Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Bitcoin droższy niż złoto! Na czym polega jego fenomen?

„Waluta wolnych ludzi” – w taki sposób przez niektórych nazywany jest Bitcoin. Wielu widzi w nim to, co było idealistycznym marzeniem światowej klasy ekonomistów. Inni twierdzą, że jest on „największym oszustwem wszech czasów”. Dlaczego popularność Bitcoina rośnie? Na czym polega jego fenomen? I skąd bierze się jego ogromna wartość? Sprawdźmy.

 

Bitcoin – Pieniądz idealny?

O walucie, której prawdziwymi właścicielami nie byłyby rządy, czy instytucje, a zwyczajni ludzie, dyskutowano już wiele lat temu. Mówili o niej Milton Friedman i Friedrich Hayek, którzy swoimi dokonaniami w dziedzinie ekonomii zdobyli liczne nagrody. Marzenie o walucie idealnej spowodowało, że ludzi zaczęli zastanawiać się nad jej koncepcją. Wśród licznych propozycji, ustalono, że powinna ona spełniać następujące warunki:

  • Podzielność,
  • Niefałszowalność,
  • Dezinflacyjność,
  • Łatwość transferu,
  • Niemożność wielokrotnego wydawania tych samych pieniędzy,
  • Wartość wewnętrzną.

Wyzwania stworzenia pieniądza według powyższych założeń podjął się Satoshi Nakamoto. Jego (ich) dzieło spełnia 5 z nich. Co się tyczy wartości wewnętrznej. Jak na razie ludzkość nie wymyśliła jeszcze czegoś, co miałoby wartość „niezmienialną”, gdyż jest ona zależna od prawa popytu i podaży. To my decydujemy ostatecznie o tym, ile płacimy za dany produkt.

Bitcoin w marcu 2017 roku po raz pierwszy w historii przekroczył cenę złota. Tak, jak niegdyś inne surowce, np. muszelki, kamienie, czy sól, przewyższały wartość tego kruszcu, tak obecnie jego cena zostaje pobita przez coś absolutnie wirtualnego. Według niektórych mamy do czynienia z zupełnie nowym rodzajem pieniądza, który został kompletnie oderwany od rzeczywistości i realiów gospodarczych. Czy jest on lekiem na remedium na obecną politykę walutową? Czy może wręcz przeciwnie czymś, co może sprowadzić na nas poważny kryzys?

Dlaczego ludzie kupują Bitcoiny?

Popularność Bitcoina nie jest nieuzasadniona. Do jego wydobywania i zakupów zachęca nie tylko rosnąca cena, ale również sama idea. Wśród wielu zalet kryptowaluty, postaramy się wymienić te, które zdają się nam być najbardziej istotne.

Anonimowość

Wszechobecne „śledzenia” każdego ruchu przeciętnego obywatela nie jest szczególnie atrakcyjnie postrzegane przez co niektórych. Banki, które doskonale znają przychody i wydatki swoich klientów, dedykowane reklamy i wszechobecne zbieranie danych na różnych polach, jest dla jednych sporym ułatwieniem, dla drugich natomiast udręką. Wielu konsumentów samodzielnie chce dokonywać decyzji zakupowych i nie być stymulowanym do nich poprzez różnorodne technologie internetowe. Dla tych Bitcoiny zdają się być szczególnie atrakcyjne. Dokonując transakcji przy ich pomocy dane użytkownika – jego imię i nazwisko – nie są znane. Ich odnalezienie – choć teoretycznie możliwe – jest trudne do realizacji w praktyce. Wymagałoby ono bycia w posiadaniu znacznej części nodów należących do sieci, a to – przy obecnych cenach – jest bardzo mało prawdopodobne. Co więcej, to jakich transakcji dokonujemy, jest wiadome tylko nam. Informacje o przelewach nie są przechowywane przez żadną instytucję, rząd, czy organizację.

Bezpieczeństwo

Używając pieniądza wirtualnego, nie mamy możliwości na natrafienie na sfałszowane banknoty. Każdy Bitcoin jest częścią systemu p2p, który jest kontrolowany przez całą sieć. Jeśli chodzi o samo bezpieczeństwo protokołu, jest ono również bez zarzutu. Jedyne niebezpieczeństwo, z jakim możemy się spotkać, używając Bitcoinów, stanowimy dla siebie my sami. W przypadku, gdy nie zabezpieczymy odpowiednio swojego portfela hasłem i weryfikacją drugiego stopnia, możemy być narażenie na ataki hakerskie. Dobrze jest również pomyśleć o właściwej ochronie swojego komputera i doborze bezpiecznych narzędzi do korzystania z sieci Bitcoin.

Szybkie przelewy

Kolejną zaletą sieci Bitcoin jest fakt, że przelewy dochodzą tak szybko i sprawnie do odbiorcy, jak wiadomość mailowa. Dla sieci p2p nie jest istotne, czy znajdujemy się tuż obok, czy też na drugim końcu globu. Jeśli wysyłamy komuś pieniądze, to jej transfer ogranicza się od kilkunastu sekund do maksymalnie kilku minut. Korzystanie z Bitcoina dla przelewania pieniędzy jest niezwykle opłacalne wtedy, gdy wysyłamy lub odbieramy duże kwoty pieniędzy za granicę. Nadawca otrzymuje przelew w przeciągu kilku chwil, a my nie musimy płacić większych kwot za jego wykonanie.

Zasięg

Zainteresowanie Bitcoinem ciągle rośnie, a wraz z nim pojawia się coraz więcej firm, które akceptują płatności w wirtualnej walucie. Transakcje przy pomocy kryptowaluty przestają być jednostkowym zdarzeniem, a wręcz przeciwnie stają się coraz bardziej popularne. Bitcoinami możemy zapłacić już w kilkudziesięciu punktach w Polsce, a ich liczba ciągle rośnie. Nie trzeba być minerem, aby otrzymać BTC, teraz wystarczy udać się do jednego z internetowych kantorów walut i kupić wirtualne pieniądze. Cały proces odbywa się w zaledwie kilka sekund i już po chwili możemy zapoznawać się ze swoim wirtualnym portfelem w świecie Bitcoin.

Autorem artykułu jest Paweł Dalecki – redaktor przewodnika przewodnika Bitcoin dla początkujących OdkryjBitcoin.pl.

Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Jeden pingback

  1. Pingback:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *