w ,

System sygnalizacji pożaru

System sygnalizacji pożaru Nowyoutsourcing.pl

Dom to miejsce, które bezwarunkowo kojarzy się nam z bezpieczeństwem. I by tak pozostało zawsze trzeba się zabezpieczyć. Pożar to jedno z najgroźniejszych zagrożeń. Może przytrafić się w każdym domu ale są sposoby na to, żeby wydarzyć się nie mógł, a jeśli już, to w porę zostaniemy ostrzeżeni a co za tym idzie zminimalizujemy straty.

Przyczyny pożarów

Winę za wybuch ognia ponoszą najczęściej sami ludzie, którzy niezbyt dobrze dbają o własne bezpieczeństwo, gdyż albo źle użytkują urządzenia albo wręcz lekceważą podstawowe zasady bezpieczeństwa.  Nie wyposażają również domów i mieszkań w odpowiednie zabezpieczenia przeciwpożarowe i dodatkowo nie stosują się do pewnych zasad. A takie zabezpieczenia powinny znaleźć się wszędzie tam gdzie się gotuje, ogrzewa, czy korzysta z urządzeń elektrycznych.

Statystyki pokazują, że najbardziej narażona na wybuch pożaru w domu jest kuchnia. To w kuchni używamy urządzeń elektrycznych i gazowych oraz otwartego płomienia.

Systemy alarmowe

Bardzo ważną grupą wśród systemów alarmowych są systemy alarmów przeciwpożarowych. Wiodącą rolę odgrywają optyczne czujniki dymu, czujniki ognia a także przyciski ręcznego powiadamiania. Są one zgodne z normą EN-54 nazywane ROP (Ręczne Ostrzegacze Pożarowe).

Rodzaje zabezpieczeń przeciwpożarowych

Dom nie może być uznawany za bezpieczny, jeśli nie posiada odpowiednich zabezpieczeń, w tym zabezpieczeń przeciwpożarowych. Zadaniem zabezpieczeń jest nie tylko ochrona przed pożarem, ale również przed niekorzystnym działaniem płomieni.

Każdy dom powinien posiadać na wyposażeniu odpowiedni sprzęt gaśniczy, taki jak: gaśnica i specjalny koc gaśniczy.

Do innych podstawowych zabezpieczeń przeciwpożarowych należą czujniki dymu, czujniki czadu  i czujniki gorąca

Jeśli dom jest piętrowy, idealnym rozwiązaniem jest zamontowanie na zewnątrz drabinki przeciwpożarowej

Czujniki dymu

Czujnik dymu to urządzenie, które powinno być na wyposażeniu każdego domu. Nie chroni przed pożarem ale bardzo szybko zaalarmuje domowników o niebezpieczeństwie i pozwoli przedsięwziąć odpowiednie kroki. Czujniki dymu mogą być podłączone do całego systemu alarmowego zamontowanego w domu bądź mieszkaniu, którego jednym z elementów mogą być zraszacze.

Czujniki dymu mogą być termiczne – reagujące na podwyższoną temperaturę, optyczne – wykrywające dym w pomieszczeniu.

Czujniki czadu (tlenku węgla)

One również mogą być tylko jednym z elementów całego systemu alarmowego zamontowanego w domu. Ale mogą to również być niezależne czujniki zamontowane w pomieszczeniach, w których ten czad może najszybciej się pojawić.

Gaśnica

Gaśnica jest prostym w obsłudze, przenośnym urządzeniem do gaszenia pożaru, które to urządzenie powinno się znajdować w każdym domu. Na każdej gaśnicy znajduje się etykieta z informacją o sposobie użycia i przeznaczeniu. W domu najlepiej sprawdza się gaśnica proszkowa, która skutecznie gasi ogień na prawie każdym materiale.

Gaśnice dzielą się na:

wodne, proszkowe, czyste środki gaśnicze, pianowe oraz CO2 .

Koc gaśniczy

Koc gaśniczy wykonany jest z włókna szklanego. Ma ok. 3 m2 powierzchni. Należy nim szczelnie przykryć palący się przedmiot. Niestety kocem możemy gasić jedynie małe źródła ognia ale bez wątpienia jest niezwykle przydatny w przypadku gaszenia palącego się na osobie ubrania i dlatego warto mieć go w domu.

System sygnalizacji pożaru Nowyoutsourcing.pl Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę Asmex specjalizującej się w systemach zabezpieczeń, alarmach i kamerach do Twojego domu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Jak skutecznie zaplanować kampanie powitalne? Nowyoutsourcing.pl

Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Jak skutecznie zaplanować kampanie powitalne?

rynek gier w polsce

Polski rynek gier jest wart prawie 2 mld zł