Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Sprzedaż na Allegro a podatki – jak się z tego rozliczyć?

Internet to potężna siła, więc nie ma co się dziwić, że biznes równie prężnie się w nim rozwija. Zwłaszcza sprzedaż znalazła tu dla siebie dużą niszę, którą świadomie zagospodarowali właściciele sklepów, platform czy firm. Osoby chcące zainwestować w tego typu działalność powinny wiedzieć jak rozliczyć podatki.

 

Specjaliści podkreślają, że internet jest największą szarą strefą w Polsce. Obrót pieniędzy jest szacowany na kilka milionów złotych w ciągu roku. W tym przypadku rozliczenie z fiskusem może dotyczyć podatku VAT, PIT lub PCC.

Allegro – kiedy mówimy o działalności?

Osoba fizyczna jest uznana za prowadzącą działalność gospodarczą poprzez handel w zależności od wykonanych transakcji, zysku i ciągłości działać sprzedażowych. Jeżeli chodzi o Allegro, wystarczy, że sprzedawca posiada konto, dokonuje opłat prowizji dla właściciela platformy (dzięki czemu jest w stałej ofercie), kupuje rzeczy po to, aby odsprzedać je komuś innemu, oraz występuje u niego powtarzalność przy zakupie i sprzedaży. Wówczas podatnik musi zdawać sobie sprawę z odpowiedzialności ciążącej na nim za handel w Internecie.

Kiedy PIT?

To, czy ktoś posiada działalność gospodarczą sprzedając w Internecie zależy także od tego, czy dana rzecz jest nowa, czy używana. Ta pochodząca „z drugiej ręki” musi być użytkowana przez co najmniej sześć miesięcy, odliczając cały pierwszy miesiąc po jej nabyciu. Z tym, że to podatnik w przypadku kontroli będzie musiał udowodnić, że ta rzecz była używana.

Dlatego osoby fizyczne korzystające z handlu wirtualnego powinny posiadać faktury, umowy, czy dokumenty potwierdzające darowiznę. W sytuacji natomiast, gdy rzecz jest nowa, dochód musi zostać wykazany w deklaracji PIT i jest opodatkowany zgodnie z ogólnymi zasadami. Kwota wliczająca się do podatku jest zmniejszana przez koszt zakupu oraz prowizje, przy czym wszystko musi zostać odpowiednio udokumentowane.

Kto opłaca VAT?

Osoba fizyczna sprzedając poprzez portal Allegro może być podatnikiem VAT. Przede wszystkim zachowanie sprzedawcy jest tu brane pod uwagę – musi zostać uznane za działalność gospodarczą. Przy czym wykonywana czynność znajduje się w katalogu czynności opodatkowanych VAT-em albo działanie wykonał podmiot opłacający ten podatek.

Jeżeli wartość sprzedanych rzeczy wyniosła więcej niż 150 tys. zł to podatnik jest zmuszony do uiszczenia kwoty do fiskusa. W sytuacji, gdy ilość dochodu jest niższa niż 100 tys. zł to osoba jest zwolniona z opłaty. Należy również pamiętać, że sprzedawca może wykorzystać zwolnienie przedmiotowe.

PCC – dla kogo?

Niespodzianka również dla tych, którzy kupują na Allegro. Te osoby są także zobowiązane do zapłaty podatku. Chodzi o sytuację, w której przedmiot zakupiony przez platformę sprzedażową jest warty więcej niż 1000 zł. Przy czym osoba kupująca nie jest i nie była czynnym albo zwolnionym z podatku VAT w stosunku do określonego działania.

Osoba nabywająca nie może opłacać tego podatku. Stąd w ciągu 14 dni od zakupu, nabywca jest zmuszony złożyć deklarację PCC-1. Wówczas płaci podatek o wysokości 2% od wartości kupionej rzeczy.

Źródło: UrzadSkarbowy24.pl

Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *