w ,

Inwestowanie w kryptowaluty to nie zawsze gwarancja łatwego zysku. Kiedy warto kupić bitcoina?

Zainteresowanie kryptowalutami stale rośnie. Wiele osób zaczyna zgłębiać temat przede wszystkim ze względu na ogromny wzrost wartości bitcoina w ostatnich latach. Kryptowaluty, a właściwie tę jedną konkretną, postrzega się jako sposób na wypracowanie dużego zysku. Jak to jednak wygląda w praktyce? Kiedy warto kupić bitcoina? Czy opłaca się robić to w momencie, gdy nie ma się zbyt dużej wiedzy w tym temacie?

Kiedy warto kupić bitcoina? To zależy od celu takiej inwestycji!

To, czy warto kupić bitcoina, będzie zależeć od tego, jaki jest cel inwestowania w kryptowaluty. Jeśli motywacją mają być zasłyszane informacje o ogromnym wzroście wartości tej kryptowaluty, rzeczywiście może to nie mieć większego sensu. Istnieje jednak kilka powodów, które rzeczywiście mogą uzasadniać taką decyzję. Mowa tu przede wszystkim o:

  • Inwestowaniu pieniędzy, które można stracić
  • Używaniu bitcoina do płacenia za przedmioty czy usługi
  • Cenieniu decentralizacji waluty.

Te przyczyny zostaną omówione za chwilę. Warto jednak najpierw przyjrzeć się powodom, które nie powinny uzasadniać decyzji o zakupie bitcoina. Przede wszystkim motywacją nie powinna być chęć wzbogacenia się. Zainteresowanie kryptowalutami wśród Polaków rośnie i wiele osób chce rozpocząć inwestowanie. Początkującym w tym temacie nie bez powodu radzi się jednak przede wszystkim, by przeznaczali na ten cel niewielką wartość portfela i liczyli się ze stratą. Kryptowaluty są bardziej chwiejne niż np. kursy na giełdzie. Nie ma tu gwarancji zysku i nie można oczekiwać, że wartość bitcoina na pewno będzie stale wzrastać.

Inwestowanie w kryptowaluty to nie zawsze gwarancja łatwego zysku. Kiedy warto kupić bitcoina? Nowyoutsourcing.pl

Nie ma też co sądzić, że bitcoin to świetny sposób na przechowywanie oszczędności. To nie sejf, lokata ani tym bardziej nie inwestowanie w złoto. Istnieje duże ryzyko, że waluta będzie bardzo zmienna. Z tego powodu przeznaczanie wszystkich oszczędności na ten cel na pewno nie będzie rozsądnym pomysłem.

Inwestowanie pieniędzy, które można stracić

Tam, gdzie istnieje duże ryzyko strat, najlepiej kierować się prostą zasadą – przeznaczać na ten cel takie pieniądze, bez których i tak będzie można sobie poradzić finansowo. Podstawowa odpowiedź na pytanie, kiedy warto zainwestować w bitcoina, powinna więc brzmieć „kiedy masz dodatkowe środki, których strata nie wpłynie na codzienne życie czy długoterminowe cele finansowe”.

Zobacz też: Dlaczego NIE warto inwestować w bitcoina

Oczywiście, istnieje też szansa, że taka inwestycja okaże się bardzo trafiona i zwróci się z nawiązką. Nikt też nie lubi tracić pieniędzy. Mimo wszystko znacznie mniej nerwów i problemów pojawi się, kiedy taka nieudana inwestycja nie uniemożliwi zaspokajania codziennych potrzeb.

Jak kupić kwyptowaluty?

Jeśli nie masz portfela kryptowalut (np. electrum) to warto pamiętać, że istnieją bezpieczne portfele internetowe portfelbitcoin.pl, dzięki którym po zalogowaniu otrzymujesz własne niepowtarzalne adresy dla kryptowalut Bitcoin, Ethereum, czy Doge. Portfelbitcoin.pl to rozwiązanie bardzo intuicyjne, gdzie możesz kupować, wymieniać i sprzedawać wybrane waluty.

Używanie bitcoina do płacenia za przedmioty i usługi

Jak to już zostało wspomniane, inwestowania w bitcoina nie można traktować np. jak inwestowania w złoto. Dobrze sprawdzi się jednak jako środek płatniczy. Istnieje coraz więcej platform, które handlują kryptowalutami albo oferują lepsze ceny dla osób, które nimi płacą. Tak samo bitcoin może sprawdzić się w przypadku przelewów za granicą – nieraz taka płatność będzie się wiązała z korzystniejszym kursem wymiany.

Cenienie decentralizacji waluty

We współczesnym świecie pod wieloma względami zacierają się granice między poszczególnymi państwami. Podobnie może być z walutami. Pojawiają się już nawet śmiałe stwierdzenia, że kryptowaluty mogą zastąpić tradycyjne waluty do 2030 roku.

Bitcoin i inne kryptowaluty nie są regulowane przez rząd i banki centralne. A to oznacza, że nie mają na nie wpływu np. korupcja rządu czy hiperinflacja. Z tego powodu inwestycja w bitcoina może być dobrym pomysłem w przypadku osób szukających rozwiązania, na które wpływu nie będzie miało jedno konkretne państwo. Kryptowaluty doskonale spełniają ten warunek ze względu na brak pośredników miedzy transakcjami.

Inwestowanie w kryptowaluty to nie zawsze gwarancja łatwego zysku. Kiedy warto kupić bitcoina? Nowyoutsourcing.pl

Podsumowanie – czy inwestowanie w bitcoina się opłaca?

Bitcoin może okazać się świetną inwestycją. Wiele jednak zależy od podejścia do tematu. Przy rozsądnych oczekiwaniach i ostrożnym lokowaniu swoich nieraz przyniesie spore zyski. Nie powinno się jednak postrzegać kryptowalut jako sposobu na zdobycie pewnych i łatwych pieniędzy. Co równie ważne – na tego rodzaju inwestycje zawsze należy przeznaczać jedynie niewielką część portfela. Bitcoin wcale nie gwarantuje bogactwa, wbrew temu, co czasem się o nim mówi. Warto więc szukać innych sposobów na zabezpieczenie swojej przyszłości finansowej.


  1. Czym jest bitcoin?
  2. Kurs PLN/BTC
  3. Kryptowaluta ethereum – czym jest i jak działa jej sieć?

3 komentarze

Dodaj odpowiedź

3 pingi oraz trackbacki

  1. Pingback:

  2. Pingback:

  3. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

zarządzanie wiedzą

Kompetencje pracowników zadecydują o pozycji przedsiębiorstwa na rynku

Ekologiczne gadżety reklamowe Nowyoutsourcing.pl

Ekologiczne gadżety reklamowe