Z cyberatakami spotyka się coraz szersze grono Polek i Polaków – w badaniu theprotocol.it ponad połowa respondentów przyznaje, że zna osobiście przynajmniej jedną osobę, która doświadczyła w swoim życiu cyberataku.
Co więcej, ponad 1/3 badanych doświadczyła osobiście takiego ataku przynajmniej raz w życiu. Jednocześnie badanie wskazuje, że pilnie potrzebujemy edukacji w zakresie cyberbezpieczeństwa. Dotyczy to też specjalistek i specjalistów IT.
Najważniejsze dane:
- 40% badanych Polek i Polaków proaktywnie skanuje swoje urządzenia pod kątem obecności wirusów.
- 37% osób sprawdza, czy strona ma zabezpieczony protokół http (HTTPS).
- Ponad 40% specjalistów i specjalistek IT nie instaluje aktualizacji na swoim komputerze.
Spis treści:
Cyfrowe tarcze. Z jakich narzędzi korzystamy?
Blisko 6 na 10 badanych przez theprotocol.it osób pamięta o ignorowaniu linków otrzymywanych od nieznanych kontaktów, ale już tylko 43% weryfikuje, czy witryna, na którą wchodzą, nie udaje innej.
Jeszcze mniej, bo 37% sprawdza, czy strona ma zabezpieczony protokół http (HTTPS). Dane te wskazują, że te dość podstawowe kroki związane z ochroną swoich danych i bezpieczeństwem urządzeń często są ignorowane.
Cyberbezpieczeństwo specjalistów IT na tle ogółu
– Potrzebna jest edukacja i przypominanie o regularnym sprawdzaniu bezpieczeństwa swoich danych w rządowym serwisie https://bezpiecznedane.gov.pl/. Każde urządzenie, które zbiera nasze dane i jest podłączone do Internetu, potencjalnie może narazić nas na niebezpieczeństwo.
Zdecydowana większość inteligentnych urządzeń domowych nie jest odpowiednio zabezpieczona przed zagrożeniami i często zawiera znane podatności, które łatwo mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców. Jestem zdziwiony wynikami dla grupy osób specjalizujących się w obszarze IT.
Jasno wynika z nich, że np. ponad 40% specjalistów i specjalistek nie instaluje aktualizacji na swoim komputerze. Osoby, które zawodowo zajmują się pracą w IT muszą zdawać sobie sprawę z ryzyka takiej lekkomyślności – zwraca uwagę Paweł Rzepa, Lead Ethical Hacker w SoftServe Poland.
Sprzątanie cyfrowych śmieci
50% badanych stosuje różne hasła do różnych kont. Z jednej strony odzwierciedla to zrozumienie wagi znaczenia tej praktyki, ale drugiej strony – pokazuje, że blisko połowa respondentów nie wdraża takich działań, choćby ze względu na niewygodę w zapamiętywaniu różnych haseł.
Czy boimy się potencjalnego ataku smart lodówki?
Według badania theprotocol.it niemal 1/3 respondentów sądzi, że zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem dotyczą jedynie komputerów i smartfonów. Jednocześnie aż 33% osób nie potrafi się ustosunkować do tego stwierdzenia. Okazuje się więc, że 6 na 10 badanych Polek i Polaków nie ma świadomości, że zagrożenia bezpieczeństwa cyfrowego mogą pochodzić dziś z bardzo wielu źródeł.
Najważniejszym wnioskiem, który wyciągam z wyników badania, jest silna potrzeba szerokiej edukacji z zakresu cyberbezpieczeństwa. Dotyczy ona zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Możemy mieć nadzieję, że w najbliższym czasie poziom wiedzy młodych wzrośnie, jako że cyberbezpieczeństwo ma stać się elementem zajęć z przysposobienia obronnego. Niezbędne są również działania edukacyjne skierowane do dorosłych – podsumowuje Paweł Rzepa, Lead Ethical Hacker w SoftServe Poland.
Raport „Polacy na cyfrowej równoważni. Cyfrowy ślad technologii 2024” został oparty na wynikach badania, przeprowadzonego przez ARC Rynek i Opinia na zlecenie the:protocol w styczniu 2024 roku. Pomiar przeprowadzono metodą CAWI (profesjonalnego formularza online) na grupie 774 pracujących Polaków w wieku 18-65 lat posiadających pracę. W próbie badawczej uwzględniono 321 pracowniczek i pracowników branży IT, w tym osoby specjalizujące się w: programowaniu, testowaniu, zarządzaniu projektami, projektowaniu graficznym i zarządzaniu sieciami komputerowymi.