w ,

Zwiększanie produktywności w zakładzie produkcyjnym – 5 dróg usprawnień

Zwiększanie produktywności

Konkurencja w zakresie produkcji i usług na rynku jest ogromna. Dlatego wszyscy przedsiębiorcy, którzy chcą osiągnąć sukces, szukają sposobów na zwiększenie efektywności poszczególnych zakładów produkcyjnych. Jak to zrobić i o czym warto pamiętać?

Zwiększanie produktywności

Dlaczego warto optymalizować pracę w zakładzie produkcyjnym?

Zwiększenie produktywności w zakładzie produkcyjnym pozwala na obsługę większego wolumenu zleceń. Dzięki przemyślanym zabiegom można skalować działalność gospodarczą, dopasowując ją do bieżących potrzeb przedsiębiorcy.

Do zwiększania produktywności zawsze trzeba podchodzić wielokierunkowo. Nie chodzi o większe obciążenie maszyn, ale o ich mądrzejsze wykorzystywanie, opracowanie wewnętrznych procesów pozwalających na monitorowanie stopnia zużycia sprzętu. Ogromne znaczenie ma też bezpieczeństwo pracowników i to ono powinno zawsze stanowić priorytet.

Jak zwiększyć produktywność w zakładzie produkcyjnym?

Zakłady produkcyjne stosują wiele rozwiązań. Trudno jednak o wskazanie jednego, złotego środka, który przyczyni się do zwiększenia wydajności zakładu, a wraz z nią – do wzrostu obrotów. Jakie działania warto rozważyć?

1. Wykorzystanie suwnic przemysłowych

Obok klasycznych suwnic ogólnego przeznaczenia wyróżnia się suwnice przemysłowe, określane inaczej jako technologiczne. To wyspecjalizowany sprzęt przeznaczony do radzenia sobie z ładunkiem określonego typu, np. materiałem sypki, płynnym lub wielkoformatowym.

Suwnice technologiczne są oczywiście droższe niż te tradycyjne, ale wydatek zwróci się szybko, ponieważ te same procesy będą realizowane szybciej.

2. Odpowiednio wybrane suwnice pomostowe

Podwieszane suwnice pomostowe świetnie sprawdzają się w niskich pomieszczeniach lub halach, gdzie ze względu na ilość zamontowanej infrastruktury trudno byłoby jeszcze wygospodarować miejsce na urządzenia dźwigarowe o innej konstrukcji. Modele pomostowe pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni znajdującej się poniżej.

Wybierając suwnice do firmy, należy uwzględnić szereg parametrów tych urządzeń. Kluczowe znaczenie ma:

  • grupa natężenia pracy,
  • maksymalny udźwig
  • oraz prędkość podnoszenia i opuszczania ładunku.

Suwnice powinny być dobierane tak, aby ich cechy odpowiadały cyklom pracy przedsiębiorstwa. Szukając suwnic pomostowych warto zajrzeć na: https://www.konecranes.com/pl/produkty/suwnice-pomostowe. Marka Konecranes ma wieloletnie doświadczenie w produkcji urządzeń dźwignicowych oraz projektowaniu całych parków maszynowych.

3. Modernizacja suwnic

Wyposażenie zakładu w suwnice to jeszcze nie wszystko. Z biegiem czasu każdy sprzęt staje się coraz bardziej przestarzały, aż w końcu przestaje nadążać za oczekiwaniami przedsiębiorcy. Zamiast wymieniać urządzenia w całości, warto rozważyć ich modernizację poprzez dodanie różnego rodzaju unowocześnień, np.:

  • kontrolę kołysania,
  • zapobieganie luzowi liny,
  • synchronizację wciągników,
  • możliwość przemieszczania suwnicy w bardzo wolnym tempie, aby zapewnić maksymalną precyzję.

Te wszystkie funkcje sprawiają, że operator suwnicy może sprawniej zarządzać ładunkiem, a cały proces przebiega płynniej i jest bezpieczniejszy. Modernizacja w wielu wypadkach będzie tańsza niż zakup nowego sprzętu.

4. Regularne przeglądy suwnic do zakładów produkcyjnych

Przestoje produkcyjne w firmie pociągają za sobą bardzo wysokie koszty. Do tego dochodzi czas oczekiwania na części oraz organizowanie zespołu mechaników, którzy muszą naprawić urządzenie.

Aby uniknąć kłopotliwej sytuacji, warto regularnie przeprowadzać przeglądy suwnic i to częściej, niż wynikałoby z obowiązujących przepisów. Dzięki temu uda się wyprzedzić każdą awarię, wymienić osłabione komponenty na nowe i wydłużyć żywotność urządzeń.

Prawidłowo realizowany nadzór techniczny nad parkiem maszynowym pozwala obniżyć koszty prowadzenia biznesu oraz lepiej rozplanować prace, ponieważ można zdecydować się na przeglądy w okresie mniejszego natężenia zamówień.

5. Szkolenie kadry operatorskiej

W każdym zakładzie, gdzie pojawiają się urządzenia dźwignicowe, dobry operator suwnicy jest na wagę złota. Jego obowiązki to nie tylko obsługa dżojstika i konsoli, ale przede wszystkim świadoma ocena stopnia obciążenia urządzenia oraz bezpieczeństwa transportu.

Warto zadbać o zatrudnianie wykwalifikowanego personelu, który zagwarantuje bezpieczeństwo współpracownikom.

Wdrażając omówione działania, może w efektywny i odpowiedzialny sposób podnieść produktywność w zakładzie. Z kolei suwnice oraz części do nich warto sprowadzać, korzystając z usług doświadczonych dostawców, którzy są w stanie doradzić w wyborze odpowiedniej infrastruktury.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Informatyka Stosowana

Programowanie aplikacji na WSEI w Krakowie – Twoja ścieżka do kariery w dynamicznym świecie IT

motywacja pracownikow

Jak poprawić motywację pracowników w okresie urlopowym?