Podziel się, , Google Plus, Pinterest,

Drukuj

Opublikowano w:

Polska daleko za czołówką w raporcie inwestycyjnym UNCTAD

Po raz pierwszy Polska znalazła się w raporcie inwestycyjnym UNCTAD rok temu. Wtedy też plasowała się w pierwszej dwudziestce krajów na świecie pod względem napływu zagranicznych inwestycji (BIZ). W tym roku nasz kraj jest daleko za czołówką.

W tym roku 20. miejsce zajmują Chile z kapitałem 16 mld dolarów. Polska posiadając zaledwie 7,5 mld kapitału znajduje się daleko w tyle. Jest to wynik sprzeczny z światowymi trendami, bowiem światowy napływ BIZ urósł o 38%.

Wina braku gazu

Według raportu UNCTAD spadek inwestycji w Polsce wyniósł aż 40%, nie jest to jednak najgorszy wynik. Wyraźniejsze zmiany odczuli nasi południowi sąsiedzi. W Czechach spadek wyniósł 78% do 1,2 mld dolarów, a na Węgrzech odnotowano aż 83% spadek do 1,3 mld dolarów.

UNCTAD to skrót od United Nations Conference on Trade and Development, czyli Konferencja Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju. Utworzony w 1964 roku organ pomocniczy ONZ mający na celu wspieranie rozwoju gospodarczego państw rozwijających się. 194 kraje świata posiadają członkostwo UNCTAD.

Specjaliści tworzący raport sugerują, że powodem takiego spadku napływających inwestycji jest decyzja ważnych spółek energetycznych o zaprzestaniu poszukiwania złóż gazu łupkowego na terenie Polski. Wzmianka o naszym kraju znalazła się także w gorszej części raportu, który informuje o krajach nakładających ograniczenia dla inwestorów.

Podzielone zdania

Nasz kraj nie znalazł się również tym razem w rankingu, który tworzą przedstawiciele międzynarodowych korporacji. Dwa lata temu zajął w nim 13 miejsce.
Dla odmiany niedawno opublikowany został raport Banku Światowego Doing Business 2016, w którym oceniano warunki w 189 krajach do prowadzenia biznesów. Nasz kraj zajął w nim 25 miejsce. Kryteriami ocen są między innymi procedury związane z założeniem firmy, otrzymanie kredytu, ilość płaconych podatków i handel zagraniczny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *