Znalezienie odpowiedniej usługi hostingowej wymaga przynajmniej podstawowej wiedzy związanej z zakresem takich ofert oraz ich parametrami. W poszukiwaniu odpowiedniego hostingu warto zwrócić uwagę na przynajmniej kilka istotnych czynników. Wyznacznikiem nie tyle powinna być cena, ile jakość, ale oczywiście koszt usługi hostingowej również powinien być dopasowany racjonalnie, aby po prostu nie przepłacić za korzystanie z serwera.
Wybór hostingu – 8 ważnych porad
Zanim zapłacimy z góry za rok korzystania z danego hostingu, poświęćmy czas na sprawdzenie podstawowych parametrów usługi. Podjęcie decyzji popartej taką analizą pozwoli korzystać z hostingu WWW, który po prostu nie będzie sprawiać problemów.
- Darmowy test to podstawa! Firma hostingowa powinna dawać możliwość przetestowania swojego serwera przez klienta bez jakichkolwiek kosztów z jego strony. Np. hosting WWW w Az.pl oferuje 14 dni darmowego testu, ale w niektórych firmach okres ten może trwać 7 dni. Jeśli jednak firma nie daje możliwości sprawdzenia usługi bez zapłaty, to lepiej pominąć taką ofertę. Na rynku można znaleźć wiele hostingów z opcją darmowego testowania.
- Domeny zewnętrzne – za darmo! Możliwe jest, że dana firma hostingowa pobierać będzie opłaty za to, że klient chce dodać domenę, która została zarejestrowana u innego operatora. Oczywiście ponoszenie takich kosztów nie ma uzasadnienia. Zazwyczaj również nie ma sensu transfer domen do takiej firmy, gdyż najpewniej ma ona bardzo wysokie ceny.
- Dobra cena nie tylko za pierwszy rok! Częstą promocją w branży hostingowej jest oferowanie bardzo atrakcyjnej ceny za pierwsze 12 miesięcy korzystania z usługi. Sprawdźmy jednak, ile wynosi cena za kolejne 12 miesięcy. Czy regulamin promocji nie nakłada na nas obowiązku korzystania z serwera przez minimum 24 miesiące?
- Panel zarządzania – jaki? W Polsce firmy hostingowe najczęściej oferują systemy cPanel, Directadmin lub autorskie rozwiązania. Warto je przetestować i ocenić, które rozwiązanie nam najbardziej odpowiada. Tak naprawdę każde z wymienionych ma swoich zwolenników i przeciwników.
- Rzetelnie działający BOK! Biuro obsługi klienta ma w przypadku usług hostingowych szczególne znaczenie. Bez względu na poziom zaawansowania użytkownika u każdego pojawiają się jakieś pytania czy wątpliwości. Do tego dochodzą przestoje, możliwe awarie, których tak naprawdę nie da się uniknąć. Ważne, aby BOK odpowiadał szybko i merytorycznie, a optymalnie jeśli działa przez 7 dni w tygodniu, nawet przez całą dobę.
- Kopie zapasowe – niezbędne! Hosting musi gwarantować kopie zapasowe naszych danych, a im starsze kopie utrzymuje na serwerze, tym lepiej. Ważne również, aby dawał możliwość samodzielnego generowania takich kopii. Nie zmienia to jednak faktu, że każdy klient hostingu powinien posiadać kopię danych zapisaną na dysku swojego komputera.
- Transfer bez limitów! Brak limitów transferu jest dosyć istotny – nie martwimy się wtedy problemami związanymi z blokadą usługi ze względu na zbyt dużą ilość wykorzystanego transferu. Z drugiej strony warto pamiętać, że transfer to tylko jeden z wielu elementów oferty, a nasze konto może zostać zablokowane za przekroczenie wielu innych parametrów, takich jak choćby obciążenie procesora, pamięci RAM czy zbyt duża liczba zapytań do bazy danych.
- Ograniczenia ilościowe – poszukując oferty, możecie trafić na hostingi, które pozwalają dodać zaledwie jedną domenę. Analogicznie inne ograniczenia mogą dotyczyć liczby baz danych, kont e-mail, dziennej liczby wysłanych wiadomości czy liczby plików na serwerze. Nie wszystkie takie informacje znajdziemy w ogólnej ofercie, więc warto dopytać BOK np. o to, jaka jest dzienna liczba wiadomości e-mail dla danego pakietu hostingowego.
Hosting w 8 krokach
8 powyższych kwestii powinno ułatwić znalezienie hostingu, który spełni oczekiwania, ale też nie będzie miał przed nami tajemnic. Wielu niedoświadczonych użytkowników usług hostingowych o pewnych ograniczeniach dowiaduje się dopiero w momencie, kiedy zaczynają one stanowić dla nich problem. Warto dowiedzieć się o ich istnieniu przed opłaceniem usługi.