Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Czy księgowy w firmie to dobre rozwiązanie? Tak – i to nie tylko w przypadku dużych spółek

Każda firma – czy to jednoosobowa działalność, czy ogromna spółka – musi prowadzić księgowość. Zakres obowiązków będzie jednak różny w zależności od przedsiębiorstwa i etapu jego rozwoju. O ile duże spółki często wydzielają w swojej strukturze dział księgowości, to mniejsze przedsiębiorstwa zwykle rezygnują z zatrudnienia księgowego. Szczególnie osobom prowadzącym jednoosobową działalność wydaje się, że mogą zrobić wszystko na własną rękę. I rzeczywiście – mogą. Pytanie tylko jakim kosztem. Księgowy w firmie może bowiem znacznie ułatwić przedsiębiorcy życie i to na każdym kroku.

Duża oszczędność czasu

Czym powinien zajmować się przedsiębiorca? Przede wszystkim prowadzeniem biznesu, a więc wykonywaniem zadań związanych bezpośrednio z rozwojem firmy. Poświęcanie wiele czasu i energii na sprawy księgowości sprawia jednak, że taka osoba ma mniejsze możliwości.

Rezygnacja z księgowego ze względu na koszty często jest dużym błędem. Tak naprawdę może okazać się oszczędnością. Tym bardziej, że przedsiębiorca, który na własną rękę uczy się prowadzić księgowość, potrzebuje na to o wiele więcej czasu niż profesjonalista, nie wspominając już o popełnianiu częstych błędów. Gdyby przeliczyć czas poświęcany przez przedsiębiorcę na księgowość i pomnożyć go przez jego stawkę godzinową, mogłoby się okazać, że takie działania pochłaniają więcej pieniędzy niż zatrudnienie na tym stanowisku odpowiedniej osoby. Tym bardziej, że księgowy w firmie nie musi być osobą na pełen etat czy nawet na pół etatu. Często poświęcenie przez niego firmie kilku godzin w miesiącu pozwala zapewnić sprawne funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

Chęć ciągłej kontroli – największa przeszkoda na drodze do zatrudnienia księgowego

Osoby, które dopiero zaczynają prowadzić biznes albo są właścicielami małych firm zwykle robią wszystko na własną rękę. Wydaje im się, że w ten sposób nie tylko oszczędzają, ale też mają większe poczucie kontroli. Pytanie tylko czy ta kontrola jest warta takiej ilości czasu i energii.

Zamiast więc delegować zadania, przedsiębiorca staje się osobą od wszystkiego. W efekcie czasu na realne prowadzenie firmy i dbanie o jej rozwój jest naprawdę mało. Często prowadzącym firmę wydaje się, że nikt inny nie zrobi poszczególnych rzeczy dokładnie w taki sposób i tak dobrze jak oni sami. Nie ma jednak co się oszukiwać – księgowy w firmie lepiej i szybciej zajmie się kwestiami księgowymi niż właściciel firmy. Ta sama zasada dotyczy zresztą także innych kwestii – projektu logo przez grafika czy stworzenia strony przez osobę, która zajmuje się tym zawodowo. Takie usługi warto outsourcingować.

Nie tylko sprawy bieżące, ale i prognozowanie

Z pomocy profesjonalisty warto skorzystać już na początkowym etapie działalności. Dobry księgowy w firmie będzie bowiem w stanie nie tylko pomóc w zeznaniach podatkowych czy prowadzeniu księgowości. Udzieli także rad już na etapie tworzenia biznesplanu. Dzięki oprogramowaniu księgowemu stworzy prognozy finansowe i raporty, które pozwolą wyznaczyć realistyczne cele.

Księgowy może zresztą służyć radą także na etapie zakładania działalności. Jako osoba zaznajomiona z kwestiami podatkowymi czy strukturami i obowiązkami przedsiębiorstw będzie w stanie doradzić, w jaki sposób najlepiej prowadzić działalność. Nie zawsze wpis do CEiDG jest najlepszym rozwiązaniem. Czasami bardziej korzystna może się okazać chociażby spółka z o.o. Przedsiębiorcy niezaznajomieni z prawem czy księgowością mogą jednak nie być tego świadomi. Księgowy w firmie pozwoli uniknąć takich błędnych decyzji, a przynajmniej przedstawi wszystkie możliwości, które przedsiębiorca może rozważyć.

Księgowy w firmie będzie czuwał nad finansami

Nie można zapominać także o podstawowym zadaniu księgowego, czyli nadzorze nad finansami. Samodzielnie zajmując się ewidencjonowaniem finansów, wystawianiem faktur czy egzekwowaniem płatności od klientów albo kontrahentów łatwo można się zgubić. Jedna niedopilnowana rzecz sprawia, że bilans przestaje się zgadzać. A o to nietrudno w przypadku osób zajmujących się wszystkimi sprawami firmy naraz i niemających odpowiedniego doświadczenia.

To właśnie zadanie księgowego. Nie tylko zadba o właściwe rozliczenia podatkowe czy ewidencję dochodów i wydatków. W razie zatrudnienia pracowników będzie też prowadzić odpowiednią dokumentację, dopilnuje umów, przygotuje roczne sprawozdanie finansowe czy obsłuży listę płac. Co więcej, dzięki swojej wiedzy na temat przepisów podatkowych i tych związanych z przedsiębiorcami księgowy w firmie będzie mógł wskazać najbardziej optymalne rozwiązania podatkowe czy sposób na dokonanie oszczędności w firmie. Księgowy to więc nie zbędne koszty, ale inwestycja. Warto więc, by nawet początkujący przedsiębiorca rozważył współpracę z profesjonalistą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *