszukujesz mieszkania w Poznaniu przeczytaj artykuł „Nowe inwestycje mieszkaniowe w Poznaniu”.

Chcesz wiedzieć więcej na temat cen nieruchomości w różnych miastach Polski znajdziesz Przejdź do narzędzia NAVIDOM!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *