Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Zapytaj przewoźnika zanim lecisz transport przez Internet

Chcesz zlecić transport przez Internet? Powinieneś zadać przewoźnikowi kilka pytań, zanim zlecisz transport

Wybór kontrahenta przez Internet to niepewność,czy ładunek będzie bezpieczny, czy w należyty sposób zorganizowany i wykonany. Warto, zanim podejmie się decyzję, co do wyboru przewoźnika i zlecenia transportu, dokładnie wypytać wykonawcę o formalności i szczegóły zlecenia, nie zostawiając nic przypadkowi.

Kto pyta nie błądzi, a brak doświadczenia przy zlecaniu transportu nie oznacza wcale, że koniecznie należy popełniać błędy.

Nie lekceważ informacji

Po pierwsze, przed zleceniem transportu przesyłki należy załatwić formalności, takie jak umowy i listy przewozowe. Świadomośc osób, zlecających transport, właśnie w tym zakresie jest stosunkowo niewielka, a tymczasem niewłaściwa dokumentacja przesyłki może być poważnym niedopatrzeniem, działającym na szkodę zlecającego. Dlatego, zanim złożysz zlecenie, poproś o dokumenty rejestrowe przewoźnika oraz polisę OCP. Poproś również o wzór umowy transportowej, którą dokładnie przeczytaj, zanim ją podpiszesz. Pamiętaj, aby podpisać ją zawsze, bo dzięki temu masz gwarancję wykonania usługi w określonym terminie, masz również podstawę do egzekwowania od nierzetelnego przewoźnika odszkodowania za straty spowodowane odwlekanie realizacji zlecenia.

Dopełnij formalności

Po drugie, przy załadunku powinieneś ZAWSZE żądać listu przewozowego, w którym zawarte są dane nadawcy, dane odbiorcy, dane przewoźnika oraz opis przesyłki. Bez listu przewozowego ładunku nie obejmuje ubezpieczenie transportowe. To również sposób na zabezpieczenie przed nierzetelnym przewoźnikiem, czyli firmą “pojawiam się i znikam” lub osobą fizyczną, od których można dochodzić rekompensat, roszczeń czyli odszkodowań za niewłaściwe wykonanie zlecenia czy uszkodzenia podczas transportu. Należy tutaj zdawać sobie sprawę, że najniższa cena za wykonanie usługi nie zawsze oznacza wybór najlepszej firmy.

Skontroluj wiarygodność

Po trzecie, sprawdź wiarygodność przewoźnika. Skontroluj i zweryfikuj dokumenty firmowe. Pamiętaj, że każdy przewoźnik udostępni ci je bez żadnego problemu. Sprawdź na stronach branżowych komentarze. Zastanów się, czy okazyjnie niska cena nie powinna niepokoić. Zadaj sobie pytanie, co jest ważniejsze: spokój i bezpieczeństw ładunku, czy oszczędność kilkuset złotych?

Starannie przygotuj przesyłkę

Zanim zlecisz przesyłkę, opisz ją dokładnie, przygotuj ją w sposób właściwy do transportu. Niewielkie obniżenia wagi, czy złe wymiarowanie wagi czy rozmiaru przesyłki zdarzają się wszystkim. Jednak staranne przygotowanie przesyłki do transportu powoduje, że przewoźnik może rzetelnie i we właściwy sposób wycenić usługę, może też wykonać ją właściwie.

Szkody i straty w czasie transportu

Jako zleceniodawca możesz zwrócić się o pomoc w przypadku, gdy twoja przesyłka została dostarczona z krytycznym opóźnieniem lub, co gorsza, została zniszczona podczas transportu. Po pierwsze, najpierw możesz próbować załatwić sprawę polubownie, czyli, możesz próbować dogadać się z przewoźnikiem. Ważne, by z prośbą o wyjaśnienia i rozwiązanie konfliktu zwrócić się do przewoźnika jak najszybciej. Większość przewoźników już na tym etapie będzie załatwiało sprawę w sposób polubowny, tak, aby ich reputacja nie ucierpiała w żaden sposób. Czasem niezbędne będzie skorzystanie z polisy OCP przewoźnika, zwłaszcza, jeśli w grę wchodzą duże kwoty. Dlatego też tak ważne jest, by na etapie dogadywania zlecenia poprosić o kopie dokumentów firmowych przewoźnika.

Problem  z ubezpieczeniem pojawia się wówczas, gdy przewoźnikiem była firma ‘krzak” lub osoba prywatna, nie posiadająca ubezpieczenia OCP. Ze względu na duże kwoty, trudno tutaj też liczyć na polubowne rozwiązanie sporu, a do dyspozycji zleceniodawcy pozostają tylko środki prawne. Trudno jednak zakładać sprawę cywilną lub karną komuś, czyich prawdziwych danych osobowych nie posiadamy.To jeden z argumentów, przemawiających za tym, by nawet w Internecie szukać do wykonania usługi sprawdzonej firmy transportowej.

Wybierając usługę transportu przez Internet, warto stosować zasadę ograniczonego zaufania, należy też dobrze sprawdzić kontrahenta, wybierać ofertę, stosując różne kryteria, a nie tylko sugerując się najniższą ceną. Po uwagę należy brać jakość usługi oraz wiarygodność przewoźnika.

Autor artykułu:
Artykuł został przygotowany przez firmę Fast-Trans oferującą transport maszyn

Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *