w ,

Jak wygląda import z państw azjatyckich?

Jak wygląda import z państw azjatyckich? Nowyoutsourcing.pl

Coraz więcej towarów w naszym kraju pochodzi z krajów azjatyckich. Krajem, z którego importujemy najwięcej są oczywiście Chiny. O czym powinny wiedzieć importerzy, którzy decydują się na handel nie tylko z Chinami?

Import z Chin

Niemal wszystkie towary, które sprowadzane są z Chin są obłożone cłem. Jaka jest jego wysokość zależy oczywiście od rodzaju sprowadzanego towaru. Wartość celna, zwolnienia od cła, zakres stosowanych zniżek oraz listę towarów zawiera taryfa celna.

Stawki celne mogą być wyrażone w bardzo różny sposób od:

  • wagi,
  • jednostki,
  • ilości towaru,
  • wartości towaru.

Wyrażane są one procentowo lub kwotowo. Do wartości celnej doliczane są koszty związane z transportem towaru. Należy pamiętać o dokumentach, które są niezbędne do tego, aby sprowadzany towar przeszedł odprawę celną. Potrzebne są dokumenty celne PZC lub SAD. To one będą stanowiły podstawę księgowania. W przypadku towarów importowanych z Chin odprawa celna bardzo często odbywa się w niemieckim Hamburgu, dopiero z tego portu towar jest przewożony do Polski. W przypadku płatników VAT istotne jest, aby została dokonana przez nich rejestracja do VAT-UE. W przypadku płatności dokonywanych przelewem są one z reguły realizowane w dolarach amerykańskich. Importerzy, którzy planują nawiązanie długofalowej współpracy z dostawcami z Chin powinni zastanowić się czy nie opłaca się im założyć konta walutowego. Towary, które najchętniej sprowadzane są z Chin do Polski to między innymi: tekstylia, zabawki, produkty chemiczne, artykuły dla branży budowlanej. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się także import różnych maszyn oraz sprzętu medycznego.

Import z Korei Południowej

Korea Południowa jest krajem, z którego importujemy tak naprawdę niewiele. W przypadku importu z tego kraju takich produktów jak alkohol, papierosy i żywność konieczne jest wniesienie opłaty celnej. Bez konieczności wnoszenia opłaty celnej można wwieść do Polski akcesoria elektroniczne oraz telefony komórkowe. Bez cła do Polski mogą wjechać również koreańskie tekstylia, samochody oraz artykuły AGD. Jest to możliwe dzięki temu, że Unia Europejska ma z Koreą Południową już od kilku lat strefę wolnego handlu.

Import z Singapuru

Singapur jest handlowym, finansowym i biznesowym centrum Azji Południowo-Wschodniej. Handel między Polską z Singapurem może odbywać się na preferencyjnych warunkach dzięki temu, że już w 2012 roku została podpisana pierwsza część umowy o wolnym handlu między Unią Europejską a Singapurem. Dzięki temu porozumieniu możliwe będzie bezcłowe sprowadzanie pewnych towarów z Singapuru. Bez konieczności spłacania cła będzie można sprowadzać między innymi przetworzoną żywność, artykuły przemysłu chemicznego, produkty farmaceutyczne oraz artykuły elektroniczne. Porozumienie to na pewno sprawi, że liczba towarów sprowadzanych z Singapuru zwiększy się.

Osoby, które zamierzają rozpocząć handlową współpracę z państwami azjatyckimi powinny pamiętać przede wszystkim o dzielących Polskę i te kraje różnicach kulturowych, które przekładają się na styl relacji biznesowych.

Artykuł powstał przy współpracy z Sea Cargo Operations

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pracoszczęście

Oto branże, w których pensje rosną najszybciej

Światło a sprzedaż – co warto wiedzieć? Nowyoutsourcing.pl

Światło a sprzedaż – co warto wiedzieć?