w

OZE – korzyści i pozyskiwanie

OZE - korzyści i pozyskiwanie
OZE - korzyści i pozyskiwanie

Odnawialne źródła energii są tematem poruszanym praktycznie każdego dnia w mediach czy w prywatnych rozmowach. Pozyskiwanie OZE to już nie tylko kwestia mody – obecnie odnawialne źródła energii stanowią realną alternatywę dla klasycznych dostawców energii i paliw kopalnych. Co warto wiedzieć o OZE? Jak je pozyskiwać? Czy w Polsce dostępne są formy dofinansowania dla OZE?

Czym są odnawialne źródła energii?

Odnawialne źródła energii to elementy, które odnawiają się w sposób stały i naturalny. Do OZE zaliczamy przede wszystkim promienie słoneczne, ale też wiatr, wodę, energię pochodzącą z geotermiki, pływy morskie, energię biomasy. Ich zasoby są praktycznie nieograniczone, co daje im olbrzymią przewagę nad np. węglem kamiennym czy gazem ziemnym. Współcześnie odnawialne źródła energii to doskonała alternatywa, by samodzielnie zaopatrywać się w energię niezbędną do prawidłowego funkcjonowania domu.

Dlaczego OZE staje się tak popularne?

Najczęściej powtarzanym argumentem w kwestii OZE jest oczywiście fakt, że pozyskiwanie odnawialnych źródeł energii jest ekologiczne. To prawda – pozyskiwanie i przetwarzanie OZE nie generuje kłopotliwych odpadów czy emisji CO2 do atmosfery, dzięki czemu możliwe jest bardziej ekologiczne życie i ochrona planety. Dzięki domowym instalacjom OZE możliwe jest uniezależnienie się od tradycyjnych dostawców, a co za tym idzie również od rosnących cen energii.

Jakie instalacje OZE warto rozważyć?

Nie ma wątpliwości, że najpopularniejszymi instalacji OZE w Polsce są instalacje fotowoltaiczne. Stworzenie instalacji tego typu nie jest dzisiaj trudne – na polskim rynku działa wiele dobrych firm, które proponują nie tylko elementy niezbędne do instalacji, ale też stworzenie profesjonalnego projektu, montaż i wdrożenie. Instalacje fotowoltaiczne zbudowane są z kilku elementów: przede wszystkim są to moduły fotowoltaiczne, składające się z ogniw wykonanych m.in. z krzemu. To właśnie tam zachodzi reakcja chemiczna, pozwalająca na przemianę promieni słonecznych w energię. Wytworzony prąd stały trafia do falownika, gdzie zmieniany jest na prąd zmienny. Z falownika energia trafia do domowej sieci lub też do magazynu energii. Elementy te znaleźć można u producenta, np. firmy Emiternet.

Mikro instalacje fotowoltaiczne widać coraz częściej przy domach prywatnych. Stworzenie takiej instalacji nie jest trudne – warto jednak wcześniej zastanowić się i określić zapotrzebowanie budynku na energię, by możliwe było wybranie odpowiednich komponentów. Przyłączenia do sieci musi dokonać uprawniony instalator.

Elektrownie wiatrowe

Usytuowanie Polski sprawia, że mamy dobre i bardzo dobre warunki związane z pozyskiwaniem energii pochodzącej z wiatru. Zgodnie z wytycznymi, najlepszym obszarem do instalacji przemysłowych farm wiatrowych jest pas polskiego wybrzeża, ale też Polska centralna. W olbrzymiej ilości przypadków okazuje się też, że instalację niewielkiej turbiny wiatrowej warto rozważyć obok własnego domu, bez względu na jego położenie. Oczywiście inwestycja w turbinę powinna być poprzedzona dokładanymi badaniami siły i częstotliwości wiatru w danym miejscu, jednak nowoczesne turbiny wiatrowe mogą pracować nawet przy słabszych podmuchach. Obecne zmiany w prawie znacząco ułatwiają proces instalacji takiego urządzenia blisko domu.

Pompy ciepła i OZE

Popularnym urządzeniem, które pozwala na pozyskiwanie OZE, są pompy ciepła. Działanie pomp ciepła polega na pozyskiwaniu energii z zewnątrz domu, przetwarzanie jej i wprowadzanie jej do domowej sieci – w tym wypadku energia pozwala na prawidłowe działanie instalacji grzewczych i może być wykorzystana do ogrzania bieżącej wody. Pompy ciepła wymagają energii elektrycznej do działania – dlatego też tak często są one instalowane razem z przydomową fotowoltaiką. Warto wspomnieć, że pompa ciepła rekomendowana jest do nowoczesnego budownictwa lub też budynków, które pozytywnie przeszły audyt energetyczny.

OZE - korzyści i pozyskiwanie Nowyoutsourcing.pl Emiternet sp. z o.o.
Dystrybutor rozwiązań z zakresu fotowoltaiki, smart home, pomp ciepła, okablowania, farm wiatrowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

odzież robocza

Bezpieczeństwo i komfort w pracy – dlaczego odzież robocza jest tak ważna?

zespół rozproszony

Czym jest zespół rozproszony? Co trzeba wiedzieć zarządzając zespołem rozproszonym?