w ,

Seniorzy o płatnościach kartą

Seniorzy o płatnościach kartą Nowyoutsourcing.pl

Głównym celem tej inicjatywy jest przede wszystkim zachęcenie Polaków do gromadzenia środków pieniężnych w instytucjach płatniczych oraz wykorzystywanie plastikowego pieniądza jako podstawowej formy płatności.

Okazuje się, że nadal 22% z nas nie posiada nawet jednego konta bankowego i posługuje się tylko gotówką. W takiej formie gromadzimy również oszczędności. Eksperci ostrzegają, że nie jest to bezpieczny ani opłacalny sposób. Oferty banków chętnie poznają osoby młode – 94% Polaków w przedziale wiekowym 24-34 lata posiada konto w banku. Statystyki zaniżają seniorzy – tylko 67% osób po 55 roku życia ma choćby jedną kartę płatniczą. Na szczęście się to zmienia.

Konta bankowe seniorów – statystyki

67% osób, które pobierają świadczenia emerytalne (lub rentowe) posiada konto w banku, na które wpływają środki z tego tytułu. Pozostali nadal czekają na listonosza albo odbierają pieniądze samodzielnie na poczcie. Zakład Ubezpieczeń Społecznych potwierdza, że wypłaca świadczenia na konta bankowe ponad 5 milionom świadczeniobiorcom.

Obawy seniorów

Seniorzy są grupą potencjalnych klientów banków, których najtrudniej przekonać do posiadania konta bankowego oraz posługiwania się plastikowym pieniądzem. Wszystko dlatego, że są przyzwyczajeni do gotówki i nie interesują się ofertami instytucji bankowych. Nie mają też ochoty na poznawanie nowych technologii i innowacyjnych form gromadzenia oszczędności czy realizowania transakcji zakupowych.

Okazuje się również, że osoby po 55 roku życia nadal nie ufają bankom – obawiają się na przykład utraty anonimowości. Wielu seniorów uznaje również, że założenie konta w banku wiąże się z mnóstwem formalności i wysokimi kosztami. Nie każdy jest świadomy, że dzisiaj założenie osobistego rachunku i prowadzenie konta może być całkowicie darmowe.

Korzystne perspektywy

Okazuje się jednak, że coraz większa grupa seniorów zaczyna dostrzegać korzyści płynące z posiadania konta w banku. Seniorzy zaczynają zdawać sobie sprawę, że przechowywanie gotówki w „skarpecie” nie jest ani bezpieczne ani opłacalne. Coraz więcej osób cieszy też wygoda, jaka wiąże się z posługiwaniem kartą płatniczą. Większość banków wydaje teraz karty z opcją płatności bezstykowych. Jeśli zakupy nie przekraczają kwoty 50 złotych, wystarczy przystawić kartę do terminala i zrealizować transakcję bez konieczności wpisywania kodu PIN.

Seniorzy w świecie cyfrowym – jak pokolenie 55+ korzysta z Internetu? [Infografika]

Cieszy też fakt, że coraz więcej seniorów poznaje tajniki obsługi kont internetowych. Dzięki temu mogą realizować bezpieczne zakupy online. Dzięki temu mogą też realizować podstawowe płatności  (opłaty za czynsz czy media) bez wychodzenia z domu.

Ciekawostka

Same banki również dostrzegają seniorów jako grupę potencjalnych klientów, o którą należy walczyć. Coraz więcej instytucji tego rodzaju oferuje im zakładanie kont na korzystnych warunkach. Rachunki osobiste dla seniorów są często otwierane i prowadzone za darmo, a sami seniorzy mogą korzystać z licznych udogodnień. Przykładem jest bank, który proponuje tej grupie klientów zwrot części wydatków na leki, jeśli płatności za takie produkty realizowane są w aptekach kartą płatniczą. Do tego osoby starsze mogą liczyć na bezpłatną pomoc ze strony banku w nagłych sytuacjach – kiedy na przykład niezbędny okazuje się transport medyczny czy realizowanie różnego rodzaju usług specjalistów, nie tylko lekarzy.

Tekst został stworzony w oparciu o materiały ze strony PaySquare – oferującej rozwiązania w dziedzinie płatności bezgotówkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Już co dziesiąty programista idzie do szkoły programowania zamiast na studia Nowyoutsourcing.pl

Już co dziesiąty programista idzie do szkoły programowania zamiast na studia

Rewolucja czeka banki i korporacje – nowa jakość prywatności danych Nowyoutsourcing.pl

Rewolucja czeka banki i korporacje – nowa jakość prywatności danych