w

Jak przemysł kosmiczny wpływa na biznes?

Jak przemysł kosmiczny wpływa na biznes? Nowyoutsourcing.pl

[g1_lead]

Może się wydawać, że przemysł kosmiczny jest branżą daleką zwykłemu przedsiębiorcy. Kojarzy się ona głównie z wielkimi projektami, statkami kosmicznymi oraz badaniami naukowców. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że z darów kosmicznych technologii korzystamy na co dzień, a ich rozwój jest silnie związany z postępem technicznym innych branż.

[/g1_lead]

Sektor kosmiczny to nie tylko produkcja urządzeń oraz wynoszenie ich w przestrzeń kosmiczną, ale również sprzedaż i kupno informacji pozyskiwanych przy pomocy satelitów. Dzięki spółkom posiadającym własne satelity na orbicie, posiadamy szybkie łącza internetowe lub dokładne prognozy pogody.

Prywatny kosmos

Organizacje rządowe straciły już monopol na przestrzeń kosmiczną, a obecnie coraz powszechniejsze stały się prywatne przedsiębiorstwa zajmujące się tym obszarem przemysłu. Najsłynniejszym tego przykładem jest działalność Space Exploration Technologies Corporation, firmy znanej bardziej jako Space X.

Innowacyjne technologie firmy mają na celu rozpowszechnienie oraz łatwiejszy dostęp do eksploracji przestrzeni kosmicznej, poprzez znacznie zmniejszenie kosztów wyniesienia ładunku na orbitę. Rozwiązaniem, które powoduje taki spadek kwoty (niższy o około 30% w porównaniu do obecnych cen), jest rakieta nośna wielokrotnego użytku Falcon 9, która po wyniesieniu ładunku na orbitę powraca na dryfującą na morzu barkę.

[g1_message type=”info”]

Obecnie z usług Space X korzysta nawet NASA. Przy pomocy statków kosmicznych Dragon, które wynoszone są w przestrzeń dzięki wydajnym rakietom Falcon 9, dostarczane są na stację ISS (International Space Station) transporty zaopatrzeniowe, a od niedawna także kosmonauci.

[/g1_message]

Podobny cel, czyli rozpowszechnienie przemysłu kosmicznego wraz z rozwojem turystyki kosmicznej, upatrzyli sobie właściciele firmy Amazon, zakładając spółkę Blue Origin.

Informacja z kosmosu

System GPS (Global Positioning System) stworzony został przez Departament Obrony Stanów Zjednoczonych, a z jego usług korzystać może każdy, posiadając jedynie odpowiedni odbiornik. System składa się z trzydziestu jeden satelitów rozmieszczonych na orbicie okołoziemskiej oraz naziemnych odbiorników, dzięki którym możliwe jest określenie lokalizacji użytkownika.

satelity

Powstaje jednak konkurencyjny system nawigacyjny GALLILEO, opracowywany przez Europejską Agencję Kosmiczną, który wykorzystywałby dokładniejsze pomiary. Informacje udostępniane przez system działałyby w dwóch trybach: darmowym i komercyjnym. Po wykupieniu płatnego abonamentu, dokładność przesłanych danych może zwiększyć się nawet do około 1 metra. Uruchomienie pełnej funkcjonalności GALLILEO planowane jest na 2020 rok.

Co to znaczy dla nas?

Dokładne zbadanie terenu oraz określenie pozycji będzie mieć duże znaczenie dla rozwoju logistyki naziemnej i morskiej, pozwalając na sprawniejsze określenie potencjalnych zagrożeń. Skorzysta na tym również branża geodezyjna i budowlana. W leśnictwie pozwoli to na dokładny nadzór dużych obszarów i szybsze ostrzeganie w nagłych przypadkach. Precyzyjne określenie pozycji zaginionych osób lub pojazdów przełoży się na możliwość szybszego udzielenia pomocy przez ratowników medycznych. Czas zweryfikuje, kto jeszcze skorzysta na dokładniejszej nawigacji i o jakie serwisy zostanie ona rozbudowana.

W Polsce przedsiębiorstwa zajmujące się szeroko pojętym sektorem kosmicznym zrzesza Związek Pracodawców Sektora Kosmicznego. W szeregach związku znajdują się firmy oferujące ekspertyzy technologiczne, wsparcie przepływu danych lub projektujące oprogramowania dla urządzeń mobilnych.

Jeden komentarz

Dodaj odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Płaca minimalna i zatrudnienie w górę Nowyoutsourcing.pl

Płaca minimalna i zatrudnienie w górę

Liczenie na zlecenie – dlaczego warto zlecać inwentaryzację? Nowyoutsourcing.pl

Liczenie na zlecenie – dlaczego warto zlecać inwentaryzację?