w

NASA wybrała 6 firm których zadaniem będzie „posprzątanie” kosmosu

kosmos nasa

NASA wybrała sześć małych amerykańskich firm, które otrzymają łącznie prawie 20 milionów dolarów na rozwój technologii pozwalających stawić czoła dwóm wyzwaniom związanym z eksploracją kosmosu: gruzom orbitalnym i pyłowi powierzchniowemu.

W ramach kontraktów firmy będą produkować prototypy do demonstracji lub wykorzystania w lotach kosmicznych.

„Nasze misje wymagają innowacyjnych rozwiązań, aby sprostać złożonym wyzwaniom związanym z lotami kosmicznymi” – powiedziała Jenn Gustetic, dyrektor ds. innowacji na wczesnym etapie i partnerstwa w Dyrekcji Misji Technologii Kosmicznej (STMD) NASA w Waszyngtonie. „Te projekty małych firm mogą mieć duży wpływ na rozwiązanie niektórych problemów długotrwałych przeszkód stojących przed przemysłem kosmicznym.”

„W NASA wiemy, że innowacje na rzecz przestrzeni kosmicznej i poprawa życia na Ziemi idą ręka w rękę” – powiedział Jason L. Kessler, dyrektor programowy programów NASA SBIR i Small Business Technology Transfer (STTR) w siedzibie NASA. „Jestem podekscytowany, że cztery z tegorocznych technologii fazy sekwencyjnej II skupiają się na wysiłkach mających na celu zabezpieczenie dostępu do niskich orbit okołoziemskich oraz technologii kosmicznej, od której wszyscy jesteśmy zależni w naszym codziennym życiu”.

Przyszłe badania NASA obejmą roboty poruszające się po powierzchniach innych światów oraz misje załogowe na Księżyc i Marsa. Misje te opierają się na technologiach, które umożliwiają łazikom, lądownikom i ich komponentom działanie pod wpływem silnie przylegającego i ściernego pyłu z powierzchni tych światów, co może skrócić żywotność sprzętu i zagrozić powodzeniu badań w dziedzinie nauk o powierzchni. Ostry pył stwarza również ryzyko dla układów mechanicznych i powierzchni uszczelniających, co będzie niezbędne, gdy astronauci będą odwiedzać powierzchnię Księżyca w ramach przyszłych misji Artemis.

Program NASA SBIR/STTR jest częścią STMD i jest zarządzany przez należące do NASA Centrum Badawcze Ames w Dolinie Krzemowej w Kalifornii.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hilook

HiLook wprowadza nowoczesne rozwiązania monitoringu

Nearshoring - jak obniżyć koszty i poprawić efektywność

Nearshoring – jak obniżyć koszty i poprawić efektywność