Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Porównanie usług najpopularniejszych firm kurierskich

Przeanalizowaliśmy oferty kilku najpopularniejszych firm kurierskich działających na terenie Polski, którzy kierują swoją ofertę do przedsiębiorców. Po przedstawieniu im naszych warunków otrzymaliśmy propozycje współpracy, które porównujemy w poniższym rankingu.

W kontaktach z firmami przyjęliśmy perspektywę potencjalnego klienta, który chce wynegocjować najlepsze warunki dla swojej firmy, obejmujące następujące zamówienie:

– około 100 przesyłek miesięcznie o wadze maksymalnie 10 kg,
– 20 z nich to przesyłki zagraniczne.

Pierwszy kontakt następował za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego, po którym otrzymaliśmy telefony od konsultantów dopytujących o szczegółowe informacje. Interesowały ich typy nadawanych przesyłek (odpowiedzieliśmy, że listy oraz lekkie paczki o małych rozmiarach zawierające materiały biurowe), preferowana szybkość dostarczenia towaru (maksymalnie 3 dni) oraz zagraniczny obszar dostawy (tylko Europa).

Czas oczekiwania na odpowiedź handlowców nie trwała długo – oferty otrzymaliśmy w przeciągu pierwszych kilku godzin od zgłoszenia.
Warto zwrócić uwagę na to, że w rankingu porównujemy jakość obsługi klienta oraz oferowane pakiety. Nie sprawdzaliśmy w praktyce poziomu świadczonej usługi, dlatego zestawienie ma charakter wyłącznie informacyjny.

Elastyczność usług InPost

Pozytywnie oceniliśmy kontakt z konsultantką z centrum obsługi klienta InPost. Rozmowa zajęła około dziesięciu minut, podczas których padły pytania o szczegóły współpracy oraz propozycje wygodnych rozwiązań. Współpraca z kurierami InPost odbywa się w ramach stałych abonamentów, a umowy podpisuje się na 12 lub 24 miesiące. Do naszych oczekiwań został dobrany Pakiet 60 w cenie 599,40 złotych obejmujący 60 krajowych przesyłek miesięcznie oraz opłatę paliwową. Mogą być odbierane osobiście przez kuriera lub nadawane poprzez paczkomaty. Każda nadliczbowa przesyłka kosztować będzie 7,70 zł.

Ceny pakietu usług krajowych InPost
Ceny pakietu usług krajowych InPost

Dodatkowym udogodnieniem jest darmowe zaopatrzenie w materiały do nadawania paczek w postaci samoprzylepnej folii na list pakowy. Udostępniana aplikacja Print&Go pozwala na wygodne wydrukowanie listu przewozowego i skrócenie czasu związanego z adresowaniem przesyłki.
Kosz przesyłek międzynarodowych określa pakiet CrossBorder, a jego cennik przedstawia się następująco:

Fragment cennika transportu międzynarodowego InPost
Fragment cennika transportu międzynarodowego InPost

Czas dostawy trwa od 4 do 8 dni, w zależności od państwa do którego mają się udać. Ceny nie zawierają jednak płaty paliwowej, dlatego należy do doliczyć dodatkowe 8% wartości paczki. Przesyłkami międzynarodowymi zarządzać można poprzez webową aplikację Cross Border Manager, w której wyliczymy cenę i wydrukujemy wszystkie potrzebne dokumenty.
Utrzymując stałą ilość deklarowanych nadań, miesięczny koszt usług InPost wyniesie firmę około 1510 złotych. W zamian otrzymujemy szereg udogodnień, takich jak wygodne wydruki, darmowe materiały, obsługa paczkomatów i webowy manager. W razie problemów Centrum Obsługi Klienta służy kompetentną pomocą

Szybki i sprawny DHL

Firmą kurierską, która odezwała się do nas najszybciej, był DHL. Po krótkiej i bardzo rzeczowej rozmowie telefonicznej z przedstawicielką handlową otrzymaliśmy dwa maile z ofertami cenowymi pakietu DHL Parcel dla przesyłek krajowych i zagranicznych. Tu sprawa naliczania cen przedstawia się nieco inaczej, bo te zmieniają się w zależności od warunków nadania. Dzielą się na trzy rodzaje:

Trzy opcje wysyłek krajowych DHL
Trzy opcje wysyłek krajowych DHL

Dla każdej z usług przedstawiony został osobny cennik. Dzięki stałej współpracy otrzymujemy rabat oscylujący wokół 65 – 80%, zależny od rodzaju paczki. Nasze warunki najlepiej spełnia usługa podstawową DHL Parcel Polska, której miesięczny koszt wynosi około 700 złotych. Do tej kwoty należy dodatkowo doliczyć opłatę paliwową, której cennik jest stały i podany na stronie internetowej.

Obliczanie kosztu przesyłki
Obliczanie kosztu przesyłki DHL

Podział cen dla przesyłek międzynarodowych wygląda podobnie, choć zaproponowano rabat w wysokości ponad 30% za stałą współpracę.

Fragment cennika przesyłek międzynarodowych DHL
Fragment cennika przesyłek międzynarodowych DHL

Po podliczeniu, 30 najlżejszych paczek wysłanych do krajów sąsiadujących kosztować będzie 1120 złotych bez opłaty paliwowej. Całościowy, miesięczny koszt usług DHL kosztować będzie zatem ponad 1800 złotych. Domyślnie fakturowanie następuje co 7 dni, o ile strony nie ustalą przed podpisaniem umowy innych warunków. We wniosku otwarcia konta przeczytać można, że zawarta umowa wygasa automatycznie po 24 miesiącach.

