w

Polski Ład wykończył mikroprzedsiębiorców [komentarz]

Polski Ład wykończył mikroprzedsiębiorców

Polski Ład był skokowym wzrostem i ciężarów nałożonych na przedsiębiorców, jak również dodatkowych obowiązków biurokratycznych.

Dzisiaj efekt jest taki, że ZUS windykuje około 200 tysięcy mikroprzedsiębiorców, a następne 400 tysięcy czeka w kolejce w wyniku nałożenia dodatkowych ciężarów oraz komplikacji wynikających z tak zwanego Polskiego Ładu.

W wymiarze gospodarczym spadek inwestycji był związany wyłącznie z chaosem prawnym – trudno rozpoczynać inwestycje, jeśli nie ma pewności, jakie przepisy i podatki będą nie tylko za 10 lat, kiedy inwestycja zostanie ukończona, ale w najbliższym roku.

Było to odejście od programu Zrównoważonego Rozwoju, a tym samym nieporównywalne pogorszenie warunków gospodarczych.

 Dwie kadencje rządów, które przechodzą do historii, można podsumować bardzo wymiernymi wskaźnikami. W momencie, kiedy ówczesny wicepremier rządu, a później premier, przedstawiał strategię Zrównoważonego Rozwoju w Kancelarii Prezydenta w 2017 roku, wskazał na wysokie skomplikowanie systemu podatkowego – powiedział serwisowi eNewsroom.pl Andrzej Sadowski, Prezydent Centrum im. Adama Smitha. –  Powodowało to, że w Polsce wówczas przedsiębiorca na rozliczanie podatków tracił ponad 260 godzin, a przykładowo w Estonii 150 godzin.

Jeszcze przed wprowadzeniem tak zwanego Polskiego Ładu polski przedsiębiorca według raportów Banku Światowego „Doing Business” poświęcał na to 334 godzin, a estoński zaledwie 50 – w wyniku kolejnych zmian, które tam miały miejsce. Polityka powinna być oparta o wiedzę.

Jeżeli ówczesny wicepremier posłużył się wiedzą co do stanu, w jakim jest otoczenie polskiego przedsiębiorcy – to uczyniono dokładnie odwrotnie, zamiast zmniejszyć zakres pańszczyzny biurokratycznej – wręcz tę pańszczyznę powiększono.

Nic dziwnego zatem, że doszło do tak dramatycznej zapaści, jeżeli chodzi o planowanie przyszłości w gospodarce – bo nikt nie chce podejmować ryzyka, które jest w żaden sposób niekwantyfikowalne. Śmiem twierdzić, że to nie tylko frekwencja spowodowała zmianę władzy w Polsce, ale też rodzinne firmy w postaci jednoosobowych działalności gospodarczych – które przy tak dużym poziomie szkodliwości, jakiego doświadczyły w ostatnich trzech latach, zadecydowały o finalnym wyniku wyborów parlamentarnych – podsumował Sadowski.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

przepisy bhp

Nowe przepisy BHP – wyzwanie dla pracodawców

e-commerce w polsce

E-commerce w Polsce w 2023 r. Trzy duże debiuty i pożegnanie