w ,

Przewóz towarów niebezpiecznych – jakich ładunków dotyczy i na czym polega

Towary niebezpieczne to szczególnego rodzaju ładunki, wymagające zachowania specjalnych środków ostrożności. Wydaje się to oczywistością absolutnie dla każdego. Jednak środki ostrożności to jeszcze nie wszystko. Aby mieć pewność, że wszystko zostanie przeprowadzone w sposób absolutnie bezpieczny, przewóz towarów niebezpiecznych powinien się odbywać z zachowaniem ściśle określonych procedur. Określa je konwencja ADR.

Przewóz towarów niebezpiecznych, czyli jakich?

Konwencja ADR została utworzona w 1957 roku. Pierwsze państwa podpisały ją wtedy w Genewie. Z czasem pod zapiskami konwencji pojawiały się podpisy przedstawicieli coraz to kolejnych państw. Dzisiaj w zasięgu obowiązywania konwencji znajduje się już niemal cały świat. Co tak właściwie określa konwencja? Przede wszystkim są to:

  • lista ładunków niebezpiecznych,
  • opis procedur przewozu,
  • opis oznaczeń poszczególnych towarów.

Konwencję ADR należy uznać za mocno rozbudowaną. Liczba zaleceń i informacji, które się w niej znajdują, jest bardzo duża. Przede wszystkim bardzo szczegółowo wyróżniono poszczególne rodzaje ładunków niebezpiecznych. Jeśli chodzi o przewóz towarów niebezpiecznych, jego opis również jest bardzo dokładny. Wszystko po to, aby nie było żadnych wątpliwości, co nakazują przepisy. Warto mieć na uwadze, że każdy kraj, który podpisał konwencję, jest bezwzględnie zobowiązany do jej przestrzegania.

Jakie towary są niebezpieczne?

Być może nie dla wszystkich jest jasne, co tak właściwie oznacza, że danego typu towary są niebezpieczne. Otóż najprościej rzecz ujmując, do tej kategorii zalicza się wszystkie ładunki, które nieprawidłowo transportowane mogłyby wyrządzić krzywdę człowiekowi. Zalicza się tutaj na przykład substancje żrące, z którymi człowiek nie powinien mieć bezpośredniego kontaktu. Aby rzeczywiście do tego nie doszło, w tym przypadku przepisy wymagają, żeby przewóz towarów niebezpiecznych odbywał się w pojemnikach wykonanych z materiałów odpornych na działanie danej substancji.

Przewóz towarów niebezpiecznych

Towary niebezpieczne to również wszelkiego rodzaju materiały wybuchowe i łatwopalne. Nie można dopuścić do tego, aby w niedalekim sąsiedztwie materiałów tego typu pojawił się ogień, dym, czy choćby iskrzenie. Groziłoby to wybuchem lub pożarem, które mogłyby być katastrofalne w skutkach. Poza wymienionymi, towary niebezpieczne, wymagające zachowania szczególnych środków ostrożności i przestrzegania procedur, to na przykład materiały radioaktywne lub zakaźne.

Profesjonalny przewóz towarów niebezpiecznych

Aby mieć pewność, że przewóz towarów niebezpiecznych przebiegnie bez komplikacji, a jednocześnie zgodnie z przepisami, należy go zlecić profesjonalnej firmie. Mowa o przedsiębiorstwie, które dysponuje pojazdami dostosowanymi do przewożenia ładunków adr. Ponadto firma powinna posiadać doświadczenie, dzięki któremu klient może być pewny, że nie dojdzie do żadnych niespodziewanych i przykrych niespodzianek. W przypadku przewozu ładunków adr nie ma miejsca na kompromisy. Zadania należy zlecać tylko firmom sprawdzonym i w pełni zaufanym, w końcu chodzi tutaj o życie i zdrowie ludzi.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kryzysy w branży IT

Q&A: 5 najczęściej zadawanych pytań o Outsourcing IT

Programy lojalnościowe

Najgorętszy okres w e-handlu zwiększy aktywność cyberprzestępców. Sklepy muszą myśleć o bezpieczeństwie