Co zyskujemy dodatkowo dzięki takiej cenie? DHL zapewnia, że przesyłki międzynarodowe docierać będą do odbiorcy w przeciągu 2-4 dni, a przekierowanie paczki na inny adres jest darmowe. Pakiet obejmuje także powiadomienia email/SMS oraz niezwykle przydatną dla firm opcję integracji systemów informatycznych z wybranymi aplikacjami DHL.

Z GLS od A do B

Firma kurierska GLS odezwała się do nas równie szybko. Po rozmowie telefonicznej otrzymaliśmy ofertę zawierającą pewne nieścisłości. Przesłane nam wyliczenia cenowe dotyczyły 110 paczek krajowych oraz 20 paczek zagranicznych miesięcznie, co daje łącznie 130 przesyłek. Pomijając tą niezgodność, oferta BusinessParcel przedstawia się następująco.

GLS cennik krajowy

Opłata paliwowa wynosi 7% wartości paczki, do której doliczyć trzeba dodatkową opłatę za korektę paliwową, która chroni firmę przed konsekwencjami zmiany cen ropy naftowej. Na rok 2016 wynosi ona 0,75 zł. Po uwzględnieniu tych danych, ceny przesyłek wyglądają następująco.

GLS cena paczki z paliwem

Oprócz wspomnianych mamy także usługi dodatkowe, dzięki którym możemy określić, kiedy paczka ma dotrzeć do odbiorcy lub wysłać ją do jednego z punktów GLS ParcelShop. W ramach stałej umowy niektóre z opcji są bezpłatne.

Wykres usług dodatkowych i proponowanych zniżek
Wykres usług dodatkowych i proponowanych zniżek

Po przeliczeniu otrzymujemy 756,70 złotych miesięcznie za przesyłki krajowe.

Cennik na przesyłki międzynarodowe był bardzo obszerny. Uwzględniał nie tylko kraje europejskie, ale również wiele innych miejsc świata. Z analizy tabeli wynikało, że paczki ważące nie więcej niż 2 kg, wysyłane do krajów ościennych, kosztować będą 50 złotych netto przy przewidywanym czasie doręczenia wynoszącym 2 dni. To daje 1500 złotych netto, do których doliczyć trzeba dodatkową opłatę paliwową.

Podsumowując, miesięczny koszt usług GLS wyniesie Ponad 2250 złotych netto, przy czym fakturowanie według umowy następuje co dwa tygodnie. Znacznym ułatwieniem, które wprowadza GLS, jest rozbudowana aplikacja webowa ADE-Plus, służąca do zarządzania całym procesem transportowym. Można dzięki niej generować statystyki i wykresy oraz znacznie zmniejszyć ilość papierowych dokumentów w obiegu. GLS wspiera również systemy Linux wypuszczając do użytku podobną aplikację UniBox.

UPS przyjazny firmom

Po przesłaniu formularza do firmy UPS po niecałej godzinie otrzymaliśmy potwierdzenie odbioru zgłoszenia oraz informację, że dział handlowy odezwie się w przeciągu dnia roboczego. Zgodnie z obietnicą, do rozmowy z konsultantem i omówienia szczegółów doszło następnego dnia. Godzinę później na mailu widniała już oferta współpracy.

Propozycja UPS wprowadza kilka udogodnień, znanych z ofert innych firm. UPS Access Points to podobne do paczkomatów InPost punkty, gdzie można odebrać przesyłkę o dowolnej porze dnia.

Rabatowe ceny przesyłek UPS zaczynają się od 50 paczek miesięcznie. W tej liczbie zawierają się zarówno krajowe, jak i zagraniczne przesyłki. Ofertowe ceny przedstawione są bez opłaty paliwowej (znajdziemy ją na stronie) oraz bez usług dodatkowych.

krajowe przesyłki UPS

Dla przesyłek zagranicznych sytuacja przestawia się bardzo podobnie. Oferta jednak nigdzie nie informuje o przewidywanym czasie doręczenia paczki.

Przesyłki zagraniczne UPS

Wśród dodatkowych opłat wymienić należy stałą usługę odbioru osobistego przez kuriera, która naliczana jest cotygodniowo i z uwzględnieniem rabatu wynosi 8,54 zł.

Miesięczny koszt usługi wynosi więc 2045 złotych netto, bez opłat paliwowych. W tej cenie otrzymujemy wparcie w postaci aplikacji wysyłkowych oraz system monitorujący. Istnieje także możliwość zintegrowania własnych systemów z interfejsem API, który znacznie ułatwia proces wysyłki. Oferta nie mówi niestety nic o warunkach fakturowania.

Czyja oferta jest najlepsza?

Obsługa klienta we wszystkich czterech firmach była na wysokim poziomie. Kontakt następował szybko, a przebieg rozmów był sprawny i uprzejmy. Każda z ofert jest zupełnie inna, tak samo jak polityka firm wobec klientów. Jedne przekładają niższą cenę nad prędkość dostarczania, inne zaś skupiają się na rozbudowanych aplikacjach do pomocy przedsiębiorcom.

tabela_firmy-przewozowe

Nasza analiza pokazuje, że najlepsze warunki współpracy dla małych i średnich przedsiębiorstw oferuje InPost. GLS będzie lepszym wyborem dla firm, w których ilość przesyłek przekracza 2000 miesięcznie. DHL znalazł się w środku stawki zarówno pod kątem ceny, jak i warunków usługi oraz dostaw. Pomimo braku szerszej oferty udogodnień UPS zachęca ceną oraz wygodą dla odbiorców przesyłek.
W zestawieniu nie znalazła się firma FedEx, która po trzech dobach od wysłania formularza nie skontaktowała się z nami.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *