Podczas realizacji projektów IT, firmy często mierzą się z potrzebą rozbudowania zespołów developerskich. Zwiększenie zespołu pozwala na realizację projektów w terminie, daje możliwość odciążenia specjalistów.
Zapotrzebowanie na poszczególne kompetencje jest jednak zmienne, dlatego zatrudnienie nowego pracownika każdorazowo, kiedy wymaga tego konkretny projekt, nie zawsze będzie optymalne. Rozwiązaniem w takich sytuacjach może być outsourcing IT. Przyjrzyjmy się poszczególnym formą outsourcingu kompetencji.
Spis treści:
Rodzaje outsourcingu kompetencji IT – najważniejsze informacje
Wśród form outsourcingu kompetencji możemy wyróżnić kilka najbardziej popularnych.
Z pozoru może się wydawać, że jest to ta sama usługa, jednak w praktyce istnieją między nimi kluczowe różnice:
- Body Leasing – wynajęcie pracownika/pracowników o określonych kompetencjach do wsparcia w realizacji konkretnego projektu.
- Dedicated team / Teams on demand – zaangażowanie kompletnego zespołu projektowego
- Team extension – rozszerzenie zespołu IT o jednego, lub wielu specjalistów
Dedicated teams on demand to usługa, która wyraźnie różni się od pozostałych. Team extension i body leasing na pierwszy rzut oka różnią się głównie nazewnictwem, jednak w rzeczywistości indywidualnych wyróżników dla każdej z tych form jest więcej.
Czym jest Body Leasing?
Body Leasing to forma tymczasowego wynajmu jednego lub lub kilku specjalistów z określonym zestawem narzędzi (najczęściej programistów), którzy na czas trwania projektu dołączają do konkretnego zespołu, aby wesprzeć go kompetencjami, których w zespole brakuje, lub jest ich zbyt mało. Osoba zaangażowana w projekt w tym modelu, często kończy współpracę w momencie realizacji określonych zadań.
Zalety body leasingu
Jest wiele korzyści, które płyną ze stosowania body leasingu w praktyce. Najważniejsze kwestie to:
- możliwość pełnego skupienia się na zadaniach projektowych,
- ograniczenie wydatków związanych z projektem i zatrudnieniem nowych specjalistów,
- brak konieczności angażowania zespołu HR w proces poszukiwania nowych osób do zespołu.

Co oznacza Team Extension?
W modelu Body Leasingowym specjaliści są często pozyskiwani z rynku po to, aby następnie zaangażować ich w projekt klienta agencji. Usługa Team Extension różni się tym, że angażowane osoby są na co dzień pracownikami konkretnego software house’u. Jest to szczególnie istotne w przypadku współpracy z więcej niż jedną osobą w ramach projektu, ponieważ specjaliści wielokrotnie znają się i mają sprawdzone metody współpracy. Ponadto, o ile w standardowych agencjach body leasingowych zdarza się, że nie mają one własnych zespołów developerskich realizujących projekty, o tyle software house’y z tego słyną, dlatego pracownicy software house’u pracujący dla klienta w tym modelu mogą często liczyć na wewnętrzne wsparcie kolegów i koleżanek, co niejako zwiąksza ich zasoby i potencjał.
Zalety modelu team extension
- zaangażowani w projekt specjaliści często znają siebie nawzajem i mają sprawdzone wspólnie metody współpracy
- za specjalistą często stoją dodatkowe kompetencje software house’u i innych specjalistów
- raz zawarta z software housem umowa pozwala na zaangażowanie w projekt wielu osób
(Informacje na podstawie artykułu: Body Leasing vs. Team Extension – Which Is Better?)
Kiedy warto korzystać z body leasingu i innych metod outsourcingu IT?
Z body leasingu warto korzystać przede wszystkim wtedy, kiedy pojawia się potrzeba rozwoju oprogramowania, szybkiego zakończenia projektu lub kiedy z zespołu wykruszą się współpracownicy. Agencje outsourcingowe są w stanie relatywnie szybko pozyskać z rynku specjalistę o określonych kompetencjach. Specjalista z zewnątrz to często nowe spojrzenie
i świeża energia w zespole.
Team Extension warto rozważyć w sytuacji, kiedy zapotrzebowanie na różne kompetencje pojawia się względnie stale. Wówczas partnerska współpraca z software housem może przekładać się na skuteczność działań a także otwierać możliwości na współpracę również w innych obszarach.
Podsumowując, body leasing oraz inne metody outsourcingu usług IT to ważny element usprawniający funkcjonowanie biznesu i ułatwiający terminową realizację projektu. Firma, która mierzy się z płynnym zapotrzebowaniem na poszczególne kompetencje specjalistyczne powinna mieć w swoich kontaktach partnera biznesowego, który może wesprzeć ją w momencie potrzeb.